Ból zęba uważany jest za najbardziej dokuczliwy ból, jaki może doświadczyć człowiek. Zwykle dolegliwość pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, gdyż jego źródło może być różne. W każdym przypadku wskazana jest konsultacja z dentystą. Zwykle ostry ból spowodowany jest rozwijającym się stanem zapalnym. Nieleczony, może prowadzić do poważnych konsekwencji. W związku z tym, że dolegliwość pojawia się niespodziewanie, w najgorszym położeniu znajdują się osoby, które zmagają się z uciążliwym bólem podczas weekendu. Wtedy niemal każdy stomatolog nie ma obowiązku pracy. W takim wypadku, należy niezwłocznie udać się na pogotowie stomatologiczne.  W poniższym artykule, dowiesz się między innymi, kto może skorzystać z usług pogotowia oraz jakie jest jego działanie.

Co to jest pogotowie dentystyczne?

Ciągłe odkładnie wizyt u stomatologa w następstwie prowadzi do ubytków w jamie ustnej. Brak jakiegokolwiek leczenia dentystycznego może nieść za sobą poważne konsekwencje. Silny ból zwykle pojawia się w niespodziewanym momencie, kiedy za późno będzie na poddanie się standardowemu leczeniu. Wówczas jedynym wyjściem staje się leczenie kanałowe bądź całkowite usunięcie zęba.

Pomoc stomatologiczna powstała z myślą o nagłych przypadkach. Osoby, które nagle zaatakował nagły ból zęba mogą całkowicie bezpłatnie skorzystać ze wsparcia lekarzy dyżurujących. Placówka działa jak standardowy gabinety dentystyczne, z tą różnicą, że pomoc doraźna udzielana jest tylko w sytuacjach awaryjnych. Placówki oferujące zapobieganie nieoczekiwanym dolegliwościom zwykle zlokalizowane są w większych miastach.

Jak działa?

W związku z tym, że zakres obowiązków pomocy stomatologicznej jest adekwatny do tradycyjnego gabinetu dentystycznego, pacjenci mogą liczyć na fachowe i profesjonalne świadczenie ze strony lekarzy stomatologów. W razie bólu zęba, gdy nie ma możliwości skorzystania z prywatnych placówek – można zgłosić się na pogotowie stomatologiczne. Oddział działa całodobowo, siedem dni w tygodniu, również w weekendy i obowiązujące święta. W owej placówce nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja ani skierowanie, czy też posiadanie całej dokumentacji chorobowej.

pacjent u dentysty

Jaką pomoc możemy uzyskać?

Lekarze dyżurujący nie podejmują się leczenia przewlekłych schorzeń pacjentów, a jedynie kompleksowo wyeliminują silny ból zęba. Głównie udzielenie doraźnej pomocy uzależnione jest od czynników, jakimi są rodzaj oraz nasilenie dolegliwości. Możliwe jest także usunięcie zęba, które często okazuje się jedynym rozwiązaniem by uśmierzyć cierpienie pacjenta.

Stomatolodzy są w stanie fachowo zaopatrzyć pacjenta, w przypadku gdy:

  • Ból związany jest z częściowym podrażnieniem nerwu, na który w żadnym wypadku nie działają leki przeciwbólowe. Najczęściej przejawia się intensywnym, pulsującym bólem, który zaburza wykonywanie wszystkich podstawowych czynności. Stomatolog dyżurujący w takim przypadku podaje lek, który działa trująco na zęba, tym samym przygotowując go do dalszego leczenia.
  • Ból, którego źródłem jest stan zapalny. Charakteryzuje się nieco mniejszym nasileniem, niż w przypadku podrażnienia nerwu. Powszechnie dostępne leki przeciwbólowe zwykle są w stanie zminimalizować uczucie dolegliwości nawet do kilku godzin. Z chwilą, gdy wystąpił ropień, stomatolog ma za zadanie naciąć go oraz odpowiednio opatrzyć. Natomiast, gdy ząb nie nadaje się do dalszego leczenia – dentysta przeprowadzić ekstrakcję.

Zdarza się także, że częstymi pacjentami pogotowia są dzieci. Mleczaki są znacznie bardziej narażone na wystąpienie próchnicy. Warto wspomnieć, że dzieci odczuwają zdecydowanie większy dyskomfort i ból. Dlatego, nie należy zwlekać z wizytą u dentysty.

dziecko u stomatologa

Współpraca z NFZ

Bazowym założeniem powstania pogotowia stomatologicznego była konieczność wspomagania pacjentów w awaryjnych sytuacjach. Zdecydowana większość placówek ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki temu każda wizyta osoby posiadającej ubezpieczenie zdrowotne jest całkowicie bezpłatna. Osoby nie mające takowego ubezpieczenia, mogą zostać przyjęte za odpłatnością. Sposób funkcjonowania placówki jest w głównej mierze uwarunkowany przez jej specyfikę (ośrodek państwowy bądź prywatny lub prywatny świadczący usługi w ramach NFZ) oraz rodzaj kontraktu podpisany z NFZ.

Wskazania do skorzystania z usług placówki

Z bezpłatnych usług placówki stomatologicznej mogą skorzystać pacjenci, u których:

  • wystąpił nagły, ostry ból zęba
  • wraz z dolegliwością wystąpiła opuchlizna lub inny obrzęk
  • po usunięciu zęba wystąpił silny krwotok
  • po przeprowadzeniu leczenia stomatologicznego, pod wypełnieniem odczuwają silny ból
  • w przypadkach bólu zęba mlecznego

Czy placówka może odmówić udzielenia pomocy?

Placówka może nie udzielić pomocy w przypadku, gdy ból zęba nie wskazuje na nagły, nieoczekiwany przypadek. Jak sama nazwa wskazuje, instytucja powstała, aby nieść pomoc tylko i wyłącznie w naglących koniecznościach. Zdarza się tak, że pacjenci symulują uporczywy ból, po to by uzyskać darmową wizytę u stomatologa, bez czekania w kolejkach. W takim wypadku oddział zobowiązany jest odmówić odpowiedniego zaopatrzenia pacjenta. Jednak nie należy ignorować nawet delikatnego nasilenia bólu, gdyż zwykle jest to objaw niekorzystnej zmiany w uzębieniu. Niezwykle ważna jest odpowiednie przestrzeganie higieny jamy ustnej.

Domowe sposoby na ból zęba

Zanim trafisz do pogotowia stomatologicznego, warto spróbować wyeliminować ból domowymi sposobami. Pierwszym z nich jest zażycie tabletki przeciwbólowej, która powinna poradzić sobie z złagodzeniem umiarkowanego bólu zęba. Gdy cierpisz na stan zapalny, możesz śmiało zastosować płukankę z szałwii, rumianku bądź tymianku. W przypadku, kiedy ból jest bardzo gwałtowny, wskazane jest zrezygnować z gorących i zimnych napojów, które w następstwie mogłyby spowodować nasilenie dolegliwości.

Podsumowanie

W nagłych wypadkach gwałtownego bólu zęba, pacjent może zgłosić się do pogotowia stomatologicznego. Instytucja ta powstała z przeznaczeniem do zapobiegania nagłym, niecierpiącym zwłoki dolegliwościom. Każdy, kto chociaż raz doświadczył ostrego bólu zębów wie, jak ważne jest udzielenie szybkiej i doraźnej pomocy. Dlatego warto zorientować się, gdzie w pobliżu Twojego miasta zlokalizowana jest takowa instytucja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here