Poród przez niektóre kobiet wspominany jest jako najpiękniejszy moment ich życia, przez inne jako koszmar, którego nigdy więcej nie chcą doświadczyć. Nad tym, jak wygląda poród i czy ból faktycznie jest taki duży, niemal od pierwszych dni ciąży zastanawiają się kobiety, które rodzic będą po raz pierwszy. Czytając fora internetowe czy rozmawiając z koleżankami, które już są mamami zastanawiają się, czy dadzą radę i jak zniosą ból porodowy. Tutaj jednak nie ma reguły. Odczuwanie bólu, również tego porodowego jest sprawą indywidualną i trudno ocenić jak się na niego zareaguje. Zobacz, jak wygląda poród i jakie są odczucia większości kobiet.
Czym jest i co oznacza ból porodowy?
Ból podczas porodu jest zapełnienie naturalny i nie powinien stanowić powodów do niepokoju. Wynika on z tego, że mięśnie nadmiernie się rozciągają, gdy dziecko pokonuje drogę na świat. Ból jest spowodowany również niedokrwieniem macicy, która w trakcie porodu kurczy się. Dodatkowo przyczyną bólów porodowych jest ucisk w dolnej okolicy kręgosłupa. Głównie dolegliwości bólowe wywołuje sporych rozmiarów główka dziecka, która musi zmieścić się w wąskim kanale rodnym.
Jak boli porodu?
Informacji o tym, jak boli poród, szuka każda kobieta rodząca pierwszy raz. Na internetowych forach i portalach aż roi się od różnych opinie. Jedne kobiety ból porodowy opisują jako ten nie do przeżycia, inne jako lekkie skurcze i po krzyku. Jak więc widać intensywność odczuwania bólów porodowych jest kwestią niezmiernie indywidualną. Trudno przewidzieć jak zareaguje dany organizm. W dużej mierze to, jak boli poród wynika ze stresu i strachu odczuwanego przez kobietę. Im bardziej się ona denerwuje, tym ból będzie większy i małe znaczenie ma tutaj rozciągniecie tkanek, czy ich uszkodzenie.
Ból podczas porodu – kto jest na niego narażony?
Na nadmierny ból podczas porodu przede wszystkim narażone są kobiety zestresowane całą sytuacją i zdenerwowane. Dolegliwości bólowe zwiększają się także, jeśli przyszła mama nie jest otoczona odpowiednią opieką lekarską. Duży ból porodowy powoduje, że w organizmie wydziela się adrenalina. Jej duże stężenie może być niezwykle niebezpieczne, ponieważ prowadzi do zahamowania porodu. Zahamowanie porodu może nieść śmiertelne skutki dla matki i dziecka. Stąd też lekarze uczulają, aby ciężarne nie stresowały się porodem i zalecają stosowanie technik relaksacyjne. Odprężenie wspomaga wydzielanie się hormonu oksytocyny, który odpowiada za oporność na ból, przyspiesza rozwieranie szyjki macicy i ułatwia poród.
Jak wygląda ból porodowy?
Wbrew powszechnym wyobrażeniom ból porodowy nie trwa cały czas. Towarzyszy on pojawiającym się kurczy i kiedy one mijają, mija i on. Jest zatem czas, aby odpocząć od bólu i zebrać siły przed kolejnym skurczem. Warto również wiedzieć, że ból przy skurczach porodowych ma raczej charakter nadmiernego wysiłku, niż cierpienia. Dolegliwości znikają zaraz po wydaniu dziecka na świat. Nie oznacza to jednak, że młoda mama całkowicie pozbywa się wszystkich dolegliwości. W zależności od przebiegu porodu mogą po nim wystąpić ból przy siedzeniu czy wypróżnianiu. Ból występuje też, jeśli w trakcie porodu doszło do nacięcia krocza. Dolegliwości poporodowe są jednak o wiele mniejsze niż te towarzyszące wydawaniu dziecka na świat.
Jak przygotować się do porodu, żeby nie bolało?
Ból porodowy przeraża nie jedną kobietę, dlatego już od pierwszych dni ciąży chce ona jak najlepiej przygotować się do porodu oraz zminimalizować ból, który może w jego trakcie wystąpić. Porad, jak sprawić, że porodu będzie mniej bolesny, jest bardzo dużo. To czy one faktycznie zadziałała jest sprawą indywidualną. Niemniej jednak tym, co pomóż każdej kobiecie jest wiedza, jak poród wygląda. Dzięki temu będzie ona wiedzieć, z czym musi się zmierzyć oraz nie będzie zaskoczona. Dobrym przygotowaniem do porodu jest uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia. Na nich kobieta ciężarna dowie się jak prawidłowo oddychać, jaką zająć pozycję oraz jakie są sposoby na złagodzenie bólu np. ciepły prysznic, masaż czy trans.
Ból w czasie porodu – czego można się spodziewać?
W czasie porodu wyróżnia się kilka faz bólu. Pierwsza to faza utajona. Pojawiają się tu pierwsze bóle w regularnych odstępach. Bóle porodowe występują średnio co 10 minut i z biegiem czasu stają się coraz częstsze (do 5 minut). Bóle w fazie utajonej zaczynają się w górnej części brzucha i dominują w całej jamie aż do dolnej części pleców. Trwają do 30 sekund.
Kolejna faza porodu obejmuje pojawianie się skurczy co 2-3 minuty. Każdy z nich trwa ok. 24 sekund, których czasie narasta i ustępuje. Skurcze są dokuczliwe i wywołują ból. Jeśli dojdzie do całkowitego rozwarcia, zaczyna się okres paracie. W jego trakcie wypycha się dziecko na zewnątrz. Najtrudniejsze jest wypchnięcie główki, która jest najszersza. W czasie okresu parcia można odczuwać ból i pieczenia. Ostatnią fazą porodu do wydalenie łożyska. W jej trakcie ból jest słabo odczuwalny, a skurcze są znacznie słabsze niż wcześniej.
O tym, jak radzić sobie z poszczególnymi fazami porodu można dowiedzieć się w szkole rodzenia. Kobieta rodząca powinna pamiętać, że poród to nie tylko sprawa lekarza czy położnej. Ważne jest tu współpraca, odpowiednie nastawianie oraz umiejętne radzenie sobie z dolegliwościami. Samo wsparcie personelu medycznego na niewiele się zda.