Eliksir młodości, remedium na zmarszczki, sposób na gładką skórę tak nazywany jest kwas hialuronowy. Bardzo chętnie sięga po niego kosmetyka, która wykorzystuje go do przeprowadzania wielu zabiegów odmładzających i nie tylko. Dziś z mocy kwasu hialuronowy można skorzystać nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale i we własnym domu. Warto również pamiętać, że substancja ta pomoże nie tylko w poprawianiu urody, ale i w leczeniu wielu chorób m.in. schorzeń oczu, wątroby, nowotworów czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Zobacz, jak stosować kwas hialuronowy.
Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Pojawia się ona w nim pod postacią soli sodowej. Jej największe ilości znajdują się w skórze, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Oprócz tego sól sodowa występuje też w tkance łącznej, ścianach naczyń krwionośnych oraz płynach ustrojowych.
Kwas hialuronowy w organizmie
Chociaż kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie, to w wielu przypadkach jego ilości mogą być niewystarczające. Wskazuje się, że codziennie z naszego organizmu ubywa 30% kwasu hialuronowego. Ulega on rozpadowi. I chociaż jego miejsce zajmują nowe cząsteczki kwasu, to z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w ciele się zmniejsz. Jest to efektem starzenia się i degradacji tkanek. Stąd też tak ważne jest dostarczenie kwasu zewnętrznie. Znajduje się on w kosmetykach, preparatach suplementujących dietę, medykamentach oraz pożywieniu.
Rola i funkcje kwasu hialuronowego w organizmie
Kwas hialuronowy wraz z kolagenem jest jednym z głównych składników skóry. Odpowiada on za właściwy poziom jej nawilżenia i wiązanie wody (wskazuje się, że jedna cząstka kwasu hialuronowego może związać 350 cząstek wody). W przypadku, gdy poziom kwasu hialuronowego jest niewystarczający, dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych i w efekcie wiotczenia i przesuszania się skóry oraz powstawania na niej zmarszczek.
Kwas hialuronowy znajdziemy też w ciele szklistym oka. Tam odpowiada on za strukturę oraz prawidłowe funkcjonowanie ciałka, zapewnia lepkosprężystość oraz współtworzy film łzowy.
Jednym z ważniejszych zadań kwasu hialuronowego jest budowa płyny stawowego. Odpowiada on za sprężystość chrząstki stawowej, warunkuje lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz prawidłowy ruch stawu. W przypadku, gdy pojawia się zwyrodnienie stawów, to mamy do czynienia ze zmniejszonym stężeniem kwasu hialuronowego w organizmie.
Jak produkuje się kwas hialuronowy?
Naturalnym źródłem kwasu hialuronowego są tkanki zwierzęce. Dawniej pozyskiwano go np. ze skóry rekina, bydlęcych gałek ocznych czy grzebieniu koguta. Okazało się jednak, że ta forma kwasu może powodować reakcje alergiczne. Dziś jego głównym źródłem są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Kwas hialuronowy otrzymywany jest w procesie fermentacji mikrobiologicznej.
Kwas hialuronowy w kosmetyce
Kwas hialuronowy to popularny składnik kosmetyczny. Spotkać go można w różnego rodzaju kosmetykach np. kremach odmładzających czy na zmarszczki. Bardzo często stosuje się go też w gabinetach kosmetycznych i medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy to podstawowy składnik wielu zabiegów typu anti-aging. Podaje się go, wstrzykując w głąb naskórka preparaty z nim. Mają one za zadanie wypełnić zmarszczki. Preparaty do wypełniania zmarszczek z kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, plastycznego i elastycznego żelu, dzięki temu mogą szybko i łatwo wypełnić zmarszczkę pod skórą. Oprócz tego, że niweluje on oznaki starzenia się, to kwas hialuronowy przyspiesza gojenie się ran, oparzeń, wrzodów i zmian skórnych.
Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów anti-aging z kwasem hialuronowym jest ciąża i karmienie piersią. Kobiety w tym stanie nie powinny przyjmować zastrzyków z kwasem, czy tabletek. Wynika to z tego, że naukowcy jeszcze nie wiedzą, jak kwas hialuronowy wpływa na płód i jego rozwój.
Jak stosować kwas hialuronowy w domu?
Kupując czysty kwas hialuronowy, można wykorzystywać go do domowych zabiegów odmładzających. Czysty kwas dostępny jest w postaci proszku, który należy zmieszać z wodą. W ten sposób powstaje destylowany roztwór, który aplikuje się na skórę. Można go stosować codziennie. Trzeba jednak pamiętać, że czystego kwasu hialuronowego nie powinno się nakładać na dzień. W kontakcie z promieniami słonecznymi może powodować podrażnienia. Stąd też kwas hialuronowy w domowych warunkach należy aplikować na noc lub na dzień jako bazę pod krem nawilżający.
Roztwór z kwasu hialuronowego można dodawać do kremów, toników, płynów miceralnych, stosować jako serum pod oczy, maseczkę do twarzy. Kosmetyki z kwasem hialuronowym zawsze działają tak samo – wygładzają, ujędrniają i odprężając skórę, redukując drobne zmarszczki.
Efekty wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest bardzo popularne. Po zabiegi tego typu sięga coraz więcej kobiet, kuszą się na nie również mężczyźni. Należy jednak pamiętać, że efekty wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, nie są trwałe. W zależności od jakości preparatu i miejsca podania utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.