Zapalenie płuc to poważna choroba, szczególnie u dzieci. U najmłodszych pacjentów ma ona zazwyczaj znacznie cięższy przebieg niż u osób dorosłych. Wynika to z tego, że zapalenie płuc u dzieci rozwija się niezwykle szybko, a jest to spowodowane niewykształconym jeszcze układem odpornościowym. Aby zapobiegać groźnym powikłaniom zapaleniu płuc u dziecka, należy szybko zacząć leczyć. Zobacz, jak rozpoznać tę chorobę u dziecka.
Objawy zapalenia płuc u dziecka nie są identyczne u każdego pacjenta. Symptomy choroby zaleca od tego, co dokładnie wywołało schorzenie. Najczęściej za zapalenie płuc u dzieci odpowiadają baterię lub wirusy. Choroba może być też wywołana przez grzyby.
Wirusowe zapalenie płuc u dziecka
Wirusowe zapalenie płuc u dziecka to najczęściej następstwo grypy. Wiele rodziców myli ze sobą te dwa schorzenia, przez co leczenia zapalenia się opóźnia. Aby w 100% potwierdzić diagnozę, konieczne jest wykonanie badanie RTG. Warto również zwrócić objawy, jakie towarzyszą chorobie. Wirusowe zapalenie płuc u dziecka daje dość charakterystyczne objawy, do których zalicza się: uczucie rozbicia, suchy kaszel, uczucie duszności i ból w klatce piersiowej.
Bakteryjne zapalenie płuc u dziecka
Zapalenie płuc wywołane przez bakterie można rozpoznać już na podstawie zwykłego badania stetoskopem. Badanie to uwidacznia charakterystyczne szmery w płucach. Objawy bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci to: osłabienie, wysoka gorączka, dreszcze, potliwość. Pojawia się też suchy, a później mokry kaszel, duszności oraz bóle w klatce piersiowej.
Atypowe zapalenie płuc u dzieci
Atypowe zapalenie płuc u dzieci to choroba rozwijająca się przez bardzo długi czas. W pierwszej fazie choroba przebiega łagodnie, jednak po 2-3 tygodniach występują charakterystyczne objawy. Wśród nich wymienia się suchy i męczący kaszel, stan podgorączkowy, bóle głowy, gardła, mięśni, nudności, wymioty oraz biegunki.
Grzybicze zapalenie płuc u dzieci
U małych dzieci przede wszystkim niemowląt bardzo często diagnozuje się grzybicze zapalenie płuc, czyli pneumocystozę. Za chorobę odpowiadają grzyby Pneumocystis jiroveci. Objawy zapalenia płuc u dzieci o podłożu grzybiczym to: brak apetytu, apatia, narastające duszności, przyspieszony oddech, podwyższone ciśnienie, gorączka, kaszel
Zapalenie płuc u dzieci bez objawów
W niektórych przypadkach zapalenie płuc u dzieci przebiega bezobjawowo. W takim przypadku symptomy choroby są niemal niewidoczne i zazwyczaj ograniczają się do pogorszenia samopoczucia. W takiej sytuacji zapalenie płuc u dzieci jest możliwe tylko na podstawie badanie RTG. Lekarze przestrzegają, że w związku z bezobjawowym zapaleniem płuc rodzice powinni dokładnie obserwować swoje dzieci i wyłapywać nawet z pozoru niegroźne objawy.
Leczenie zapalenia płuc u dzieci
W większości przypadków zapalenie płuc u dzieci wymaga leczenia szpitalnego. Dotyczy to przede wszystkim noworodków i niemowląt. Hospitalizację stosuje się również w przypadku starszych dzieci, u których chorobę wykryto późno lub jest ona w zaawansowanym stadium. Jeśli leczenie zaczyna się szybko może się okazać, że terapia ograniczy się do domowych kuracji. Lekarze zaznaczają, że po zapaleniu płuc dzieci powinny przejść rekonwalescencje.
Zapalenie płuc u noworodków i niemowląt
W przypadku noworodków i niemowląt zapalenie płuc zawsze leczy się w szpitalu. Maluch musi przez cały czas pozostać pod opieką lekarza. Na bieżąco kontroluje on stan zdrowia dziecka i decyduje o podawanych lekach.
Domowe leczenie zapalenia płuc u dzieci
Domowe leczenie zapalenia płuc u dzieci uzależnione jest od tego, jakie drobnoustroje wywołały chorobę. Należy pamiętać, że metodę leczenia zawsze trzeba skonsultować z lekarzem
- Wirusowe zapalenie płuc u dzieci – leczenie obejmuje podawanie farmaceutyków łagodzących objawy choroby, czyli kaszlu, gorączki, bólu; maluchowi przepisuje się krople do nosa, syropy, tabletki na ssanie; zaleca się też oklepywanie oraz inhalacje; w niektórych przypadkach sięga się też po nowoczesne środki przeciwwirusowe;
- Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci – w leczeniu wymagane jest podawanie antybiotyków dobranych do gatunku baterii i wieku dziecka; farmaceutyk należy przyjmować min. 7 dni;
- Atopowe zapalenie płuc u dzieci – kuracja obejmuje zażywanie makrolidów, czyli antybiotyków o działaniu przeciwbakteryjnym.
Rekonwalescencja po zapaleniu płuc
Aby dziecko w pełni powróciło do zdrowia po zapaleniu płuc, należy zadbać o to, aby przebywało ono w odpowiednich warunkach. Pomieszczenie powinni być regularnie wietrzone i sprzątane. Panująca w nim temperatura nie może przekraczać 23 stopni Celsjusza, ważne jest też wilgotność. Maluch w czasie leczenia powinien leżeć w łóżku. Najlepiej, jeśli odpoczywa w pozycji półleżącej, co ułatwi oddychanie i odkasływanie wydzieliny. Należy często zmieniać pościel i piżamę, aby nie były one przepocone. W czasie rekonwalescencji warto unikać nagłych zmian temperatury i przegrzania, regularnie oczyszczać nos z zalegającej wydzieliny oraz zakraplać go solą fizjologiczną.
Można również zwrócić uwagę na jadłospis. Małemu pacjentowi najlepiej jest podawać lekkostrawne potrawy i zadbać o nawodnienie organizmu.