Wypadanie macicy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
2635

Wypadanie macicy to zazwyczaj dolegliwość kobiet po porodzie. Polega na obniżeniu narządów rodnych, które następuje w wyniku rozciągnięcia mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy. Wypadanie macicy najczęściej objawia się stałym uciskiem, bólem w dolnych okolicach brzucha oraz krzyża, a także nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Zobacz, jak leczy się wypadanie macicy oraz z czym wiąże się ta dolegliwość.

Jakie są przyczyny wypadania macicy?

Wypadanie macicy, czyli inaczej przemieszczenie do pochwy związane jest z osłabieniem mięśni miednicy. Przyczyny takiego osłabienia mogą być genetyczne lub wtórne. Do genetycznych przyczyn osłabienia macicy zalicza się zaburzenia metabolizmu kolagenu. Jednak o wiele częściej obniżenie narządów rodnych następuje na skutek porodu. Borykają się z nim zazwyczaj kobiety, które urodziny duże dziecko powyżej 4kg, rodziły bardzo często lub miały ciężki poród. Przyczyną wypadania macicy może też być menopauza. W okresie przekwitania w organizmie występuje niedobór estrogenów, co znacząco zmniejsza jednorodność i elastyczność tkanek. Dodatkowo jako przyczyny wypadania macicy podaje się wykonywanie ciężkich prac fizycznych, dźwiganie ciężarów, uprawianie wyczynowo sportów.

Jakie są objawy wypadania macicy?

Objawy wypadania macicy są dość charakterystyczne i stosunkowo łatwo ja rozpoznać. U kobiet, u których doszło do obniżenia narządów miednicy, zazwyczaj występuje uczucie parcia oraz ból w pochwie, trudności z oddawaniem moczu lub stolca, a także problemy i uczucie dyskomfortu podczas współżycia. Wraz z rozwojem dolegliwości mogą się pojawić kolejne objawy takie jak zaparcia, hemoroidy czy nietrzymanie moczu. Kobiety cierpiące na wypadanie macicy często skarżą się też na nawracające zakażenia dróg moczowych. Wynika to z działania uchyłków pęcherza oraz jelita grubego, a dokładnie ich uwypuklenie ścian pęcherza, tylne ściany pęcherza i przedniej ściany odbytnicy. W uchyłkach pęcherza moczowego może zalegać mocz, co w efekcie prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego. Ten objawia się uczuciem pieczenia podczas oddawania moczu oraz częstym parciem na pęcherz. Może także wystąpić parcie na stolec oraz trudności z jego utrzymywaniu.

Jak leczyć wypadanie macicy?

W przypadku podejrzenia wypadania macicy należy udać się do ginekologa. Schorzenie to jest wyleczalne i w przypadku, gdy nie mamy do czynienia z jego zaawansowaną formą, można je leczyć bez interwencji chirurgicznej.

Leczenie macicy w pierwszym stadium polega na wzmacnianiu mięśni kegla, czyli tych miednicy. Ćwiczenia na mięśnie kegla można wykonywać samodzielnie. Nie zabierają one wiele czasu i są bardzo proste. Mięśnie miednicy można ćwiczyć, siedząc przy biurku, stoją w kolejce w sklepie czy jadąc autobusem. Ilość ćwiczeń na mięśnie kegla jest bardzo duża. Najpopularniejsze ćwiczenia to:

  • Wstrzymywanie na kilka sekund strumienia moczu podczas wizyty w toalecie; jednocześnie należy pamiętać, aby mikcji nie wstrzymywać zbyt często, ponieważ może to prowadzić do infekcji dróg moczowych.

Ćwiczenia na mięśnie miednicy trzeba wykonywać regularnie. Każdego dnia wykonując minimum 50 powtórzeń. Ćwiczenia najlepiej wykonywać z użyciem specjalnych stożków dopochwowych, których rozmiar ustala ginekolog. Aby móc mówić o efektach ćwiczeń na mięśnie kegla należy je wykonywać co najmniej przez 3 miesiące.

Gimnastyka nie wystarczy, jednak jeśli wypadanie macicy jest bardziej zaawansowane. Lekarze przestrzegają, że przy zaawansowanym obniżeniu narządów rodnych może dojść do wysunięcia się macicy na zewnątrz, a nawet do wynicowania pochwy, co oznacza jej wywinięcie się na lewa stronę. W przypadku zaawansowanej formy tej dolegliwości leczenie obejmuje metody operacyjne. To, w jaki sposób został je przeprowadzony zabieg, zależy od stanu macicy. Jeszcze do niedawna w przypadku obniżenia narządów rodnych głównie stosowano histerektomię. Jest to zabieg polegający na usunięciu macicy. W praktyce jednak powodował on obniżenie pochwy, co wpływało na komfort kobiety. Dlatego też dziś przy wypadaniu macicy stosuje się głównie operacje unoszące. W ich trakcie używane są specjalne siatki z polipropylenu, które mają zastąpić zniszczone więzadła i przyczepy mięśni ulokowane w miednicy miękkiej, siatka wzrasta w tkance i jest obojętna dla organizmu. Wszczepia się ją przez pochwę za pomocą specjalnych narzędzi. Implant częściowo jest podczepiony pod szyjkę macicy, a częściowo do dolnych brzegów po wy i struktur kostno-węzowatych. Ta metoda operacyjna stosowana jest, gdy doszło już do wypadnięcia macicy. Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego lub przewodowego. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach wszczepiane implanty zostają odrzucone. Alternatywną metodą operacji wypadania macicy jest podwieszenie szczyty pochwy do brzusznej powierzchni kości krzyżowej. Lekarze stosują także zabiegi wprowadzenia polipropylenowej taśmy w kształcie odwróconej litery u, która ma odtwarzać funkcje uszkodzonych więzadeł krzyżowo-macicznych.

Operacje na wypadanie macicy pomagają wrócić jej do pierwotnego stanu, mają też swoje wady. Należy o nich pamiętać i starać się, aby nie były one konieczne. Przede wszystkim zabiegi na wypadanie macicy obciążone są ryzykiem powikłań. Może dojść np. do krwawienia lub infekcji. Siatka może też zostać odrzucona. W czasie zabiegu istnieje również ryzyko uszkodzenia cewki moczowej lub moczowodów. Warto również wiedzieć, że operacji nie można wykonać u każdej kobiety. Przeciwwskazaniem są m.in. schorzenia układu krążenia czy ostre stany zapalne wysuniętego narządu rodnego.

Operacje na wypadanie macicy pomagają wrócić jej do pierwotnego stanu mają też swoje wady. Należy o nich pamiętać i starać się, aby nie były one konieczne. Przede wszystkim zabiegi na nie wypadanie macicy obciążone są ryzykiem powikłań. Może dojść np. Do krwawienia lub infekcji. Siatka może też zostać odrzucona. W czasie zabiegu istnieje również ryzyko uszkodzenia cewki moczowej lub moczowodów. Warto również wiedzieć, że operacji nie można wykonać u każdej kobiety. Przeciwwskazaniem są min. Schorzenia układy krążenia czy ostre stany zapalne wysuniętego narządu rodnego.

[Głosów:7    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here