Wiele osób poszukuje dla siebie odpowiedniej diety w Internecie. Szybko jednak możemy się zorientować, że wyników jest naprawdę wiele. Istnieją diety znane już od wielu lat, a także sezonowe nowości, które są aktualnie na topie.

To naprawdę ogromna lista, która zdaje się nie mieć końca. Oczekujemy, że zrzucimy kilogramy szybko i bezpowrotnie. Ma być skutecznie, natychmiastowo, a najlepiej bez zbędnego wysiłku.

Rodzaje diet

Istnieją diety, w których posiłki opierają się głównie na warzywach, plany żywieniowe białkowe, liczymy kalorie, testujemy, oczyszczamy organizm, jednak nadal nie przynosi to żadnych efektów.

Trzeba uświadomić sobie, w którym momencie popełniamy błąd. Każdy może żyć zdrowo, a przy okazji pozbyć się nadmiaru tłuszczyku. Trzeba jednak wiedzieć od czego zacząć, by zobaczyć rezultat.

Dlaczego nie chudniemy

Zanim rozpoczniemy nową dietę, warto zastanowić się nad tym, dlaczego obecna nie przynosi rezultatów. Jeśli katujemy się ograniczoną liczbą posiłków, a kilogramy nadal nie spadają, z pewnością gdzieś popełniamy błąd.

W wyborze dobrej diety najważniejszym kryterium muszą być nasze nawyki żywieniowe. Nie możemy odczuć, że pod jakimkolwiek kątem jest to dla nas kara.

Zróbmy listę tego, co lubimy jeść najbardziej. Jedni wolą mięso, inni zaś są fanami warzyw i owoców. Zgodnie z własnym sumieniem warto także przyznać się, co jest naszą największą słabością. Podjadamy między posiłkami? Nie potrafimy zrezygnować ze słodyczy? A może uwielbiamy jedzenie typu fast food?

owoce i warzywa

Unikanie podjadania

Wielbicielom mięsa poleca się diety białkowe. Może to być powszechnie znana dieta Dukana bądź Kwaśniewskiego. Spożywa się na niej dużo mięsnych potraw, ryb, chudego nabiału. Nie wpłynie to znacząco na nasz codzienny jadłospis, za to pomoże skutecznie schudnąć w stosunkowo krótkim czasie.

Gdy naszym problemem jest podjadanie między posiłkami, warto zdecydować się na dobrą dietę, która będzie urozmaicona. Głównie polega na tym, aby nie łączyć konkretnych pokarmów.

Przykładem może być dieta Montigniaca lub Antoine’a. Posiłki konstruujemy w taki sposób, aby na śniadanie jeść węglowodany, z kolei na kolację białko i warzywa.

Bez uczucia głodu

Wiele osób ma problem z tym, że na diecie odczuwa non stop głód. Jeśli należymy do grona osób, które ciągle czują, że są głodne, jest na nas świetne rozwiązanie. Przede wszystkim nie wybierajmy diet oczyszczających, które polegają wyłącznie na piciu soków, wody i jedzeniu jedynie warzyw i owoców.


Tego typu detoks szybko nas zniechęci. Najlepiej wybrać taki sposób żywienia, który pozwala nam jeść do woli, ale wyłącznie określone produkty z konkretnej listy. Polecanym przykładem jest dieta Sheltona.

Pożegnanie ze słodyczami

Nadmierne kilogramy pojawiają się, gdy nie potrafimy rozstać się ze słodyczami. Czy istnieje sposób żywienia, który bezboleśnie pomoże nam pożegnać cukier? Okazuje się, że tak.

Jeśli lubimy jeść słodycze, wybierzmy taki rodzaj diety, który pozwoli nam jeść suszone owoce, owocowe chipsy, zdrowe sorbety czy orzechy. Zmieniamy swój sposób żywienia tak, aby tłuszcz, który jest zgromadzony w komórkach, został spalony i zamieniony na masę mięśniową.

Woda, która powstaje po spaleniu tłuszczu, powinna zostać skutecznie wydalona z organizmu. To dlatego nie możemy zapominać o aktywności fizycznej, która będzie dopasowana do naszych możliwości. Mogą to być spacery, jazda na rolkach, bieganie, treningi siłowe.

Wady i zalety diet

Każda dieta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Trzeba znać umiar i pamiętać, że najważniejsze jest nasze zdrowie i to na nim powinniśmy się skupić. Przykładowo sposób żywienia według Dukana stosowany na dłuższą metę może zakwasić organizm, a także spowodować powstawanie ciał ketonowych, co jest niebezpieczne dla serca oraz nerek.

Sposoby żywienia, które opierają się na monotonnym jadłospisie, nie dostarczają do organizmy pełnego zestawu niezbędnych składników odżywczych. Jeśli decydujemy się na monodiety, niech będzie to jedynie przez np. jeden weekend w miesiącu.

Zbilansowane posiłki

Jeśli decydujemy się na jadłospis polegający na liczeniu kalorii, mamy tę zaletę, że możemy odżywiać się w sposób zbilansowany. Musimy jedynie pilnować dziennego limitu. Jednak sporo osób zniechęca się na starcie.

Gdy prowadzimy bogate życie towarzyskie, często wyjeżdżamy służbowo lub po prostu zmieniamy miejsce zamieszkania co jakiś czas, tego rodzaju sposób żywienia może być łatwiejszy do utrzymania. Nie ma konieczności aż tak dokładnego analizowania i planowania jadłospisu. Obecnie istnieje możliwość zamówienia dietetycznego jedzenia w firmie zajmującej się dostarczaniem zbilansowanych posiłków dostosowanych do upodobań żywieniowych Klienta. Firmy tego typu posiadają zróżnicowaną ofertę jak np. tutaj: https://rukolacatering.pl/. Dzięki temu możesz zamówić obiad dostosowany do Ciebie i Twojej rodziny.

Nie ma diet cud

Trzeba uświadomić sobie, że nie ma sposobu żywienia, który zagwarantuje nam szybkie efekty bez ryzyka utraty zdrowia. Jeśli zmieniamy nasz jadłospis, musimy mieć na względzie, że jest to działanie długofalowe. To, o czym trzeba pamiętać, to także fakt, że znacznie łatwiej chudnie się osobom młodym. Wszystko dlatego, że procesy metaboliczne przebiegają znacznie szybciej.

zdrowy i pożywny obiad

Czujne oko dietetyka

Jeśli ukończymy 40 lat, metabolizm będzie działał wolniej, a co za tym idzie, zrzucenie ok. 3 kilogramów zajmie dłużej, bo ok. 3 tygodni.

Gdy należymy do grona osób starszych i chcemy przejść na dietę, powinniśmy to robić jedynie pod okiem specjalisty lub lekarza. Najpierw będzie konieczne zrobienie odpowiednich badań, aby sobie nie zaszkodzić zmianą sposobu żywienia.

Osoby starsze, które postanawiają przejść na dietę, powinny robić to pod okiem dietetyka lub lekarza, który najpierw zaleci odpowiednie badania, by zamiast pomóc, dieta nie zaszkodziła.

Czy stosować suplementy?

Warto podczas zmiany sposobu żywienia pomyśleć o odpowiednich suplementach. Pozwolą one na usprawnienie pracy metabolizmu. Możemy również pić herbatki ziołowe, które wspomagają przemianę materii.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, by pożegnać nadmiar kilogramów. Warto jednak poradzić się specjalisty, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Chudniemy swoim tempem, bez presji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here