Przeciwciała anty-TPO

0
1426

O przeciwciałach anty – TOP mówimy najczęściej w przypadku chorób tarczycy. Z racji tego, że nieprawidłowo funkcjonująca tarczycy nie daje jednoznacznych objawów, a nawet niekiedy choroba  przebiega bezobjawowo, to przeciwciała anty – TOP są jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych. Te przeciwciała zwalczające komórki tarczycy, które mylnie są odczytywane przez organizm jako zagrożenie. Dzięki temu wyniki badań anty -TOP pozwalają postawić prawidłową diagnozę. Zobacz, co musisz wiedzieć o przeciwciałach anty – TOP.

Przeciwciała anty – TOP są tymi, które nie występują w krwi zdrowej osoby, dlatego też ich obecność zawsze oznacza, że w organizmie toczy się stan chorobowy. Stan ten dotyczy tarczycy, a badanie pozwala dokładnie określić schorzenie i rozpocząć właściwe leczenie.

Czym są przeciwciała anty – TOP (aTOP)?

Przeciwciała anty – TOP to immunoglobuliny, które wytwarzane są przeciwciała peroksydazie tarczycowej, czyli składnikowi tkanki tarczycowej. Bierze ona czynny udział w syntezie  hormonów tarczycy. Do takich działań w organizmie dochodzi, kiedy układ odpornościowy uznaje komórki tarczycy za wrogie i zaczyna je zwalczać za pomocą wytworzonych przeciwciał. Tym samym przeciwciała anty – TOP początkowo zajmują gruczoł tkanki, co może wywoływać zapalenie tarczycy, jej niedoczynność lub nadczynność. W praktyce oznacza to, że anty – TOP zaburzają pracę tarczycy.

Badania anty – TOP

Badanie anty – TOP wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób tarczycy, tocznia rumieniowego czy reumatoidalnego zapalenia stawów.  Ponadto wskazaniem do badania przeciwciał anty – TOP jest wykluczenie alergii na niektóre środki farmakologiczne p. lit czy amiodaron.

Badanie przeciwciał aTOP wykonuje się z krwi i zazwyczaj łączy się z innymi analizami. Sam przebieg badanie nie różni się niczym od standardowego pobrania krwi do żyły łokciowej. Badanie nie zalicza się więc do bolesnych i inwazyjnych. Osoba poddawana badaniu nie musi być na czczo, a samo badanie można wykonać o dowolnej porze dnia. Badanie aTOP przeprowadza się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów, zamiast tradycyjnego wkłucia może zostać wykonane nacięcie skóry specjalnym nożem.

Przeciwciała anty – TOP: norma

W przeciwieństwie do innych badań z krwi w przypadku przeciwciał anty – TOP nie istnieje jedna standardowa norma, mówiąc, czy jest się choroby, czy zdrowym. Co do zasady obecność przeciwciał we krwi zawsze oznacza stan chorobowy. Jedna wiele zależy od takich czynników jak płeć, wiek chorego oraz wewnętrzne wytyczne laboratorium. Niemniej jednak wyniki anty – TOP mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia.

Jak czytać wyniki badania przeciwciał anty – TOP?

Wyniki badania przeciwciała anty – TOP mogą wskazywać ich obecność w surowicy nawet w przypadku, gdy brakuje jakichkolwiek objawów. Zazwyczaj świadczy to o subklinicznej (czyli bezobjawowej) lub dopiero rozwijającej się chorobie tarczycy. W niektórych przypadkach nie udaje się również ustalić przyczyn podwyższonej ilości przeciwciał anty – TOP w surowicy krwi. Najczęściej jednak mamy do czynienia z wysokim lub niskim aTOP.

Wysokie anty – TOP najczęściej świadczy o poważnych chorobach autoimmunologicznych np. przewlekłym zapaleniu tarczycy czy chorobie Gravesa i Basedowa. W przypadku uzyskania takiego wyniku zaleceń jest dalsza diagnostyka, czyli wykonanie badania określającego poziom TSH oraz USG.

Niskie anty – TOP to zalecenie dalszej diagnostyki i konkretnego leczenia. Zazwyczaj z niskim anty – TOP spotykamy się przy chorobie nowotworowej tarczycy, reumatoidalnym zapaleniu stawów lub cukrzycy typu I.

Badanie przeciwciał anty – TOP: co pozwala wykryć?

Choroby wykrywane przez badanie przeciwciał anty –TOP stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Zmaga się z nimi coraz więcej osób i już teraz uznawane są za problem światowy. Na podstawie badania anty – TOP można postawić diagnozę potwierdzającą:

  • chorobę Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego; do klasycznych objawów tego schorzenia należy ogólne osłabienie, zaparcie, długa i bolesna miesiączka u kobiet, chrypka, wole tarczycowe, zaburzenia psychiczne, zmęczenie, rozdrażnienie i przygnębienie; choroba Hashimoto występuje najczęściej u kobiet między 45 a 60 rokiem życia i coraz częściej mówi się o jej genetycznym uwarunkowaniu; by ją wykryć, można przeprowadzić badania anty – TOP lub hormonów TSH, T4 oraz biopsję cienkoigłową tarczycy; na dzień dzisiejszy schorzenie jest nieuleczalne, a leczenie pomaga tylko łagodzić obawy;
  • Choroba Gravesa i Basedowa – objawy tego schorzenia to: wole tarczycowe, wytrzesz oczu, obrzęk, kołatanie serca, zwiększona potliwość, utarta wagi, drżenie rąk i bezsenności; symptomom tym towarzyszą też nieprawidłowości okulistyczne np. ból gałek ocznych łzawienie, zmniejszenie ostrości wzroku, uczucie piasku pod powiekami; chorobę leczy się objawowo.

Badanie przeciwciał anty – TOP: wskazania

Badanie przeciwciał anty – TOP zalecania się, gdy:

  • podejrzewa się choroby tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, niedokrwistość złośliwą lub układowego tocznie rumieniowego;
  • istnieje podejrzenie niedoczynności  lub nadczynność tarczycy;
  • planowane jest terapia lekami, które mogą wywołać niedoczynność tarczycy;
  • dochodzi do częstych poronień lub problemów z zajściem w ciąże;
  • występuje ryzyko zapalenia tarczycy po porodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here