Pierwsze objawy porodu – jak rozpoznać rozpoczynający się poród

0
2587

Wyznaczony przez lekarza termin porodu tuż, tuż. Z niecierpliwością czekasz na możliwość powitania malucha na świecie i zastanawiasz się, czy nie przegapisz oznak porodu. Nie masz się czego obawiać. Pierwsze objawy porodu łatwo zauważyć, wystarczy tylko dokładnie przyglądać się swojemu ciału. Należy pamiętać też, że pierwsze objawy porodu zaczynają się zazwyczaj kilka tygodni przed rozpoczęciem akcji porodowej. Zobacz, jak rozpocząć zaczynający się poród.

Wiele kobiet, szczególnie tych, które rodzą po raz pierwszy, boi się, że przegapi początek porodu. Na szczęście są symptomy, które trudno przeoczyć takie jak np. skurcze czy odejście wód płodowych. Okazuje się jednak, że rozpoczynający poród zwiastuje o wiele więcej symptomów. Niektóre z nich pojawiają się już kilka miesięcy przed startem akcji.

Opuszczony buch przed porodem

Wrażenie opuszczonego brzucha to jeden z bardziej charakterystycznych objawów rozpoczynającego się porodu. Pojawia się on kilka godzin, kilka dni, a nawet kilka tygodni przed startem akcji porodowej. Wynika on z tego, że główka dziecka schodzi do kanału rodnego, w efekcie czego dochodzi do obniżenia się dna macicy.

Skurcze zwiastujące poród

Na kilka dni przed porodem u większości kobiet pojawiają się niebolesne i nieregularne skurcze macicy. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Mogą one być silne, dlatego łatwo je pomylić ze skurczami porodowymi. Skurcze przeprowadzające znikają po ciepłej kąpieli lub zmianie pozycji ciała.

Skurcze porodowe pojawiają a się kilka godzin przed nim. Na początku są mało odczuwalne, ale z godziny na godzinę przybierają na intensywności. Pojawiają się w górnej części brzucha i promieniują na dolną część pleców. Pierwsze skurcze porodowe trwają ok. 15-230 sekund, potem wydłużają się do 90 sekund. Przerwy pomiędzy nimi początkowo są długiem, później skracają się do 5 minut. Skurcze występują bez względu na to, w jakiej pozycji się znajduje. Ich bolesność sprawia, że nie można wykonywać żadnej czynności. Kiedy wystąpią skurcze porodowe najlepiej skontaktować się z lekarzem lub położoną, powiedzą oni, kiedy pojechać do szpitala.

Odejście czopa śluzowego przed porodem

Do odejścia czopa śluzowego dochodzi na kilka dni lub godzin przed startem akcji porodowej. To, że czop odszedł, można rozpoznać po dużej ilości śluzu, który jest różowaty lub bezbarwny. Czop śluzowy to krok, kory w ciąży chronił dziecko przed infekcjami. Kiedy on wypada, oznacza to, że szyjka macicy skraca się i miękkie, przez co przygotowuje się do porodu.

Ból pleców przed porodem

Jako objaw porodu wymienia się również ból, który pojawia się w plecach, udach i pachwinach. Jest on wynikiem tego, że główka dziecka wstawiana jest do kanału rodnego i uciska na nerwy. Przed porodem można również odczuwać bóle brzuch, takie jak towarzyszą menstruacji.

Biegunka przed porodem

Kilka dni przed porodem może wystąpić biegunka, czasem połączoną z wymiotami. Ta oznaka porodu świadczy o tym, że organizm się oczyszcza i przygotowuje, aby główką dziecka mogła się swobodnie obniżać w kanale rodnym.

Zmiany w samopoczuciu

Większość kobiet przeczuwa, że poród rozpocznie się za niedługo. Przeczucie to może się i często objawia się zmianami w samopoczuciu. U niektórych pań pojawia się nagłe, nieuzasadnione zmęczenie, u innych wręcz przeciwnie – bardzo dużą energią. Duża energia zazwyczaj powiązana jest z instynktem wicia gniazda. Oznacza on, że czuje się silną potrzebę przygotowywania przestrzeni dla dziecka. Kobiety sprzątają więc pokoik, układają ubrania, przepakowują kilka razy torbę do szpitala itd. Należy jednak pamiętać, że w ostatnich tygodniach ciąży nie można się forsować, dlatego intensywne prace lepiej odłożyć na późniejszy czas.

Mniej ruchów dziecka przed porodem

Bezpośrednio przed rozpoczęciem porodu, dziecko w burzach może stać się spokojniejsze, jego kopniaki lżejsze, a ruchy niemal niewyczuwalne. Wynika to z tego, że jest mu ciasno w kanale rodnym i chce jak najszybciej wydostać się na zewnątrz. W przypadku, gdy ruchy dziecka zaczną nas niepokoić, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Powodem do niepokoju powinno być każde odstępstwo od normy, a więc i zbyt słabe ruchy i zbyt mocne.

Zwiększony apetyt przed porodem

Objawy porody to również zwiększony apetyt. Pod koniec ciąży jest się stale godnym. Chęć ciągłego jedzenia wynika z tego, że organizm magazynuje zapasy energii przed czekającym go dużym wysiłkiem. Należy jednak pamiętać, że u niektórych kobiet objawem porodu jest nie nadmierny apetyt, ale jego zupełny brak. Może być więc tak, że na kilka godzin przed rozpoczęciem porodu nie jesteśmy w stanie nic przełknąć.

Plamieniem przed porodem

Standardowe i niegroźne plamienie przed porodem pojawia się na kilka godzin przed startem akcji. Krew jest oznaką skracania się rozwierania szyjki macicy. W przypadku dużego krwawienia i poczucia, że coś jest nie tak, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Odejście wód płodowych

Najbardziej charakterystyczny symptom porodu to odejście wód płodowych. Może do tego dojść albo przed rozpoczęciem skurczów albo kiedy skurcze macicy są regularne i coraz silniejsze. W przypadku odejścia wód płodowych należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here