Napięciowe bóle głowy – przyczyny i leczenie bólu głowy w skroniach

0
2086

Na napięciowy ból głowy cierpi bardzo wiele osób. Dotyka on zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest on uciążliwą dolegliwością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mimo tego, że napięciowy ból głowy nie ma poważnych następstw somatycznych i stosunkowo łatwo się go leczy, to nadal wiele osób nie wiem, jak go wyeliminować na stałe ze swojego życia. Bardzo często przyczyną tej sytuacji jest to, że objawy napięciowego bólu głowy są bardzo niecharakterystyczne, a więc i sama dolegliwość trudna jest w diagnozie. Poznaj objawy, przyczyny oraz metody leczenia napięciowego bólu głowy.

Co powoduje napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy najczęściej spowodowany jest nieprawidłową pobudlnością zakończeń nerwowych. To one odpowiadają za czucie bólu lub nieprawidłowe przeprowadzanie generowanych impulsów. Z racji tego, że nieprawidłową pobudliwość bardzo trudno stwierdzić na podstawie badań, to napięciowe bóle głowy nie są łatwe w diagnozie. Stawia się ją na podstawie objawów, które w dużej mierze są bardzo niecharakterystyczne. Należy pamiętać, że zanim diagnoza potwierdzi, że cierpi się na napięciowe bóle głowy, musi ona wykluczyć wszystkie inne przyczyny dolegliwości.

Objawy napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy to ten nawracający. Objawia się najczęściej obustronnymi dolegliwościami o niewielkim lub średnim natężeniu. Ból może obejmować całą głowę lub okolice skroniowe albo czołowe. Jego charakter określa się jako ciągły, tępy, ściskający, obejmujący. Bardzo rzadko występuje pulsowanie czy nasilanie się dolegliwości podczas pochylania się, czy zwiększonej aktywności ruchowej. Napięciowy ból głowy nie ma również objawów towarzyszących takich jak nudności, wymioty, zaburzenia widzenia zawroty głowy czy nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Napięciowy ból głowy może trwać od kilkudziesięciu mitu do 7 dni. W przypadku, gdy czas ten się wydłuża, zachodzi podejrzenie, że ból spowodowany jest innym czynnikiem chorobowym.

Napięciowe bóle głowy dzielimy na:

  • lekkie – pojawiają się one średnio raz w miesiącu, a łączny ich czas trwania w ciągu roku nie przekracza 12 dni;
  • częste  – ten rodzaj bólów nazywany jest też epizodycznymi; o napięciowym bólu głowy częstym mówimy, kiedy dolegliwości trwają do 15 dni w ciągu miesiąca;
  • przewlekłe – diagnozuje się go, kiedy czas trwania bólu przekracza 15 dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące.

Przyczyny napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy może wystąpić z wielu powodów. Jako te najczęstsze wymienia się:

  • zmęczenie;
  • brak snu;
  • duże napięcie nerwowe i stres;
  • odwodnienie i głód;
  • zbyt duża ilość spożytego alkoholu;
  • nadmierne palenie papierosów;
  • działanie niektórych substancji psychoaktywnych;
  • przegrzanie lub zmiany pogodowe;
  • depresja;
  • zmiany zachodzące w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego;
  • ciężka praca fizyczna;
  • długotrwałe przebywanie w jednej, niewygodnej i nieprawidłowej pozycji;
  • nerwica.

Napięciowe bóle głowy – diagnoza

Aby stwierdzić napięciowy ból głowy, należy wcześniej wyklucz wszystkie alternatywny przyczyny dolegliwości bólowych. W trakcie badań wyklucza się więc choroby powiązane z nadciśnieniem tętniczym, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, procesy zapalne, choroby oczy oraz schorzenia laryngologiczne.

Jak leczy się napięciowe bóle głowy?

Terapia napięciowych bólów głowy jest bardzo trudna i zazwyczaj mało skuteczna. Medycyna, aby zniwelować dolegliwości, wykorzystuje zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Zawsze podstawą leczenia jest wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie czynnika sprzyjającego występowaniu napięciowego bólu głowy. Osobie cierpiącej na epizody bólowe polecana jest też zmiana stylu życia – stosowanie technik relaksacyjnych, korzystanie z psychoterapii, ograniczenie napojów gazowanych i zawierających kofeinę, przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na sen i wypoczynek, podjęcie aktywności fizycznej. Unormowane temu życia pozwala zmniejszyć ilość epizodów bólowych, a niekiedy nawet całkowicie wyeliminować napięciowe bóle głowy.

Jako niefarmakologiczne środki leczenia napięciowego bólu głowy wskazuje się:

  • psychoterapię poznawczo-behawioralną;
  • akupunkturę;
  • elektromiografię;
  • fizjoterapię.

Przy napięciowych bólach głowy można również zastosować farmaceutyki. Są one wdrażane do kuracji, jeśli pojawiają się ataki bólu. W takich sytuacjach lekarze przepisują niesterydowe leki przeciwzapalna, do których zalicza się m.in.: naproksen, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, diklofenak. W przypadku, gdy pacjent uczulony jest na NLPZ, zastosowanie w leczeniu napięciowych bólów głowy ma paracetamol w dawce 1000 mg na dobę. Leki oraz ich dawki zawsze dobrane są indywidualne, ponieważ mogą powodować uciążliwe działanie i skutki niepożądane. Doborem leków zajmuje się lekarz prowadzący. Oprócz farmaceutyków przeciwbólowych może on zalecić zażywanie leków przeciwdepresyjnych. Ich właściwością jest zapobieganie występowania epizodów bólowych. Leki przeciwdepresyjne stosuje się też u osób z częstymi lub przewlekłymi bólami napięciowymi głowy. Trzeba jednak pamiętać, że farmaceutyki stosowane w kuracji przynoszą tylko chwilową ulgę. Ogólna poprawa stanu zdrowia jest warunkowana przede wszystkim zmianą stylu życia na zdrowy oraz eliminacji czynnika powodującego napięciowy ból głowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here