Nudności w ciąży – sposoby na mdłości w ciąży

0
2960

Statystyki mówią, że co druga kobieta spodziewająca się dziecka cierpi na nudności. Występują one nie tylko rano, ale i przez pozostały czas. Intensywne i częste znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. U większości kobiet nudności występują tylko w I trymestrze. Dolegliwości powinny minąć same po 12-14 tygodniu ciąży. Jeśli na widok jedzenia mdli cię znacznie dłużej, warto nudności w ciąży skonsultować z lekarzem. W innym przypadku problem jest zapełnienie naturalny i może sobie z nim poradzić, stosując domowe sposoby na nudności w ciąży. Tych jest całe mnóstwo i każdej kobiecie pomaga inny. Poznaj naturalne sposoby na nudności w ciąży.

Nudności w ciąży- skąd się biorą?

Nudności w ciąży zwłaszcza te poranne są zupełnie naturalne. Wymioty najczęściej występują w I trymestrze i są oznaka, że w organizmie zwiększa się poziom progesteronu, czyli hormony niezbędnego do podtrzymania ciąży. Nudności w ciąży zazwyczaj mijają samoistnie pomiędzy 12 a 14 tygodniem. Jeśli tak się nie stanie dobrze jest dolegliwości skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże. Należy pamiętać, że nudności nie zagrażają dziecku i nie sprawiają, iż nie dostaje on pozywania i niezbędnych składników do rozwoju. Elementy te pobierane są z organizmu matki, w którym znajdują się zapasy.

Nudności w ciąży: ogranicz stres

Nudności w ciąży sprawiają, że kobieta czuje się fatalnie i denerwuje się ciągłymi wymiotami. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierny stres i zdenerwowanie tylko nasilają dolegliwości. Dlatego też zalecane jest uspokojenie się i przyjęcie nudności jako czegoś normalnego. Warto również wyeliminować czynniki stresogenne związane z wymiotami. Jeśli w czasie, kiedy trwają poranne nudności, musisz wychodzić z domu warto przygotować zestaw pierwszej pomocy. Przydać mogą się woreczki foliowe, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, butelka niegazowanej wody, guma do żucia lub miętusy, szczoteczka do zębów. Z takim zestawem wymioty nie będą przyczyna krępującej sytuacji w miejscu publicznym. Do pracy, jeśli masz taką możliwość, zabierz też termofor. Wypełniony ciepła woda i przyłożony do brzucha łagodzi ból mięśni po nudnościach.

Nudności w ciąży: świeży ananas jako lekarstwo

Na forach internetowych można spotkać się z informacją, że na wymioty w ciąży pomaga jedzenie świeżego ananasa lub picie soku z niego. Owoc należy spożywać rano. Najlepiej, aby był schłodzony. Warto pamiętać, że mimo powszechnej opinii jedzenie ananasa w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Owoc ten nie wywołuje poronienia nawet we wczesnej ciąży. Oprócz łagodzenia mdłości ananas będzie też cennym źródłem witamin i soli mineralnych.

Nudności w ciąży: terapia zapachami

Specjaliści wskazują, że skutecznie na nudności w ciąży działa aromaterapia, czyli leczenie zapachami. Niektóre z nich mają łagodzić mdłości. Do niwelowania nudności w ciąży poleca się zapachy: lawendowy, sosnowy, miętowy, eukaliptusowy, różany oraz rumiankowy. Olejkami tymi można skropić chusteczce, która zawsze będzie się mieć przy sobie. Alternatywa jest zakup specjalnych aromatycznych sztyftów dla kobiet w ciąży. Dostępne są one w aptekach i drogeriach.

Nudności w ciąży: woda gazowana z cytryną

Wielu kobietom na nudności w ciąży pomagają napoje gazowane. Z racji tego, że cola zawiera duże ilości kofeiny i cukrów o wiele lepszym rozwiązaniem jest więc picie wody gazowanej z dodatkiem cytryny. Aby pomagała ona nudności w ciąży należy pić ją niewielkimi łykami, nawet przez cały dzień. Wodę można pić zarówno ciepłą, jak i zimną, chociaż częściej polecana jest tą lekko schłodzona.

Nudności w ciąży: głębokie oddychanie

Czując, że zbliżają się poranne nudności, warto zaczerpnąć kilka wdechów świeżego powietrza. W tym celu można stanąć przy oknie lub wyjść na balkon i wykonać głębokie, spokojne oddechy. Trening oddechowy dla zwiększenia skuteczności można połączyć z jogą. Trzeba jednak pamiętać, że praktykowanie jogi w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem i poprzedzone przygotowaniami, czyli rozgrzewka. Do łagodzenia nudności w ciąży zalecane są również codzienne spacery na świeżym powietrzu.

Nudności w ciąży: opaski akupresurowe na nadgarstek

Opaski na nadgarstki pozwalają stymulować punkty na ciele, które nazywane są punktami neiguan. Punkty te znajdują się 2 cm powyżej nadgarstka, po wewnętrznej ich stronie. Ich skuteczność w zakresie niwelowania nudności w ciąży potwierdziły testy kliniczne. Opaski akupresurowe na nadgarstek dla kobiet w ciąży można kupić w aptekach i sklepach. Ich cena nie jest wysoka, koszt to ok. 40-50 złotych.

Nudności w ciąży to naturalna reakcja organizmu. Lekarze wskazują jednak, że do ich intensyfikacji przyczynia się stres, napięcie i lęk kobiety. W związku z tym, aby zminimalizować nudności, ważne jest uzyskanie wsparcia psychologicznego od najbliższych oraz prowadzenia aktywnego trybu życia. Akceptacja odmiennego stanu, wsparcie rodziny lub psychologa oraz zastosowanie jednego z wielu domowych sposobów na nudności w ciąży pozwoli zmniejszyć ich intensywności i niedogodności, jakie stwarzają.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here