Normy morfologiczne w czasie ciąży – hematokryt, leukocyty, limfocyty – jakie wartości są prawidłowe?

0
4337

Będąc w ciąży, szczególną uwagę zwracamy na swoje zdrowie. Regularne badania morfologiczne pozwalają stwierdzić, czy z organizmem wszystko jest w porządku. Jednak w czasie ciąży zarówno ciało, jak i organizm kobiety narażony jest na wiele zmian. Dlatego też może się zdążyć, że wyniki badań morfologicznych w ciąży będą nieco odbiegać od normy. Nie zawsze jest to powód do niepokoju. U kobiet w ciąży wiele parametrów morfologii krwi ulega zmianie i nie jest to sytuacja, która powinna budzić strach. Otrzymane wyniki najlepiej pokazać lekarzowi, aby mógł ocenić, czy faktycznie wszystko jest w porządku i ewentualnie zaordynować właściwą suplementację.

Badania w ciąży – jakie wykonywać?

Kobiety w ciąży powinny pamiętać o regularnym przechodzeniu badań. Pozwolą one szybko wykryć i reagować na wszelkie nieprawidłowości, a dzięki temu chronić zdrowie jej samej i nienarodzonego dziecka. Jednym z podstawowych badań, które należy przechodzić w ciąży, jest morfologia krwi. Pozwala ona określić czy ilości leukocytów, limfocytów oraz hematokrytu są prawidłowe. Należy pamiętać, że dla kobiet w ciąży przyjęte są nieco inne normy niż standardowo, dlatego wynikami, które odbiegają od normy nie ma co się do razu martwić. Nie oznacza to jednak, że można do wyników badań morfologicznych w ciąży podchodzić beztrosko. Te należy pokazać lekarzowi przy pierwszej wizycie do oceny.

Leukocyty w ciąży – jak interpretować wyniki badań morfologii krwi w ciąży

Pierwszym wynikiem, jaki może zaniepokoić po wykonaniu badań morfologii w ciąży, jest podwyższona liczba leukocytów we krwi. Ten stan rzecz jest jednak zupełnie normalny. Może on wynikać z niedoboru żelaza, którego efektem jest niższy poziom hemoglobiny. Nie ma jednak co się denerwować. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że liczba leukocytów we krwi jest zbyt niska, zaleci odpowiednią suplementację diety.

Leukocyty to inaczej białe krwinki, które wytwarzane są w szpiku kostnym i tkance limfatycznej. Zalicza się do nich neutrofile, eozynofile, bazocyty, monocyty i limfocyty. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed bakteriami, wirusami oraz grzybami. Poziom leukocytów w ciąży ulega tzw. wzrostowi fizjologicznemu. Zjawisko to zachodzi też podczas porodu, nadmiernego stresu oraz po wysiłku fizycznym. W przypadku, gdy poziom białych krwinek w ciąży jest wysoki, może to oznaczać, że w organizmie przebiegają stany zapalne lub zakażenia, wystąpiło uszkodzenie tkanek lub zaszły zmiany o podłożu nowotworowym. Niski poziom leukocytów w ciąży to natomiast objaw choroby hematologicznej.

  • Norma leukocytów (L, WBC), gdy nie jesteś w ciąży: od 4 do 10 tys./mikrolitr7.
  • Norma leukocytów, gdy spodziewasz się dziecka: od 10 do 15 tys./mikrolitr8.

Electrocyty  i hemoglobina w ciąży – ile powinno ich być we krwi?

Badania morfologii krwi pokazują również ilość erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w krwi kobiety ciężarnej. Czerwone krwinki normują homologię, która natomiast odpowiada za wiązanie i oddawanie tlenu. Ilość erytrocytów ponosi się niezwykle rzadko i zazwyczaj ma związek ze zmianą wysokości. Ich liczba może być też niższa po utracie sporej ilości krwi. W przypadku kobiet w ciąży utrata czerwonych krwinek może się natomiast wiązać z niedoborem w organizmie żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Prawidłowe wartości erytrocytów we krwi wykładają następująco:

  • Norma czerwonych ciałek krwi (E, RBC), gdy nie jesteś w ciąży: od 3,5 do 5,2 mln/mikrolitr
  • Norma czerwonych ciałek krwi, gdy spodziewasz się dziecka: od 3,5 do 4,5 mln/mikrolitr.

Badania krwi pozwolą również skontrolować poziom hemoglobiny. Wchodzi ona w skład czerwonych krwinek, a jej zadaniem jest dostarczanie tlenu do komórek, a następnie odprowadzenie dwutlenku węgla. W przypadku, gdy poziom hemoglobiny w ciąży jest za niski, może to oznaczać niedokrwistość, czyli anemię. Wystąpienie anemii powiązane jest z niedoborem żelaza. Niska hemoglobina w ciąży może też oznaczać odwodnienie lub być oznaka niedotlenienia organizmu. Prawidłowe wskaźniki wskazują, że powinna ona wynosić:

  • Norma hemoglobiny (HB, HGB), gdy nie jesteś w ciąży: od 12 do 16 g/dl
  • Norma hemoglobiny, gdy spodziewasz się dziecka: od 11 do 14 g/dl

Trombocyty w ciąży

Trombocyty powstają w tkance limfatycznej. Ich zadaniem jest udział w procesie krzepliwości krwi. Ich liczba we krwi jest niezwykle istotna dla prawidłowego przebiegu ciąży. Jeśli jest ich za dużo, może to oznaczać infekcję, nowotwór lub reakcje organizmu na krwotok. Niskie ilość trombocytów w ciąży to objawy poważnych chorób takich jak białaczka czy chłoniak. Może też oznaczać niedokrwistość fizjologiczną, która jest faktem niedoboru żelaza.

  • Norma trombocytów (PLT), gdy nie jesteś w ciąży: od 150 do 400 tys./mikrolitr
  • Norma trombocytów, gdy spodziewasz się dziecka: od 100 do 300 tys./mikrolitr

Hematokryt w krwi

Hematokryt to stosunek objętości erytrocytów do objętości osocza. Jego wartość wiąże się z wieloma czynnikami m.in. liczbą czerwonych krwinek czy objętością krwi w organizmie. Na jego wysokość wpływa również wiek i płeć. W przypadku, gdy otrzymuje się podwyższony wynik HTC, może on oznaczać niedotlenienie tkanek, schorzenia płuc, wadę serca czy chorobę nowotworową. Niski poziom hematokrytu do natomiast niedokrwienność i przewodnienie organizmu. Właściwe parametry to:

  • Norma hematokrytu, gdy nie jesteś w ciąży: od 37 do 47 procent
  • Norma hematokrytu (HCT), gdy spodziewasz się dziecka: spada o 4 do 7 procent

[Głosów:10    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here