Objawy ciąży

0
2268

Spóźnia ci się miesiączka? Jeśli tak zazwyczaj pierwszym podejrzeniem u kobiet aktywnych seksualnie jest ciąża. Jednak stan błogosławiony trudno stwierdzić na oko. Objawy ciąży są niezwykle niecharakterystyczne i mogą być mylnie interpretowane przez przyszłe mamy. Wczesne oznaki ciąży możemy pomylić z zatruciem pokarmowym, przeziębieniem lub grypą. Warto pamiętać, że u niektórych kobiet pierwsze tygodnie ciąży nie dają żadnych widocznych symptomów. Zobacz, jakie są objawy ciąży.

Jako główny objaw ciąży wskazuje się brak miesiączki. Okazuje się jednak, że o tym, że spodziewamy się dziecka, mogą też świadczyć inne symptomy. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do niektórych stanów chorobowych i ich pojawianie się nie zawsze może oznaczać, że spodziewamy się dziecka. Zdarza się, że to, co poczytywane jest przez nas jako objawy ciąży, faktycznie jest sezonową infekcją. Chcąc zyskać pewność, że naprawdę spodziewa się dziecka najlepiej wykonać test ciążowy (kupimy go w aptece, supermarkecie czy drogerii), wykonać badania krwi lub udać się na wizytę do lekarza – ginekologa.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Mitem jest, że pierwsze objawy ciąży pojawiają się kilka godzin czy kilka dni po zapłodnieniu. Najczęściej symptomy są jeszcze niedostrzegane i organizm dopiero przygotowuje się do czekających go zmian. Pierwsze objawy ciąży najczęściej zauważa się po ok. 10 dniach od zapłodnienia. Trzeba jednak zaznaczyć, że są one niemal niezauważalne i łatwo je przegapić. Większość kobiet oznaki ciąży zauważa dopiero ok. 4-6 tygodnia od zapłodnienia. W tym czasie może się pojawić m.in. krwawienie implantacyjne. Lekarze wskazuje, że najsilniej objawy uwidaczniają się pod koniec pierwszego trymestru, czyli ok. 9 -12 tygodnia ciąży.

Warto jeszcze raz podkreślić, że u niektórych kobiet żadne symptomy ciąży nie występują, nawet podczas pierwszego miesiąca jej trwania. W przypadku nieregularnych cykli o tym, że spodziewają się one dziecka, mogą one się zorientować dopiero po kilku miesiącach.

Objawy ciąży: brak miesiączki

Ciąże zaczynamy podejrzewać najczęściej, kiedy spóźnia nam się miesiączka. Jej brak w wyznaczonym terminie faktycznie może świadczyć o ciąży, ale trzeba pamiętać, że okres w wyznaczonym terminie może nie pojawić się z wielu powodów np. zażywania leków czy stresu.

Wykazuje się również, że jednym z typowych objawów ciąży jest pojawienie się krwawienia implantacyjnego. Jej ono wywołane zagnieżdżeniem się w macicy zarodka. Plamienie to jest skąpe i niepodobne do tradycyjnej miesiączki.

Warto wiedzieć, że miesiączka u niektórych kobiet może pojawić się nawet do 4 miesiąca ciąży.

Objawy ciąży: nudności i wymioty

Jednym z charakterystycznych objawów ciąży są nudności i wymioty. Kobiety zmagają się z nimi przede wszystkim w godzinach porannych i wieczorem, rzadko kiedy mdłości trapią nas całą dobę. Wymioty i nudności w ciąży zazwyczaj trwają kilka godzin. Najczęściej występują u kobiet spodziewających się pierwszego dziecka. Są one wynikiem wysokiego stężenia hormony hCG, który jest produkowany przez trofoblast. Należy pamiętać, że nudności i wymioty mogą się nasilać w wyniku czynników psychicznych np. lęku, stresu.

Objawy ciąży: zawroty głowy i omdlenia

W pierwszych tygodniach ciąży kobieta może doświadczyć zawrotów głowy oraz omdleń. Wynikają one ze zmian krążenia krwi, które są efektem rozszerzenia naczyń krwionośnych. To jest konieczne, aby krew mogła sprawniej płynąć do dziecka. Zawroty głowy w ciąży mogą pojawić się też w odpowiedni na zbyt rzadkie spożywanie posiłków lub złą dietę. Oznacza to, że w krwi przyszłej mamy dochodzi do gwałtownego spadku cukru.

Objawy ciąży: zmiana apetytu

U kobiet we wczesnej ciąży można zauważyć wzmożone łaknienie. Ma ono być efektem zmian w gospodarce hormonalnej, a także zapotrzebowania płodu na składniki odżywcze. Wiele mówi się o tym, że ciężarne mają ochotę na dziwne dania i produkty, które wcześniej im nie smakowały.

Objawy ciąży: ból i obrzęk piersi

W pierwszych tygodniach ciąży piersi stają się wrażliwe, ból i powiększone. Jest to skutkiem zmian hormonalnych w organizmie. U niektórych kobiet objawem ciąży są też pojawiające się widoczne żyły na biuście oraz ciemniejsze sutki.

Objawy ciąży: zmęczenie, senność, brak energii

Gwałtowny wzrost progesteronu sprawia, że przyszła mama czuje się zmęczona, senna i pozbawiona energii. Zmęczenie w pierwszych tygodniach ciąży może również wynika z wycieńczenia nudnościami i wymiotami, słabym apetytem czy niepokojem i stresem powiązanych ze zmianą roli życiowej.

Objawy ciąży: ból brzucha i podbrzusza

W pierwszych tygodniach od zapłodnienia mogą wystąpić bóle brzucha i podbrzusza. W większości przypadków nie są one groźne. Swoim nasileniem i formą przypominają bóle towarzyszące pierwszym dniu miesiączki. Objawy towarzyszące tym bólom to wzdęcia i zaparcia.

Objawy ciąży: częste oddawanie moczu

Częste wizyty w toalecie i oddawanie moczu to jeden z charakterystycznych objawów ciąży. Są one wywołane uciskiem na pęcherz moczowy powiększającej się macicy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here