Samoistne poronienie wysypuje w I semestrze ciąży. Podwyższone ryzyko notuje się w przypadku zachwiania poziomu progesteronu, zaburzeń czynności serca płodu, nieprawidłowego stężenie beta- hCG we krwi. Są to jednak tylko jedne z wielu przyczyn wczesnego poronienia. W niektórych przypadkach nie da się do końca ustalić, z czego wynikała utrata ciąży. Można jednak wskazać na objawy wczesnego poronienia. Te w wielu przypadkach są dość charakterystyczne. Wiele kobiet może mylić je jednak z prawidłem rozwojem ciąży. Zaleca się jednak, aby przy zauważeniu siebie objawów mogących świadczyć o poronieniu, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Poznaj objawy wczesnego poronienia.
Czym jest poronienie?
Poronienie oznacza, że z jamy macicy wydalane zostanie jajo płodowe. O poronieniu mówimy do 22 tygodnia ciąży. Jeśli kobieta co najmniej 3 razy utraciła ciąże, mowa jest o poronieniach nawracających. Poronienia samoistne są przyczyną 25% wszystkich poronień. Najczęściej dochodzi do niego jeszcze przed zagnieżdżeniem zarodka w jamie macicy.
Jak dochodzi do poronienia?
W czasie owulacji uwalniane jest jajo, które porusza się w kierunku macicy. Jak jajo dotrze do macicy lub jajowodu, może dojść do zapłodnienia. W jego wyniku komórka zaczyna się dzielić i ok. 10 dnia blastocysta zagnieżdża się w macicy. W efekcie tego zaczyna rozwijać się łożysko oraz wytwarzać w organizmie kobiety progesteron. Jego zadaniem jest ochrona embrionu przed odrzuceniem. Może się jednak zdarzyć, że organizm wytwarza zbyt małą ilość progesteronu i dochodzi do złuszczania się błony śluzowej macicy i pojawiania się obfitej miesiączki. W takich sytuacjach mówimy o wczesnym poronieniu. Z racji tego, że wczesne poronienie przypomina bardziej obfitą miesiączkę, wiele kobiet nie orientuje się, że do utraty ciąży w ogóle doszło.
Wczesne poronienie – jak często się zdarza?
Wczesne poronienie zdarzają się bardzo często. Dane medyczne podają, że wczesnym poronieniem kończy się jedna na pięć ciąż. Zazwyczaj do jej utraty dochodzi przez 10 tygodniem. Wiele kobiet w tym czasie nie orientuje się, że jest w ciąży i o tym fakcie dowiaduje się, kiedy diagnozuje się wczesne poronienie.
Oprócz wczesnego poronienia medycyna wyróżnia też poronienie późne, sporadyczne, nawracające (nawykowe), zagrażające, nieuniknione, niecałkowite.
Przyczyn wczesnego poronienia
Przyczyny wczesnego poronienia najczęściej nie są zależne od rodziców. Do utraty ciąży może dojść w przypadku wad genetycznych płodu. To właśnie one odpowiadają za 70% wczesnych poronień. Za wady te nie odpowiadają rodzice i pojawiają się one losowo. Wśród pozostałych przyczyn utraty ciąży wymienia się urazy brzucha, korzystanie z używek, zażywanie niektórych leków, silny i długotrwały stres, wady w budowanie anatomicznej układu rodnego, nieprawidłowe implementacja zarodka. Warto również wiedzieć, że za poronienie odpowiadać mogą choroby rodziców genetyczne, zakaźne czy pasożytnicze.
Jakie są objawy wczesnego poronienia?
Objawy wczesnego poronienia bardzo często mylone są z miesiączką. Zazwyczaj krwawienie jest wtedy bardziej intensywne. Jednak krwawienie to nie jedyne objawów wczesnego poronienia. Jakie są objawy wczesnego poronienia?
- Krwawienie – może pojawi się ze skurczami lub bez; zaniepokoić powinno obfite krwawienie, podczas którego zużywa się więcej niż jedną podpaskę na godzinę; w czasie poronienia mogą pojawić się skrzepy i tkanki; plamienie może być brązowe lub jasnoczerwone; w przypadku krwawienia należy skonsultować się z lekarzem lub położną;
- skurcze – te delikatne mogą pojawić się na etapie zagnieżdżania się zarodka, a nawet towarzyszyć przez całą ciążę; w niektórych przypadkach jednak skurcze są powodem do niepokoju; jako objawy wczesnego poronienia wymienia się skurcze silniejsze niż te menstruacyjne, utrzymujące się przez długi czas i towarzyszące krwawieniu; powód do niepokoju to również silne bóle w okolicy krzyża;
- wyciek wodnistej wydzieliny lub śluzu – biało różowy śluz lub strzępy tkanek mogą świadczyć o poronieniu; takie objawy mogą świadczyć o oderwaniu się tkanki łożyska.
Jako objawy wczesnego poronienia wskazuje się również niewytłumaczalną utratę wagi, wysoką gorączkę, nieoczekiwany zanik objawów ciąży czy brak czynności serca płodu podczas badania USG.
Wczesne poronienie – co zrobić po zauważeniu objawów?
Po zauważeniu objawów wczesnego poronienia bez względu na to, czy ciąża była potwierdzona, czy nie, należy udać się do szpitala lub pilnie skonsultować z lekarzem. W przypadku utraty ciąży należy sprawdzić, czy do poronienia faktycznie doszło i czy macica prawidłowo się oczyściła. Jeśli tak się nie stało, konieczne będzie farmakologiczne wyczyszczenie macicy lub przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania. Warto również przeprowadzić badania, które pomogą ustalić przyczynę poronienia. Takie badania koniecznie trzeba przeprowadzić, jak ciążę straciło się więcej niż raz.
O wczesnym poronieniu wiele kobiet nie wie. Krwawienie i skurcze traktuje, jako objaw miesiączki. Jeśli o ciąży się nie wiedziało, objawy poronienia mogą więc nie wzbudzić żadnych podejrzeń. Warto jednak reagować, jeśli krwawienie jest intensywne, a skurcze bolesne i skonsultować się z lekarzem.