Smukłe nogi, ale brak talii. Wąskie biodra, ale zbyt grube ramiona. Niechciany tłuszczyk na brzuchu i za szerokie biodra. Znasz te problemy? Możesz o nich zapomnieć, gdy poznasz nowoczesne zabiegi modelujące sylwetkę. Dowiedz się o popularnych metodach.
Modelowanie sylwetki – nowoczesne metody
Marzysz o pięknej sylwetce, jednak na drodze do osiągnięcia tego celu wciąż stoją niechciany tłuszczyk i kilka dodatkowych centymetrów w talii? Choć nie należysz do osób z nadwagą, odżywiasz się zdrowo i żyjesz aktywnie, nadal nie jesteś zadowolona z uzyskanych efektów? Jeśli na te pytania odpowiadasz twierdząco, to koniecznie rozważ zabiegi modelujące sylwetkę. Pamiętaj, że tego rodzaju zabiegi nie służą odchudzaniu. Jak sama ich nazwa wskazuje, mają one na celu wymodelowanie sylwetki w konkretnych partiach ciała. To zabiegi wyszczuplające, których przeznaczeniem jest nieodwracalne zniszczenie komórek tłuszczowych. Wykorzystywane są w nich różne metody, takie jak m.in. laser, medyczny dwutlenek węgla, zimna temperatura, prąd czy ultradźwięki. Poznaj najlepsze zabiegi modelujące sylwetkę!
Lipoliza laserowa
Lipoliza laserowa to jedna z najpopularniejszych metod na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej i niechcianych centymetrów. Zabieg polecany jest osobom, które chcą ujędrnić swoje ciało, nadać mu elastyczność oraz zlikwidować cellulit. Mogą go również wykonać osoby po liposukcji, która często pozostawia ślady w postaci nierówności i obwisłej skóry. Oprócz tego, że służy on modelowaniu sylwetki, działa również odmładzająco na skórę. Wszystko dzięki temu, że laser wpływa bezpośrednio na tkanki podskórne i stymuluje organizm do produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za wiek skóry.
Na czym dokładnie polega lipoliza laserowa? Poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia, lekarz wprowadza światłowód do tkanki tłuszczowej. Światło lasera rozbija komórki tłuszczowe i doprowadza do uwolnienia trójglicerydów. W efekcie, w ciągu kolejnych dni, trójglicerydy są transportowane do wątroby, wchłaniane i wydalane przez organizm na drodze naturalnych procesów metabolicznych.
Zabieg wykonywany jest na takie partie ciała jak twarz, biodra, brzuch, ramiona, uda, łydki, kolana, talia czy pośladki. Warto wiedzieć, że jego efekty widać najlepiej, kiedy tkanka tłuszczowa nie przekracza grubości 3 do 5 centymetrów. Należy pamiętać, że lipoliza laserowa to przede wszystkim zabieg modelujący, a nie odchudzający sylwetkę. Z tego względu, warunkiem skorzystania z niego są dobry stan zdrowia oraz prawidłowa masa ciała.
Karboksyterapia
Karboksyterapia, znana jako terapia „cudownym gazem”, polega na wprowadzeniu pod skórę medycznego dwutlenku węgla. Z początku, w latach 30. XX wieku, jej głównym przeznaczeniem było leczenie pacjentów z niewydolnością żylną, jednak po latach zauważono, że karboksyterapia ma także szereg innych zastosowań. Okazało się, że zabieg wpływa m.in. na redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, poprawę jędrności skóry, likwidację rozstępów i blizn, a nawet opóźnienie procesu starzenia.
Karboksyterapia polega na iniekcji dwutlenku węgla, który rozchodzi się w tkankach, rozszerza naczynia krwionośne i w efekcie odżywia i dotlenia komórki. Zaletami zabiegu są poprawa mikrokrążenia oraz rozbicie złogów tłuszczowych w skórze. Warto wiedzieć, że komórki tłuszczowe są bardzo podatne na działanie dwutlenku węgla, gdyż w trakcie, kiedy CO2 zmienia się w kwas węglowy, powoduje to niszczenie ich od środka. Dodatkowo, przez to, że wprowadzenie gazu wywołuje lekki stan zapalny, uruchamiają się procesy produkcji kolagenu i elastyny, co nadaje skórze większą gładkość oraz sprężystość. Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny, a efekty są widoczne już po jego pierwszym zastosowaniu.
Kriolipoliza
Kriolipoliza to metoda polegająca na oddziaływaniu zimnem na tkankę tłuszczową, co wpływa na jej znaczną redukcję. W wyniku fagocytozy, komórki tłuszczowe ulegają zniszczeniu, przy tym nie powoduje to podwyższenia poziomu lipidów we krwi.
Terapia zimnem została odkryta w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych, przez dr Dietera Mansteina i dr R. Roxa Andersona. Wówczas zauważono, że tkanka tłuszczowa jest bardziej wrażliwa na zimno niż tkanki ją otaczające. Poprzez zamrażanie tkanki tłuszczowej w temperaturze od -5 do -15 stopni Celsjusza, dochodzi do lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych. Używana podczas zabiegu głowica chłodząca działa na konkretny obszar ciała, pobierając energię z tkanki tłuszczowej. W rezultacie dochodzi do apoptozy, czyli kontrolowanej śmierci komórek tłuszczowych, które stopniowo są usuwane z organizmu poprzez krew i limfę – to właśnie dzięki temu zmniejsza się grubość warstwy tłuszczowej.
Kriolipoliza przynosi najlepsze efekty po około 2-3 miesiącach stosowania (tyle czasu potrzebuje organizm, by pozbyć się zniszczonych komórek).
Lipokawitacja ultradźwiękowa
Lipokawitacja ultradźwiękowa to zabieg, który polega na oddziaływaniu na komórki tłuszczowe odpowiednią częstotliwością fal ultradźwiękowych. Energia mechaniczna, która działa na tkanki oraz komórki, zapewnia efekt ich mikromasażu. Działanie fal wpływa na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej na skutek uszkodzenia błon adiptocytów. Energia dochodzi do podskórnej warstwy tłuszczu, przy tym okoliczne tkanki nie ulegają zniszczeniu.
Ultradźwięki wpływają na redukcję cellulitu oraz tkanki tłuszczowej. Sam zabieg możemy wykonywać na różne partie ciała, takie jak np. pośladki, biodra, brzuch, uda czy ramiona.
Lipokawitacja jest polecana osobom o prawidłowej masie ciała lub z lekką nadwagą, które chciałyby wymodelować swoją sylwetkę. Nie jest ona jednak skuteczna w przypadku walki z otyłością, gdyż wtedy ilość tkanki tłuszczowej uniemożliwia wykonanie zabiegu. Może być ona również alternatywą dla liposukcji, czyli chirurgicznego usuwania tkanki tłuszczowej.
Najlepsze efekty lipokawitacji są zauważalne po 5 do 12 zabiegach, które są wykonywane 1-2 razy w tygodniu. Szybkość rezultatów jest jednak zależna od indywidualnych predyspozycji.
Elektrostymulacja
Kolejnym sposobem na modelowanie sylwetki jest trening EMS. W tej metodzie wykorzystuje się impulsy elektryczne, które stymulują najważniejsze grupy mięśniowe w naszym ciele. W efekcie mięśnie kurczą się i rozluźniają, przez co poprawia się krążenie krwi oraz pobudza przemiana materii. Zabieg ten można wykonywać metodą labilną, polegającą na przemieszczaniu elektrod po danej partii ciała wzdłuż ułożenia mięśni lub metodą stabilną, w której umieszcza się elektrody w jednym ustalonym miejscu. Zaletą elektrostymulacji jest przede wszystkim to, że wpływa ona nie tylko na redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, ale również na wyraźne wzmocnienie mięśni.
EMS, czyli ćwiczenia z wykorzystaniem elektrostymulacji
Elektrostymulacja jest na tyle skuteczna, że stosuje się ją nie tylko w salonach kosmetycznych. Jak się okazało, zyskuje ona coraz większe uznanie także jako metoda treningowa. Wówczas wykorzystuje się w niej specjalny, wyposażony w elektrody, kombinezon do ćwiczeń, który jest podłączony kablem do nowoczesnej konsoli EMS. W trakcie wykonywania aktywności fizycznej stymulowanych jest jednocześnie aż dziewięć głównych grup partii mięśniowych. Warto również wiedzieć, że mięśnie napinają się ponad 100 razy częściej i mocniej niż w czasie klasycznego treningu. Dodatkową wartością jest to, że trening z elektrostymulacją odbywa się pod okiem trenera personalnego, który nie tylko dostosowuje intensywność treningów do możliwości danej osoby, ale także dba o poprawność wykonywanych ćwiczeń.
Różnorodność metod, po które sięga się w nowoczesnych zabiegach modelujących sylwetkę, jest naprawdę spora. Efekt jest jednak ten sam – to oczywiście pożegnanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać o tym, że zabiegi wyszczuplające działają skutecznie tylko wtedy, kiedy są one połączone z aktywnością fizyczną (np. EMS) oraz dobrze dobraną i zbilansowaną, zdrową dietą. Łącząc te wszystkie działania, na pewno osiągniemy sukces w kształtowaniu swojej wymarzonej sylwetki.