Objawy zaburzenia funkcjonowania błędnika

0
1555

Choroby błędnika są najczęściej powikłaniem po wcześniej przebytych infekcjach ucha wewnętrznego i środkowego. Najczęściej dotyka osoby, które infekcji nie leczyły lub nie doleczyły. Problemy z zaburzeniami błędnika mają też osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyne symptomy świadczące, że z błędnikiem mamy problemy. Sprawdź, jak rozpoznać zaburzenia błędnika oraz kiedy i do jakiego lekarza się udać.

Objawy wskazujące na choroby błędnika są dość charakterystyczne. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo łatwo je pomylić z innymi schorzeniami. Zaleca się, aby przy zauważeniu u siebie objawów dysfunkcji błędnika udać się do lekarza. Schorzenie może być groźne, ale może też wynikać ze stanu zapalnego czy guza, które będą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Objawy zaburzenia funkcjonowania błędnika: zawroty głowy

Pierwszym i najczęstszym objawem zaburzeń funkcjonowania błędnika są zawroty głowy. Są one nagle, silne oraz krótkotrwale. Większość pacjentów opisuje je jako wirowanie świata dookoła lub wirowania ciała w odwrotną stronę niż świat wokoło. Zauważa się również, że zawrotom głowy tworzysz kołysanie, czyli uczucie jakby ziemia miała zapaść się pod nogami. Prowadzi to do tego, że idąc, zataczamy się, jak przy upojeniu alkoholowym. Zawroty głowy przy chorobach błędnika mogą pojawić się przy otwartych lub zamkniętych oczach, w czasie wykonywania nagłego ruchu, schylania, a nawet wtedy, gdy pozostajemy zupełnie bez ruch, np. siedzimy na fotelu samochodowym.

Objawy zaburzenia funkcjonowania błędnika: zaburzenia równowagi

Jednym z charakterystycznych objawów chorób błędnikazaburzenia równowagi, czyli orientacji usytuowania ciała w przestrzeni oraz zachowania prawidłowej postawy. Objaw ten jest wynikiem stanu zapalnego części przedsionkowej błędnika. To ona odpowiada za zmysł równowagi oraz orientacje w trenie. Zazwyczaj zaburzenie to objawia się wrażenie, że nogi niosą na bok.

Objawy zaburzenia funkcjonowania błędnika: oczopląs

W przypadku uszkodzenia błędnika bardzo często dochodzi do oczopląsu, czyli drgania gałek ocznych. Objaw ten występuje niezależnie od woli człowieka i zazwyczaj nasila się po nagłym ruch np. schylaniu się czy wstaniu. W przypadku, gdy zaburzenia funkcjonowania błonnika są zaawansowane, do oczopląsu dochodzi też światłowstręt.

Objawy zaburzenia funkcjonowania błędnika: szum w uszach

Jako objaw choroby błędnika wymienia się zaburzenia dźwiękowe, które objawiają się szumem w uszach. Te są grupą doznań dźwiękowych niepochodzących ze środowiska zewnętrznego. Pacjenci mogą więc usłyszeć różne dźwięki takie jak szmery, szumy, piski, dzwonienie, tykanie, szelest czy pulsowanie. Dźwiękom tym towarzyszyć może uczucie pełności w uchu oraz rozpierania w uchu, a także niedosłuch odbiorczy. Takie objawy najczęściej są wynikiem uszkodzenia ucha wewnętrznego.

Objawy zaburzenia funkcjonowania błędnika: nudności i wymioty

Nudności i wymioty przy chorobach błędnika są odpowiedzią układu nerwowego na zanurzenia pracy, a także reakcją obronną.

Objawy zaburzenia funkcjonowania błędnika: objaw przetokowy

Objaw przetokowy w chorobie błędnika to nic innego jak zatkane uszy. Dochodzi do nich w wyniku obecności przetoki, która znajduje się pomiędzy uchem środkowym, a wewnętrzny. Z zatkanymi uszami spotykamy się najczęściej przy zmianie ciśnienia w uchu zewnętrznym lub w przypadku uszkodzenia błony bębenkowej.

Objawy zaburzenia funkcjonowania błędnika: omdlenia

Omdlenia przy zaburzeniach funkcjonowania błędnika są wynikiem nieprawidłowej pracy zmysłu równowagi. To on reguluje przepływ krwi przez mózg w pozycji stojącej. W przypadku, gdy mała ilość krwi trafia do mózgu, może dojść do omdlenia.

Zaburzenia błędnika przy chorobie lokomocyjnej

Zaburzenia błonnika to jedna z najczęstszych przyczyn choroby lokomocyjnej. Kinetoza jest nadmierną reakcją organizmu na bodźce ruchowe, podczas gdy błędnik nie odczuwa zmiany położenia ciała. Objawy choroby lokomocyjnej występują w środkach transportu np. samochodzie, samolocie, autobusie, na statku. Wynika to z tego, że obserwowany krajobraz się zmienia, przez co do mózgu dostaje się sygnał o tym, że ciało znajduje się w ruchu, przy jednoczesnym braku reakcji na bodziec ze strony błędnika, który jest wynikiem naszej nieruchomej pozycji. Sprzeczne sygnały sprawiają, że w mózgu dochodzi do chaosu informacyjnego, który wywołuje szereg reakcji obronnych ze strony układ nerwowego. Przy chorobie lokomocyjnej zmagamy się więc z: wymiotami, nudnościami, zawrotami  i bólami głowy oraz pogarszającym się samopoczuciem. Objawy te ustępują zazwyczaj krótko po zakończeniu podróży. Aby im zapobiegać, można stosować leki na chorobę lokomocyjną lub sięgnąć po domowe sprawdzone sposoby.

Zaburzenia funkcjonowania błędnika a choroby

Zaburzenia funkcjonowania błędnika mogą być wynikiem różnych chorób. Najwcześniej wskazuje się, że wynikają one z choroby Meniere, czyli idpadycznego wodniaka błędnika, zapalenie nerwu przedsionkowo – ślimakowego oraz zapełniania ucha wewnętrznego. W przypadku, gdy dolegliwości od strony błędnika nie są duże, to można zminimalizować je na własną rękę. W przypadku, gdy zaburzenia błędnika nie są powiązane z chorobą lokomocyjną najlepiej udać się do lekarza i rozpocząć leczenie farmakologiczne.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here