Badanie EMG – na czym polega elektromiografia?

0
3091

Choroby układu nerwowego i mięśniowego to częste schorzenia. Aby je wykryć, konieczne jest jednak przeprowadzenie badań. Do podstawowych badań w zakresie dolegliwości związanych z układem nerwowym i mięśniowym jest elektromiografia. Jest to badanie pozwalające na rejestrację czynności mięśni i stawów. Przyprowadzone jest z pomoc aparatu EMG, który służy m.in. do diagnozowania potencjałów wywołanych oraz elektroneurografii. Zobacz, na czym polega elektromiografia.

Czym jest badanie elektromiografii?

Badanie elektromiografii jest rodzajem badania elektrodizlogicznego. Jego zadaniem jest pomóc ocenić funkcje mięśni oraz nerwów, co oznacza, że można wykorzystać do diagnozowania chorób układy nerwowego i mięśniowego. EMG jest również wykorzystywane do leczenia tego typu schorzeń. Wskazaniem do badania podejrzenia dystrofii mięśniowej, dziedziczne schorzenia mięśni lub ich osłabienie. EMG zleca się, gdy chory ma problemy z chodzeniem, bieganiem lub jego ciało pochyla się w strony nogi podporowe. Badanie to wykonuje się nie tylko przy podejrzeniu dystrofii mięśniowej, ale i gdy zachodzi podejrzenie patologii samych mięśni lub nerwów np. przy stwardnieniu bocznym zanikowych, rdzeniowym zaniku mięśni czy uszkodzeniu nerwów.

Jakie są wskazania do badania EMG?

Lekarz kieruje na EMG, gdy zauważy symptomy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu mięśni lub nerwów. Najczęściej EMG wykonuje się u pacjentów cierpiących na spastyczność, czyli nadmierne napinanie mięśni. Dolegliwość tą może być związane z udarem, niedotlenieniem mózgu, operacją kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, urazami nerwów lub splotów nerwowych. Badanie EMG zaleca się też osobom, które odniosły kontuzje. Pomaga to ocenić stopień. Uszkodzenia układy narowowo-mięśniowego.

Warto wspomnieć, że badanie nie może być przeprowadzone u osoby, które mają rozrusznik serca lub metalowe protezy w ciele. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest też ciąża.

Jak przygotować się do badania EMG?

Do elektromiografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie wykonuje się na podstawie skierowania, dlatego jego termin wcześniej jest znany. Przed badaniem zaleca się umyć badaną cześć ciała i nie smarować je kremami, balsamami czy innymi kosmetykami do ciała. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Zazwyczaj nie trzeba ich odstawiać, jednak medykamenty takie jak aspiryna, acenokumarol, lub suplementy diety mogą zaburzyć wynik badania.

Jak przebiega EMG?

Badanie EMG obejmuje cztery etapy, do których zalicza się:

Elektroneurografia, która polega na pobudzenia narowów do działania za pomocą prądu o małym natężeniu i częstotliwości; etap ten pozwala sprawdzić działanie obwodowego układu nerwowego pacjenta;

Badanie mięśni, które polega na wprowadzeniu do mięśnia od 10 do 20 elektrod igłowych mających stymulować mięśnie do działania; dzięki temu można sprawach działanie mięśni w stanie spoczynku, reakcji na elektrony oraz maksymalnego wysiłku;

Badanie transmisji nerwowo-mięśniowej, mające sprawdzić, czy przekazywane są bodźce;

Badanie nadpobudliwości, które polega na wkłuwanie elektrody igłowe pomiędzy kciuk a palec wskazujący, a następnie wstrzymanie krążenia krwi poprzez zaciśnięcie opaski na ramieniu chorego.

Badanie EMG wykonuje się albo metodą igłową albo powierzchniową. EMG igłowe polega na prowadzeniu mięśnia igły, której zadaniem jest stymulacja organy, natomiast EMG powierzchniowe obejmuje przyczepianie elektrod do ciała pacjenta. Bez względu na metodę wykonania badania jego wynik jest znany od razu.

Pacjenci skierowani na EMG muszą wiedzieć, że nie jest ono przyjemne i komfortowe. Wynika to z tego, że do mięśnia kilkakrotnie wykłuwa się igły. Warto również pamiętać, że bezpośrednio po nim pacjent może odczuwać skutki uboczne, do których należy bolesność oraz wrażliwość mięśnia, kręcenie lub zakażenie w miejscach wkłuć lub przyczepu elektrod. Nie ma jednak wątpliwości, że jest niezbędne przy podejrzeniu chorób mięśni lub nerwów. Pozwala rozpoznać pochodzenie choroby, jej zaawansowanie, rokowania, ma także wdrożenie właściwego leczenia.

Wynik badania EMG

Nieprawidłowy zapis EMG obserwuje się w przypadku uszkodzenia nerwu lub samego mięśnia. W przypadku uszkodzenia nerwu w EMG występuje tzw. zapis neurogenny. Oznacza to, że potencjał pojawia się w spoczynku, a przy maksymalnym wysiłku pojawią się zapis prosty, obserwuje się też, że amplituda i czas trwania potencjałów jest wydłużony. Jeśli badanie wykazało uszkodzenie mięśnia mamy do czynienia z tzw. zapisem miogennym. Zapis ten pokazuje, że nie ma czynności spoczynkowej, a przy małym wysiłku pojawią się zapis interferencyjny, przy tym potencjału są niskie i krótkie.

Ile kosztuje badanie EMG?

Badanie EMG można wykonać we własnym zakresie, nie czekają na skierowanie na NFZ. Koszt jego przeprowadzenia to w przypadku standardowego badania ok. 150 złotych. Z wyższym kosztem należy się liczyć, jeśli badanie ma obejmować próbę tężyczkową, czyli badania nadpobudliwości. Koszt jej wykonania to ok. 200 złotych.

[Głosów:4    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here