Ból kciuka czyli zespół de Quervaina

0
5848

Zespół de Quervaina coraz częściej określany jest chorobą XXI wieku. Nabawić się go można nie tylko poprzez pracę fizyczną czy uprawianie sportu, ale także przez wysłanie dużej ilości SMS-ów. Zespół de Quervaina objawia się silnym i uporczywym bólem kciuka, który znacznie utrudnia wykonywanie codziennych trudność. W związku z uciążliwością objawów schorzenie to trzeba leczyć. Metody kuracji uzależnione są od zaawansowania schorzenia. Zobacz, co musisz wiedzieć o bólu kciuka wywołanym przez chorobę de Quervaina.

Czym jest zespół de Quervaina?

Choroba de Quervaina to przewlekły stan zapalny pochewki ścięgnistej nadgarstka.  Schorzenie to zaliczane jest to entezopów, czyli zmian chorobowych przeszczepów ścięgnistych kości. Szacuje się, że dotyka 5/1000 osób rocznie, a liczba osób cierpiących na ból kciuka stale rośnie. Zespół chorobowy objawia się bólem nadgarstka, który uniemożliwia wykonywanie swobodnych ruchów dnia. Pojawia się on podczas prostowania oraz odwodzenia kciuka, promieniując do przedramienia.

Przyczyny bólu kciuka

Choroba de Quervaina może wystąpić z różnych przyczyn. Z racji wykonywania wielu czynności obciążających nadgarstek na chorobę tę częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Zespół de Quervaina nazywany jest nawet kciukiem matki. Wynika to z tego, że w czasie podnoszenia niemowlęcia czy też prania ręcznego dochodzi do przeciążania nadgarstka w skutek, którego dochodzi do powstania stanu zapalnego pochewki ścięgnistej.

Bóle kciuka nie występują jednak tylko u młodych matek, ale i u osób wykonujących zawody, w których zganienie i prostowanie kciuka następuje bardzo często. Wśród takich zawodów wymienia się stolarzy, malarzy, muzyków, tenisistów, grafików komputerowych. Jako najnowszą przyczynę zespołu de Quervaina podaje się częste pisanie SMS-ów kciukiem ręki, którą jednocześnie trzyma się telefon. Jak pokazują badania, dochodzi wtedy do przeciążenia i stanu zapalnego w pochewce ścięgnistej. Warto również wspomnieć, że bóle kciuka mogą wystąpić w następstwie urazów lub innych chorób np. w przypadku:

  • urazu nadgarstka, kiedy powstanie na pochewce ścięgnistej blizna,
  • zmian kostnych, do których mogło dojść w obrębie dalszej nasady kości promieniowej; zmiany kostne również mogą być wynikiem urazu,
  • procesów zapalnych toczących się m.in. na tle reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak zdiagnozować zespół de Quervaina?

Jeśli ból kciuka się przedłuża, warto wybrać się do lekarza i sprawdzić, czy nie doszło do zapalenia pochewki ścięgnowej nadgarstka. W diagnozie pomaga proste badanie, które polega na zgięciu kciuka i pozostałych palców na nim (pięść z kciukiem w środku), a następnie odchyleniu dłoni w stronę łokcia na zewnątrz. Jeśli podczas tego ruchu wystąpi ból, najprawdopodobniej cierpi się na zespół de Quervaina. Warto również wiedząc, że w czasie badania może nastąpić słyszalny chrzęst lub odgłos chodzenia po śniegu. Jest to wynikiem tego, że pochewka ścięgnista ma utrudnione ślizganie się ścięgnie. Objawem zespołu de Quervaina, który pozwoli zdiagnozować schorzenie, jest też:

  • obrzęknięta i zaczerwieniona skóra nad ścięgnami prostownika krótkiego i odwodziciela kciuka,
  • przekłuwanie ścięgien ponad wyrostkiem rylcowatym kości promieniowej i ból w tym obszarze,
  • ból podczas podnoszenia kciuka do góry w tzw. geście OK,
  • przeczulica okolic nadgarstka,
  • osłabienie mięśni i sprawności ręki,
  • problemy z chwytaniem i wciskaniem dłoni.

Jak poradzić sobie z bólem kciuka?

Jeśli wystąpić u nas  ból kciuka pierwszymi krokami, jakie należy wykonać, jest zapewnienie nadgarstkom odpoczynku oraz nieprzeciążanie ich. Aby zminimalizować dolegliwości bólowe, warto również stosować chłodne okłady oraz smarować bolące miejsc maściami dostępnymi bez recepty na bazie diklofenaku lub ketoprofenu. Pozytywny skutek przynosi również owijanie nadgarstka bandażem w celu jego lekkiego usztywnienia. Te domowe sposoby na ból kciuka zazwyczaj pomagają, gdy jednak dolegliwości nie mijają, należy zgłosić się do lekarza. Na postawie badania oraz dodatkowego USG czy RTG lekarz będzie mógł określić, czy pacjent cierpi na zespół de Quervaina. Potwierdzenie diagnozy oznacza, że należy rozpocząć leczenie. W głównej mierze opiera się ono na stosowaniu zastrzyków z kortykosteroidami, które pozwalają zahamować rozwój stanu zapalnego oraz zmniejszyć ból. Lekarz zaleca też oszczędzanie  ręki, czyli niechwycenie ciężkich rzeczy i niezaciskanie pięści. W leczeniu zespołu de Quervaina stosuje się także rehabilitację opierająca się na zabiegach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, do których zaliczamy m.in. kąpiele wirówkowe, jonoforezę i krioterapię. Lekarz może również zalecić zabiegi pola magnetycznego, ultradźwięków lub laseroterapię oraz tradycyjne ćwiczenia pod okiem rehabilitanta.

Ból kciuka – kiedy potrzebna jest operacja?

W niektórych przypadkach ani domowe sposoby, ani leczenie farmakologiczne nie pomagają i ból kciuka nawraca. W takim wypadku na zespół de Quervaina stosuje się operacje. Zabieg polega na nacięciu zmienionej zapalnie pochewki ścięgnistej i usunięciu ściągna, dzięki temu umożliwia się  swobodę ślizganie się. Operacja ma także na celu usunięcie pozapalnych zrostów, które mogą wystąpić.

[Głosów:28    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here