Palenie papierosów jest niezdrowe dla każdego. Udowodniły to niejedne badania, a także pokazała rzeczywistość. Nałogowi palacze często zapadają na choroby nowotworowe i inne schorzenia zagrażające zdrowiu i życiu. O szkodliwym wpływie papierosów powinny również pamiętać młode matki. Palenie papierosów w ciąży jest niezwykle niezdrowe dla płodu. Może wywołać wiele wad oraz chorób u nienarodzonego dziecka. Lista konsekwencji palenia papierosów w ciąży jest bardzo długa. Zobacz, jakie są jej najważniejsze pozycje.
Palenie papierosów w ciąży – jak szkodzi?
Co do tego, że palenie papierosów w ciąży szkodzi, nie ma wątpliwości. Lista konsekwencji dla matki i dziecka jest bardzo długa. Należy jasno zaznaczyć, że tytoń ma wpływ nie tylko na zdrowie matki, ale i nienarodzonego dziecka. To, które noszone jest przez matkę palącą, jest przede wszystkim niedotlenione i niedożywione. W efekcie jego masa urodzeniowa jest niższa, jest słabsze i bardziej podatne na choroby, może mieć kłopoty z oddychaniem i zaburzenia układu krążenia. Do tej listy konsekwencji palenia w ciąży dodaje się również zwiększone ryzyko śmierci łóżeczkowej u dziecka, późniejsze problemy z nauką i nawiązywaniem kontaktów społecznych.
Wszystko to wynika z tego, że płód narażony jest przez matkę palącą na kontakt z ponad 4 tysiącami substancji toksycznych, z których co najmniej 40 jest rakotwórczych. W dymie papierosowym, który przedostaje się do płodu, zawarty jest m.in. tlenek węgla, amoniak, kwas cyjanowodorowy, butan, metanol, chlorek winylu, fenol smoła, formaldehyd.
Warto również pamiętać, że palenie w ciąży nie tylko wpływa na przyszłe życie dziecka i stan jego zdrowia, ale i na samą ciąże. Papierosy mogą wywołać poronienie, przedwczesny poród, przedwczesne odklejenie się łożyska, pękniecie bon płodowych, ciążę pozamaciczną oraz urodzenie martwego dziecka.
Palenie papierosów, a dziecko
Nałogu palenia papierosów najlepiej pozycji się już na etapie starania się o dziecko i nie wracać do niego w ogóle. Palenie niebezpieczne jest dla dziecka zarówno w okresie, kiedy znajduje się ono w brzuchu mamy, jak i po przyjściu na świat i w czasie karmienia piersią. Mamy palące i karmiące piersią muszą się przygotować na to, że dziecko może nie chcieć jeść, być podane na alergię, cierpieć na kolki i problemy ze snem oraz być nadpobudliwe. Chcąc unikać przykrych konsekwencji nałogu w ciąży i po jej zakończeniu, należy z papierosami zerwać jak najszybciej się da. Przed zajściem w ciążę można wspomagać się gumami, plasterkami czy tabletkami, nosząc dziecko pod sercem, takie wspomagacze w rzuceniu nałogu są już zabronione. Wynika to z tego, że zawierają one nikotynę będącą niebezpieczną substancją dla płodu. Będą w ciąży trzeba więc postawić tylko ani swoją silną wolę. Warto się postarać, aby palenie rzucić jeszcze w I trymestrze ciąży. Zmniejszy to ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży, urodzenia martwego dziecka. Warto również pamiątce, że palenie papierosów w ciąży szkodzi dziecku przez cały czas, ale największe spustoszenie dla jego rozwoju następuje w dwóch ostatnich miesięcy trwania ciąży.
Palenie papierosów podczas karmienia piersią
Poród nie oznacza, że od razu można wrócić do nałogu. Palenie papierosów podczas karmienia piersią jest tak samo szkodliwe, jak w czasie ciąży. Trujące substancje zawarte w papierosach przekazywane są dziecku w mleku. Co więcej, mleko matki palącej jest uboższe o witaminy i składniki odżywcze, powoduje to, że u niemowlęcia występują okresy niepokoju i bezsenności, wymioty, biegunki, kolki, zabrzanie krążenia czy problemy z sercem. Niemowlęta karmione mlekiem z dodatkami substancji trujących z papierosów są biernymi palaczami, dlatego też oddychają szybciej, mają częste infekcje dróg oddechowych, częściej chorują na astmę i alergię. Dodatkowo lekarze wskazują, że narażone są na ryzyko wystąpienia cukrzycy, astmy, zapalenia oskrzeli, miażdżycy tętnic, nadciśnienia oraz chorób serca – a to tylko niektóre ze schorzeń, z którymi mogą się zmagać w przyszłości.
Jak rzucić palenie w ciąży?
Rzucanie palenia nie jest łatwe. Bez względu na to, kiedy się zdecydujesz na pozbycie się nałogu będziesz musiała zmierzyć się z głodem nikotynowym oraz psychicznymi skutkami uzależnia. Głód nikotynowy występuje ok. 2 godziny po wypaleniu ostatniego papierosa i trwa ok 3 dni. O wiele gorzej jednak jest poradzić sobie z uzależnieniem psychicznym. Rozstanie z nałogiem powoduje bowiem utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu. Możesz czuć się rozdrażniona, osłabiona, cierpieć na problemy ze snem, problemy z koncentracją i skupieniem, złe samopoczucie oraz nadmiernie się przejadać. Aby pozbyć się tych skutków, palenie w ciąży warto rzucać z pomocą terapii behawioralnej. Polega ona na przyjrzeniu się własnemu zestawowi przekonań i odpowiedzenie sobie na pytanie: dlaczego palę, a następnie skonfrontować swoich przekonań z badaniami naukowymi i zobaczenie, że są nieprawdziwe. Obdarcie palenia papierosów z mitu, że pomagają pozwala na zdobycie motywacji, aby po niego nie sięgnąć, a wygrana walka wyjdzie na zdrowie i dziecku i matce.