O tym, kiedy dziecko przyjdzie na świat, decyduje ono samo. Jednak nie zniechęca to lekarzy do określania terminu porodu. Informacji, kiedy spodziewać się rozwiązania ciąży szukają też same mamy. Metod obliczania terminu porodu jest kilka. Niestety żadna z nich nie daje 100% pewności co do daty porodu. Zobacz, z jakich metod skorzystać i jak prawidłowo obliczyć termin porodu.
Termin porodu podawany jest przez lekarza – ginekologa już na pierwszej wizycie. Nie ma jednak co się do niego przywiązywać. Statystyki medyczne podają, że zaledwie 4-5% dzieci przychodzi na świat we wcześniej wytypowanym terminie. Wynika to z tego, że termin porodu bardzo trudno jest precyzyjnie określić. Na ostateczną datę porodu wpływa wiele czynników m.in. indywidualny rozwój dziecka.
Po co wyznaczać termin porodu?
O tym, że podawany przez lekarza termin porodu jest nieprecyzyjny wiedzą wszyscy również sami lekarze. Mimo tego wyznaczają go. Dlaczego? Data porodu jest umownym czasem, kiedy dziecko powinno przyjść na świat. Lekarza uznają ją za punkt odniesienia, według którego prowadzona jest opieka nad ciężarną i płodem. Pozwala ona również określić, czy ciąża jest donoszona, donoszona czy przenoszona. Należy pamiętać, że dwa skrajne rozwiązania są niebezpieczne i dla matki, i dla dziecka.
Jak prawidłowo obliczyć termin porodu? Metoda Naegelego
Obecnie metoda Naegelego uznawana jest za najbardziej wiarygodną w zakresie obliczania terminu porodu. Jest ona stosowany przez wielu lekarzy. Wzór do obliczania terminu porodu został opracowany przez niemieckiego lekarza Franza Naegele (1778-1851). Metoda opiera się na matematycznych wyliczeniach, stąd też może niezbyt dokładnie pokrywać się z biologicznym czasem trwania ciąży.
Reguła Naegelego zakłada, że ciąża trwa 280 dni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Oznacza to, że kobieta w ciąży jest przez 40 tygodni – 10 miesięcy. To założenie jednak przyjmuje, że kobieta ma regularne 28-dniowe cykle z owulacją w ich połowie, czyli w 14 dniu. Niedoskonałość tej metody obliczania terminu porodu polega też na tym, że przyjmuje ona, że każdy miesiąc trwa 30,416 dni. W przypadku cykli krótszych lub dłuższych konieczne jest dokonanie odpowiedniego przesunięcia.
Wzór, który pozwoli obliczyć termin porodu metodą Naegelego to:
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok +/- X dni (X dni= różnica dni cyklu kobiety od cyklu wzorcowego 28-dniowego)
Jak prawidłowo obliczyć termin porodu? Na podstawie daty zapłodnienia
Najłatwiej prawidłowy termin porodu podać na podstawie daty zapłodnienia. Trzeba jednak ją znać dokładnie. Wtedy wiedząc, że ciąża trwa 266 dni od chwili zapłodnienia, należy odjąć od podanej daty 7 dni i 3 miesiące oraz dodać rok. Wzór, który się wykorzystuje, obliczając termin porodu na podstawie daty zapłodnienia to:
Termin porodu = data zapłodnienia – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok
Jak prawidłowo obliczyć termin porodu? Metoda skoków temperatury ciała
Ta metoda wyznaczania terminu porodu wymaga trochę czasu. Polega na mierzeniu temperatury ciała rano przed wstaniem z łóżka oraz po co najmniej 6-godzinnym odpoczynku nocnym. Rano temperaturę mierzy się w jamie ustnej, po śnie w pochwie lub odbycie. Metoda ta zakłada, że podstawowa temperatura ciała jest w fazie wzrostowej o 0,5 Stopnia niższa niż w fazie wydzielniczej (kiedy to przekracza 37 stopni). W przypadku cyklu 28 dni skok temperatury, związany z działaniem progesteronu, o 0,5°C następuje zwykle 13-14 dnia cyklu tj. około jednego dnia po owulacji. W przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia, podwyższona temperatura ciała utrzymuje się nadal powyżej 37°C przez minimum 16 dni. Do wyliczenia terminu porodu przyjmuje się zatem dzień skoku temperatury ciała.
Jak prawidłowo obliczyć termin porodu? Metoda pierwszych ruchów dziecka
Do obliczenia terminu porodu można również wykorzystywać pierwsze ruchu dziecka. Reguła ta zakłada, że kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, odczuwają ruchy po koniec 20 tygodnia, czyli koniec 5 miesiąca ciąży. Kobiety, które są w drugiej i kolejnej ciąży, ruchy wyczuwają między 4-5 miesiącem, ok.18 tygodnia. Trzeba jednak pamiętać, że kobiety często nie są w stanie podać daty wystąpienia pierwszy ruchów dziecka lub mylą je z ruchami jelit. Jest to więc metoda mało skuteczna.
Jak prawidłowo obliczyć termin porodu? Metoda wysokości macicy
Z racji tego, że wysokość macicy zmienia się w poszczególnych tygodniach ciąży, to można to wykorzystać do wyliczenia terminu porodu. Podaje się, że wysokość na macicy w poszczególnych tygodniach ciąży to:
- koniec 16. tygodnia – jeden-dwa palce ponad spojeniem łonowym
- koniec 20. tygodnia – dwa-trzy palce poniżej pępka
- koniec 24. tygodnia – na wysokości pępka
- koniec 28. tygodnia – dwa-trzy palce powyżej pępka.
- koniec 32. tygodnia – w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (dolna część mostka)
- koniec 36. tygodnia – przylega do łuków żebrowych
- koniec 40. tygodnia – jeden-dwa palce poniżej łuków żebrowych.