Zespół suchego oka. Jak sobie z nim poradzić?

0
1264

Zespół suchego oka, czyli tzw. suche oko to zapalenie spojówek i rogówki. Stan zapalny wynika z nieprawidłowego nawilżenia gałki ocznej. Jako bezpośrednią przyczynę zespołu suchego oka wymienia się obniżona produkcje łez lub ich zły skład chemiczny. Suche oku jest schorzeniem przewlekłym, który należy leczyć objawowo np. przez podawanie sztucznych łez. W niektórych przypadkach leczenie jest bardzo długie i nie od razu przynosi oczekiwane efekty. Zobacz, jak radzić sobie z zespołem suchego oka.

Dane medyczne wskazują, że na zespół suchego oka cierpi aż 17% światowej populacji. Zazwyczaj schorzenie występuje u osób, które noszą soczewki kontaktowe. Objawy suchego oka mogą być śladowe lub też niezwykle nasilone, kiedy to utrudniają normalne funkcjonowanie i pracę np. przy komputerze.

Przyczyny zespołu suchego oka

Jako bezpośrednią przyczynę przewlekłego stanu zapalnego oka jest niewłaściwy skład chemiczny łez, ich obniżona produkcja lub upośledzenie rozprowadzania łez przez aparat powiekowy. Jako przyczynę zespołu suchego oka wskazuje się też nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów meiboma. Wytwarzają one tłuszcz, które tworzą zewnętrzną warstwę filmu łzowego, który przyspiesza parowanie łez. Tłuszczu może być zbyt mało lub zbyt dużo. Każda z przyczyn zespołu suchego oka wywołuje przesuszenie spojówki i rogówki oka oraz jego podatność na zakażenia i infekcje. Do obniżonej odporności oka mogą doprowadzić: zaburzenia hormonalne, długa praca przy komputerze, menopauza, choroby autoimmunologiczne, dermatologiczne, niektóre leki, podeszły wiek.

Jako czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka podaje się: czynniki atmosferyczne, przebywanie w klimatyzowanych lub przegrzanych pomieszczeniach, noszenie soczewek kontaktowych, palenie tytoniu, laserowe zabiegi korekcji oka, rzadkie mruganie.

Objawy zespołu suchego oka

Podstawowym objawem zespołu suchego oka jest dokuczliwe uczucie suchości i pieczenie oczu. Przy zespole suchego oka zaobserwować można również przekrwione gałki oczne, które są nadwrażliwe na światło. Jako inne symptomy schorzenia wymienia się:

 • Łzawienie,
 • Zamglone widzenie,
 • Strupy i ropienie na brzegach linii rzęs;
 • Suchość w ustach;
 • Uczucie piasku lub ciała obcego w oku.

Powyższe objawy mogą pojawić się tylko na jednym oku lub też objąć obydwa. Objawy zazwyczaj nasilają się wieczorem, po długiej pracy przy komputerze lub też, kiedy przebywa się w pomieszczenia nadmiernie przegrzanych i klimatyzowanych.

Jak leczyć zespół suchego oka?

Zespół suchego oka diagnozowany jest przez okulistę. Potwierdzenie diagnozy oznacza konieczność rozpoczęcia leczenia. Najczęściej ma ona formę objawową. Zespół suchego oka diagnozuje się, wykonując:

 • Test Schirmera, czyli ocenę wydzielania się łez,
 • Badanie okulistyczne w lampie szczelinowej;
 • Ocenę wysokości menisku łzowego;
 • Badanie fałdów spojówki;
 • Analizę występowanie ubytków w nabłonku rogówki oka;
 • Ocenę czasu przerywania filmy łzowego.

Leczenie zespołu suchego oka przede wszystkim ma poprawić komfort widzenia pacjenta, a także zminimalizować dolegliwości i czynniki pogarszające dolegliwości. Podstawą leczenia jest stosowanie preparatów ze sztucznymi łzami. Mają one uzupełnić te brakujące i nawilżyć oczy. Sztuczne łzy składają się z wody oraz nawilżających substancji lepkich np. kwasu hialuronowego. Dzięki temu cząstki wody są związane i zatrzymywane na powierzchni gałki oczne. Sztuczne łzy mają także chronić gałkę oczną przed przesuszaniem, wypełniać ubytki w rogówce oraz zabezpieczą ją.

Krople nawilżające w postaci sztucznych łez są bezpieczne dla oka. Z tego, że zawierają konserwanty, są całkowicie sterylne. Wskazuje się, że najbezpieczniejszą dla oka substancja jest polyquad. Jego działanie zmniejsza produkcję filmu łzowego, jednocześnie nie wywołując żadnych zmian na powierzchni gałki oczach.

Leki na zespół suchego oka

W leczeniu syndromu suchego oka stosuje się nie tylko sztuczne łzy, ale także farmaceutyki bazujące na kortykosteroidach lub cyklosporynie A. Ich zadaniem jest zredukować stan zapalny oka. W przypadku, gdy schorzenie przybiera zaawansowaną formę, to zaleca się zastosowanie specjalnych zatyczek – okluzji punktów łzowych. Ich zadaniem jest zapobieganie odpływowi łez i zatrzymywanie ich na powierzchni oka.

Domowe sposoby na zespół suchego oka

Domowe sposoby pomagają łagodzić objawy zespołu suchego oka. Domowe sposoby skupiają się na właściwej higienie i pielęgnacji okolic oczy, masażach i diecie. Przy stanach zapalnych rekomendowane jest codzienne ogrzewanie i masowanie powiek opuszkami palców. Zabieg ten pozwoli na upłynnienie i usunięcie wydzieliny, która zalega w gruczołach Meiboma.

Jako domowy sposób na zespół suchego oka wskazuje się również częste mruganie i dawanie oczom odpoczynku przy pracy na komputerze lub oglądaniu telewizora.

Dieta na zespół suchego oka opiera się na tłuszczach rolnych oraz kwasach omega-3. Są to substancje, które wzmacniają układ krwionośny. Do codziennego menu warto więc włączyć ryby, oliwę z oliwek, orzechy i siemię lniane.

Dolegliwości powiązane z zespołem suchego oka utrzymują się przez całe życie. Współczesna medycyna nie zna sposobu na ich całkowite wyemitowane.  Wyjątkiem są tu wtórne stadia choroby, które pojawiają się po zażywaniu leków – wtedy to po odstawieniu farmaceutyków, objawy zespołu suchego oka się cofają.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here