Nabiał w diecie dzieci i niemowląt

0
2061

Szklanka mleka przez nasze babcie uznawana jest za symbol zdrowia. Mleko i jego przetwory są postrzegane przez nie jako najodpowiedniejsze dla dzieci i niemowląt. Znajdująca się w nich witamina D oraz wapń ma bowiem warunkować zdrowy rozwój i budować kośćca. Jednak współcześnie wobec nabiału zrodziło się wiele kontrowersji. W efekcie w diecie dzieci i niemowląt znacznie ogranicza się mleko i jego produkty. Czy to dobrze? Zobacz, jaka jest rola i miejsce nabiału w diecie dzieci i niemowląt.

Mimo narastających mitów na temat mleka i jego przetworów dietetycy mówią, że nabiał powinien być obecny w diecie dzieci i niemowląt. Jedynym przeciwwskazaniem do jego spożywania jest uczulenie. Wskazuje się, że nabiał jest cennym źródłem witamin i minerałów. Przede wszystkim dostarcza on do organizmu wapnia i witaminy D. Oprócz tego w nabiale znajdują się aminokwasy, fosfor, witamina A i B2.

Nabiał w diecie dla niemowląt

Nabiał dostarcza wielu ważnych składników odżywczych, trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty mleczne mogą gościć w diecie dziecka od najmłodszych lat. Niektórych lepiej unikać i wprowadzać je na dalszych etapach rozwoju malucha. Wskazuje się, że dla noworodków i niemowląt do 6 miesięcy najzdrowsze jest mleko mamy. To ono powinna być podstawowym i jedynym składnikiem diety do czasu ukończenia przez dziecko pół roku. Z czasem do diety można włączać produkty mleczne krowie. Ok. 10 miesiąca życia dziecka wprowadzą można przetwory mleczne takie jak jogurty czy kefiry. Dla niemowląt najlepsze są przetwory z mleka krowiego.

Nabiał w diecie dla dzieci

Po 10. miesiącu życia w diecie powinny pojawić się pierwsze produkty mleczne. Wprowadzając je, należy bardzo ostrożnie i na początku podawać maluchowi ich niewielkie ilości. Dziecko po podaniu nabiału warto dokładnie obserwować. Mleko krowie może wywołać silne uczulenie. Rozszerzenie diety dziecka trzeba więc przeprowadzić z głową i nie na siłę. Po podaniu jednej dawki dobrze jest odczekać kilka dni i sprawdzić, czy nie pojawia się reakcja alergiczna w postaci wysypki, czy biegunki.

Nabiał w diecie dzieci i niemowląt – po jakie sięgać?

Najlepszy nabiał dla dzieci to jogurt, kefir i zsiadłe mleko. Produkty te wspomagają pracę jelit oraz wykazują właściwości probiotyczne. Obecne w diecie zapobiegają bólom brzucha i biegunką u dzieci.

W przypadku, gdy do diety dziecka chce się wprowadzić mleko krowie, zaleca się, aby sięgać po te z oznaczaniem UHT. Oznaczenie to oznacza, że mleko będzie wolne od baterii, a przez to bardziej bezpieczne. Nie zaleca się podawania dzieciom mleka bez tłuszczu. Najlepszy wybór to mleko 2% lub 3,2% – to pierwsze jest zalecane, jeśli w rodzinie występuje genetyczna skłonność do otyłości.

W przypadku serów na początek do diety malucha wprowadza się twarożek. Najlepszy jest ten naturalny, domowy. W 12. miesiącu życia można wprowadzić do jadłospisu ser żółty, mozzarella podaje się w okolicach 2. roku życia, sery pleśniowe dopiero po skończeniu 3 lat.

Nabiał w diecie dzieci i niemowląt – czego unikać?

Wprowadzając nabiał do diety dzieci i niemowląt należy dokładnie czytać etykiety kupowanych produktów. Nie wszystkie nadają się dla dziecka. Najlepiej i najbezpieczniej jest wybierać produkty jak najmniej przetworzone, a tym samym te wysokiej jakości, bogate w składniki odżywcze. Zrezygnować należy też z kolorowych, sztucznych dodatków, konserwantów, cukrów i słodzików. Te znaleźć można np. w kolorowych jogurtach, smakowych kefirach, serkach homogenizowanych czy smakowych mlekach. Należy pamiętać, że zazwyczaj nie zawierają one owoców, a sztuczną pulpę, która bogata jest w cukry. O wiele lepiej jest postawić na naturalny jogurt, który połączy się ze świeżymi owocami.

Wybierając produkty dla dzieci, zwróćmy też uwagę na termin przydatności do spożycia. Te naturalne i bez konserwantów zazwyczaj mają krótki termin przydatności.

Nabiał w diecie dzieci i niemowląt – ile?

Dietetycy podają, że roczne dziecko powinno wypijać dziennie ok. 3 szklanek mleka, czyli 850 ml. Mleko można zastąpić innymi produktami mlecznymi. 1 szklanka mleka to tyle samo co:

  • kubeczek jogurtu naturalnego, maślanki czy kefiru
  • 25 dag twarożku (możesz podać go np. jako nadzienie do naleśników)
  • Miseczka budyniu
  • 2 plastry sera żółtego
  • porcja leniwych pierogów.

Należy pamiętać, że z ilością nabiału w diecie dzieci i niemowląt nie można przesadzać. Nadmierne jego spożywanie może prowadzić do upośledzenia wchłaniania żelaza i cynku oraz prowadzić do rozwolnienia, a w skrajnych przypadkach nawet do anemii u dziecka. Warto również pamiętać, że zbyt wczesne wprowadzania nabiału może powodować alergię i przeciążyć przewód pokarmowy.

Jak wprowadzać nabiał do diety?

Nabiał do diety należy wprowadzać stopniowo, zaleca się następująca kolejność; jogurt naturalny, twarożek, ser żółty, masło, kefir, mleko. W czasie wprowadzaniu nabiału do diety dzieci i niemowląt należy wystrzegać się takich błędów jak:

  • Zbyt szybkiego zastępowania mleka modyfikowanego mlekiem krowim;
  • Zbyt wczesne podawanie jogurtów;
  • Dosładzanie produktów mlecznych np. twarożku;
  • Przekraczanie zalecanych miarek proszku w trakcie przyrządzania mleka modyfikowanego.

[Głosów:7    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here