38 tydzień ciąży to dokładnie połowa 9 miesiąca. Lekarze uważają, że dziecko w 38. Tygodniu ciąży jest już tym donoszone i nie jest kwalifikowane jako wcześniak. I chociaż do oficjalnej daty porodu zostały jeszcze co najmniej 2 tygodnie, to rozwiązanie może nastąpić lada chwila. Wskazuje się, że 85% dzieci rodzi się w obrębie 2 tygodni od wyznaczonej daty porodu. Zobacz, co dzieje się w organizmie kobiety tuż przed porodem i na jakim etapie jest rozwój płodu w 38. tygodniu ciąży.
W 38. tygodniu ciąży dziecko jest w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Przyszłej mamie pozostaje tylko czekać, aż rozpocznie się akcja porodowa. Jej start może nastąpić lada chwila, dlatego w 38. tygodniu ciąży warto mieć wybrany szpital i spakowaną torbę do porodu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nienarodzone dziecko jeszcze intensywniej w tym czasie odczuwa stres i niepokoje trawiące młodą mamę. Mogą one mieć na niego negatywny wpływ i przyspieszyć poród.
38 tydzień ciąży – dziecko donoszone
Dzieci urodzone w 38. tygodniu ciąży uważa się za donoszone. Chociaż do oficjalnej daty porodu zostało jeszcze 2 tygodnie, to maluch poza organizmem matki jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania – jest do dobra wiadomość dla wszystkich mam. Dziecko, które nie jest określane mianem wcześniak ma wysokie szanse na dobry rozwój i zdrowie nawet przy niskiej masie urodzeniowej.
38 tydzień ciąży to połowa 9 miesiąca i koniec 3 trymestru. Niemal finał ciąży przynosi ulgę i chęć jak najszybszego powitania malucha na świecie. Trzeba jednak pamiętać, że u większości kobiety pojawia się również niepokój o przebieg porodu i zdrowie malucha. Tym niepokojom może towarzyszyć drażliwość, roztargnienie, a także mogą pojawić się sny związane z dzieckiem.
Dolegliwości w 38. tygodniu ciąży
38 tydzień ciąży nie jest wolny od dolegliwości. Przyszła mam odczuwa coraz częstsze skurcze macicy, które pojawiają się przede wszystkim wieczorem i nocą. Skurcze macicy nie zawsze zwiastują poród – bardzo często są jedynie przygotowaniem ciała do tego wysiłku. Ich celem jest zmiękczenie, skrócenie i lekkie rozszerzenie szyjki macicy. Jako dolegliwości 38. tygodnia ciąży wymienia się też ucisk w podbrzuszu. Jest to znakiem, że dziecko wstawia się do kanału miednicy. Oprócz tego mogą wystąpić:
- niekontrolowane gazy – to krępujące, ale tak działa natura
- wyciek siary z piersi – czyli pierwszego pokarmu
- niezwykłe sny (kolorowe, fantastyczne) – to sprawka hormonów
- ból pleców – odczuwalny nawet od rana
- bóle i zawroty głowy – a nawet omdlenia
- instynkt wicia gniazda – przemożna ochota robienia zapasów i porządków;
- odejście czopa śluzowego – jest to galaretowaty korek, który zatyka kanał szyjki macicy; zostaje wydalony ok. 2 tygodnie przed porodem; jego wydalenie oznacza, że szyjka macicy zaczyna się rozwijać; może to potrwać kilka dni.
Waga mamy i dziecka w 38. tygodniu ciąży
U kobiety w 38. tygodniu ciąży może dojść do zwolnienia lub zatrzymania przyrostu masy ciała. W niektórych wypadkach notowany jest również nieznaczny spadek wagi. Wynika to z tego, że maleje ilość płynu owodniowego, co może być efektem obrzęków, zatrzymywania wody w organizmie, cukrzycą ciążową. Brzuch w 38. tygodniu ciąży jest jednak bardzo duży. Przeszkadza on w siedzeniu, leżeniu, a nawet w staniu, często też zmienia kształt. Wszytko to jest wynikiem tego, że dziecku robi się w nim coraz ciaśniej, zaczyna więc kopać i rozpychać. Przez skórę na brzuchu i mięśnie widać wyraźne ruchy dziecka.
Maluch waży już ok. 3 kilogramy i ma ok. 50 cm wzrosty. Otoczony jest litrem wód płodowych i łożyskiem, których średnica wynosi 15 cm, a waga 3 kilogramy. Lekarze wskazują, że prawidłowa waga dziecka w 38. tygodniu ciąży to minimum 2,5 kilograma.
Rozwój dziecka w 38. tygodniu ciąży
Dziecko w 38. tygodniu ciąży:
- powinno być obrócone główką w dół (to tzw. ułożenie główkowe)
- ma ciało pokryte mazią płodową (ale jest jej mniej)
- na skórze widać jeszcze lanugo (meszek płodowy)
- ma coraz więcej tkanki tłuszczowej
- miewa czkawkę, którą czujesz
- reaguje na światło
- mniej kopie, a bardziej się wierci
- w jelitach zaczyna gromadzić smółkę (pierwsza kupka).
Wizyta u ginekologa w 38. tygodniu ciąży
W czasie rutynowej wizyty ginekolog dokona ważenia ciężarnej, zmierzy ciśnienie krwi, oceni obrzęki na stopach i rękach, zbada szyjkę macicy i określi wysokość dna miednicy. 38. tydzień to również dobra pora na pierwsze KTG, które pozwala na ocenienie stanu płodu.
Poród w 38. tygodniu ciąży
38 tydzień ciąży oznacza, że organizm jest prawie gotowy do porodu. Przyszła mam może już wypatrywać pierwszych skurczów. W tym czasie nie należy lekceważyć żadnych objawów i symptomów porodu, a w razie ich wystąpienia natychmiast udać się na szpitalną izbę przyjęć. Do porodu w 38.tygodniu ciąży dochodzi przede wszystkim w przypadku ciąży bliźniaczych. Dane medyczne wskazują, że niemal połowa z nich kończyć się w połowie 9 miesiąca.
Na co uważać w 38. tygodniu ciąży?
Niepokój w 38. tygodniu ciąży powinno wzbudzić plamienie w postaci różowej wydzieliny z pochwy. W przypadku jego pojawienia się należy pilnie zgłosić się do lekarza. Jeśli towarzyszą mu skurcze, może to być oznaką rozpoczynającego się porodu. Do lekarza należy zgłosić się też, jeśli w ciągu godziny naliczy się mniej niż 6 ruchów dziecka.