Afrykańskie mango – cudowny środek na odchudzanie?

0
4847

Sposobów na odchudzenie jest całe mnóstwo, tak samo, jak produktów spożywczych, które mają wspomóc ten proces. Jednym z takich produktów jest afrykańskie mango. Owoc ten od wieków znany jest w Afryce i wykorzystywany jako wysokoenergetyczne pożywienie. Dziś popularność mango z Afryki dotarła aż do Polski. Znane są przede wszystkim pestki tego owocu, które mają silne działanie odchudzające. Mają one również pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu we krwi. Zobacz, czy afrykańskie mango faktycznie może pomoc w odchudzaniu.

Czym jest afrykańskie mango?

Afrykańskie mango (inaczej nazywane dzikie mango, diką, ogbono) jest roślina z rodziny irvingia gabonensis. Roślina ta to wiecznie zielone drzewo o wysokości ok. 40 centymetrów, które rodzi jadalne owoce. Afrykańskie mango rośnie w lasach tropikalnych Afryki i znane jest od bardzo długiego czasu. Przez wieki przez Afrykańczyków było wykorzystywane jako składnik na galaretki i dżemy. Afrykańskie mango jada się też na surowo. Afrykańczycy spożywali owoc oraz jego pestki, które można dodatkowo grillować, a w formie sproszkowanej dodać do zupy. W Polsce afrykańskie mango znane jest przede wszystkim jako preparaty african mango. Wykonuje się je z pestek tej roślin, czyli tzw. orzechów mango.

Działanie i właściwości afrykańskiego mango

Najbardziej znaną z właściwości afrykańskiego mango jest działanie odchudzające. Zwolennicy tego preparatu przypisują mu niemal cudowne właściwości pomagające szybko i łatwo zrzucić zbędne kilogramy. Odchudzanie z afrykańskim mango ma być tak łatwe, ponieważ preparat z pestek wykazują właściwości usprawniające działanie przewodu pokarmowego, stabilizuje poziom cukru we krwi, podnosi energię, obniża cholesterol, spala tkankę tłuszczową oraz dostarcza do organizmu wielu witamin i mikroelementów. Chociaż lista właściwości afrykańskiego mango jest bardzo długa, to należy pamiętać, że żadne z tych działań nie zostało potwierdzonych przez badania. Naukowcy sugerują natomiast, że mango afrykańskie może pomagać w odchudzaniu dzięki temu, że zawiera duże ilości błonnika i włókien owocowych. Sprawia to, że regularnie spożywany owoc faktycznie usprawnia pracę układu pokarmowego oraz może zmniejszyć stężenie cholesterolu we krwi. Trzeba jednak obiektywnie zaznaczyć, że zarówno błonnik, jak i włókna owocowe nie są unikatowymi składnikami. Znaleźć można je wielu innych o wiele tańszych owocach np. pomarańczach, jabłkach czy gruszkach.

Nie oznacza to jednak, że mango samo w sobie jest niezdrowym czy nie wartym uwagi owocem. Faktycznie może ono wspierać proces odchudzania, a także przyczynia się do ochrony wątroby i chromosomów podczas zatrucia toksynami. Badania naukowe wykazują również, że mango afrykańskie może leczyć zaburzenia metaboliczne np. insulinoodporność czy cukrzyce. Leki na te schorzenia na bazie mango afrykańskiego już zostały wyprodukowane.

Odchodzenie z afrykańskiemu mango – czy warto?

Na temat działania afrykańskiego mango na odchudzanie przeprowadzono kilka badań. Ich wyniki są jednak ze sobą sprzeczne, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy afrykańskie mango pomaga w odchudzaniu, czy nie. Niektóre z badań pokazują, że po zastosowaniu pestek z afrykańskiego mango masa ciała spada o ok. 5%, w innych analizach spadek masy ciała nie wykracza poza poziom placebo. Może więc uznać, że nie ma żadnych obiektywnych dowodów, że roślina ta działa odchudzająco.

Czy afrykańskie mango jest bezpieczne?

Zachwyt afrykańskim mango szybko ustąpił. Wraz ze zwiększonym spożywaniem tego preparatu zaczęto odkrywać skutki uboczne african mango. Regularne stosowanie tej rośliny może powodować m.in. bóle głowy, migreny, problemy z układem pokarmowym przejawiające się w formie wzdęć i biegunek, nadmierne pobudzenie, problemy ze snem. Ze względu na duże zawartości błonnik w afrykańskim mango zauważa się również, że utrudnia ono wchłanianie się innych składników odżywczych równie ważnych dla organizmu. W dalszej kolejność wskazuje się, że ekstrakt z pestek mango afrykańskiego zwiększa ryzyko stanu zapalnego wątroby. Lekarze zaznaczają też, że orzechy (czyli pestki) owoców z Afryki nie zostały jeszcze dokładnie przebadane, stąd o wielu ich działaniach jeszcze nie wiemy. W związku z tym zalecana jest ostrożność w stosowaniu afrykańskiego mango w odchudzaniu. Może ono wywoływać inne niepozowane skutki uboczne groźne dla organizmu lub wchodzi w interakcje z używanymi lekami np. antykoncepcyjnymi.

Afrykańskie mango – gdzie i za ile kupić?

Jeśli mimo niejasnej roli afrykańskiego mango w odchudzaniu nadal chce się wypróbować jego działanie, to nasiona rośliny można kupić w sklepach zielarskich, z suplementami diet oraz w aptekach. Cena za 60 kapsułek afrykańskiego mango to ok. 30 złotych. Dawkowanie określone jest przez producenta. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli afrykańskie mango w naszym przypadku będzie skuteczne, to i tak jego działanie trzeba połączyć z tradycyjnymi metodami walki z nadwagą, czyli dietą i wysiłkiem fizycznym. Ta mieszanka pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów, nawet jeśli afrykańskie mango będzie działało tylko jako efekt placebo.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here