Kłykciny kończyste – co to jest i jak sobie z nimi radzić?

0
3799

Nazwa kłykciny kończyste niewiele mówi. Większość osób nie wie, czym one są. Kłykciny kończyste to nic innego jak inna nazwa brodawek płciowych. Jest to najczęściej przenoszona drogą płciową choroba. Wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Lekarze coraz częściej wskazują, że brodawki płciowe stanowią stan przed nowotworowy raka szyjki macicy i innych nowotworów. Zobacz, czym są kłykciny kończyste i jak sobie z nimi radzić.

Zarażenie wirusem HPV 6 lub HPV 11 staje się coraz poważniejszą i częstszą dolegliwością w Polsce. Lekarze obserwują wzrost zachorowalności na kłykciny kończyste. Już teraz niemal 30% wszystkich konsultacji w poradniach wenerycznych dotyczy brodawek płciowych. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby aktywnie seksualnie, które mają wielu pacjentów – w ich przypadku wystąpienie brodawek płciowych przekracza 60%. Zakażenie przechodzi niezauważalnie, a pierwsze objawy kłykcin kończystych pojawiają się, dopiero kiedy rozwinie się stan zapalny. Do rozwoju stanu zapalnego może dojść w wyniku np. mechanicznego podrażnienia narządów płciowych.

Objawy kłykcin kończystych

W pierwszej fazie (zaraz po zakażeniu wirusem HPV) kłykciny kończyste nie dają żadnych objawów. Niewielkie grudki występujące pojedynczo lub zlewające się pojawiają się dopiero przy stanie zapalnym. Najczęściej grudki te mają kolor jasnoróżowy lub brunatny. Nieleczone kłykciny kończyste przemieniają się w kalafiorowate twory, obejmujące znaczną powierzchnię genitaliów. Opisane objawy kłykcin kończystych mogą wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Jak można się zarazić brodawkami płciowymi?

Kłykcinami kończystymi zakaża się poprzez kontakt seksualny. Do zarażenia może dojść w wyniku stosunku waginalnego, oralnego lub analnego. Pierwsze objawy obserwuje się po ok. 3-8 miesiącach od kontaktu z wirusem, czyli osobą zakażoną. U większości osób pierwsze symptomy choroby pojawiają się już po 3 miesiącach. U mężczyzn grudki występują zazwyczaj na żołędzi (pod napletkiem), na środkowej części penisa oraz mosznie.

Domowe sposoby na kłykciny kończyste

Leczenie kłykcin kończystych to konieczność. Brak rozpoczęcie terapii może doprowadzić do poważnych komplikacji m.in. zaburzeń w oddawaniu moczu, naciekania okolicznych tkanek. Po zakażeniu stan zdrowia powinno się kontrolować co 4 tygodnie przez 6 miesięcy. Domowe leczenie brodawek płciowych zalecane jest, kiedy zmiany są niewielkie. W takim przypadku lekarz zaleca stosowanie takich preparatów jak:

  • Podofilotoksyna – jest to silny wyciąg z roślin iglastych i berberysowatych; powoduje on martwicę komórka nabłonka; preparat nanosi się bezpośrednio na brodawki 2 razy dziennie przez 3 tygodnie; potem następuje przerwa i kurację powtarza się; wykazuje się, że terapia jest wysoce skuteczna u kobiet, mniej u mężczyzn;
  • Imikwimod – niszczy on komórki zainfekowane wirusem HPV; lek ma postaci kremu, który stosuje się miejscowo 23 razy dziennie przez 16 tygodni; po stosowaniu tego leku może wystąpić podrażnienie skóry i stan zapalny;
  • Wyciąg z zielonej herbaty – działa on przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo; preparat należy nakładać na brodawki przez 16 tygodni, 3 razy dziennie.

Leczenie kłykci kończystych domowy sposobami jest niezwykle trudne. Na ogół brodawki mają tendencję do odnawiania się i nawracania. Kłykciny kończyste przez lata utrzymują się lub zwiększają, okresowo znikając. Samoistne wyleczenie schorzenia zdarza się tylko w 10-30% przypadków.  Należy pamiętać, że domowe leki na brodawki płciowe bardzo często wywołują skutki niepożądane takie jak ból, pieczenie, nadżerki, stany zapalne, podrażnienia skóry.

Jak usunąć kłykciny kończyste?

W wielu przypadkach domowe leczenie brodawek płciowych nie przynosi efektów. W takich wypadkach zaleca się leczenie ambulatoryjne kłykcin kończystych. Polegają one na:

  • Laseroterapii – zabieg przeprowadzany jest znieczuleniu i za pomocą kolposkopu; laseroterapia jest bardzo skuteczna i pozwala wyeliminować nawroty choroby;
  • Krioterapia – polega ona na zamrażaniu zmian ciekłym azotem;
  • Kwas trójchlorooctowy – jest to silny środek żrący, który powoduje martwicę tkanek; preparat nanosi się na zmiany; terapia jest skuteczna przy niewielkich zmianach;
  • Zabiegi chirurgiczne – wykonywane są one w znieczuleniu i obejmują łyżeczkowanie lub elektrochirurgiczne usuwanie kłykcin kończystych;
  • Terapia fotodynamiczna – jest prowadzana przy zastosowaniu kwasu 5-aminolewulinowego; terapię można łączyć z leczenie laserem, zimnem lub łyżeczkowaniem.

Profilaktyka brodawek płciowych

Z racji tego, że brodawki płciowe są niezwykle trudne do wyleczenia, lepiej im zapobiegać. Zasady profilaktyki nakazują, aby stosować prezerwatywy przy każdym stosunku płciowych i stosować inne środki zapobiegawcze. Należy pamiętać jednak, że prezerwatywa nie chroni przed zakażeniem w 100%, a jedynie zmniejsza ryzyko jego wystąpienia do 75%. Zasady profilaktyki mówią również o regularnym wykonywaniu badań. Szybkie rozpoznanie kłykci kończystych pozwala na natychmiastowe wdrożenie leczenia i niedopuszczenie do ich wzrostu. Panowie często zmieniający partnerki seksualne powinni wykonywać badania moczu, które mogą wykryć obecność wirusa HPV w organizmie.

[Głosów:7    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here