Kto nie chce mieć zdrowych, białych zębów i pięknego uśmiechu? Niestety, nie zawsze jest to łatwe do zrealizowania, nawet dbając o higienę jamy ustnej. Różnorodne choroby zębów i przyzębia często utrudniają to zadanie. Czasami trudno określić ich pierwotną przyczynę jednak trzeba z nimi walczyć. Obecnie takie udogodnienia jak szczoteczki soniczne czy płyny do płukania zębów skutecznie w tym pomagają pomagają.
Charakterystyka najczęstszych chorób zębów i przyzębia
Najpowszechniej występującą chorobą zębów jest oczywiście próchnica. Wywoływana przez bakterie tworzące szkodliwą płytkę nazębną. Powstaje ona w wyniku rozkładu związków cukrowych, takich jak sacharoza czy glukoza. W procesie tym wytwarzane są kwasy organiczne, obniżające poziom pH w jamie ustnej, co jest przyczyną rozpuszczania się wiązań wapniowych i wypłukiwania jonów wapnia, co skutkuje uszkodzeniem szkliwa.
Najczęściej występującą chorobą przyzębia zaś, jest paradontoza, czyli przewlekłe procesy zapalne dziąseł i tkanek głębiej położonych. Jest ona zazwyczaj związana z rozrostem płytki nazębnej. Powoduje ona krwawienia z dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych i wzrost ich wrażliwości na czynniki zewnętrzne, np. ciepło i zimno, a w efekcie końcowym nawet wypadanie zębów.
Zazwyczaj główną przyczyną tych zaburzeń jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Są jednak choroby, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się próchnicy i paradontozy, np. cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, niektóre przyjmowane leki.
Dlaczego szczoteczka soniczna jest najlepsza do dbania o zęby i dziąsła
Warto pamiętać, że nie leczona próchnica czy paradontoza może prowadzić nie tylko do utraty zębów, lecz również do takich chorób jak: stan zapalny różnych narządów czy sepsa. Dlatego lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Warto w tym celu wybrać odpowiednią szczoteczkę. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór szczoteczek elektrycznych. Najnowocześniejsze szczoteczki soniczne są obecnie uważana za najskuteczniejsze narzędzie w przeciwdziałaniu chorobom zębów i przyzębia. Dlaczego? Szczoteczki soniczne należą do grupy szczoteczek elektrycznych, jednak są od nich znacznie szybsze. Emitują one fale dźwiękowe które wprawiają włosie w ruch, przez co poruszają się one w tempie od 30000 do 96 000 drgań na minutę. Dla porównania szczoteczka elektryczna wykonuje 20000 ruchów pulsacyjnych i ok. 9000 ruchów rotacyjnych. Dzięki takiemu tempu powstają mikrobąbelki z pasty uderzające w powierzchnię płytki nazębnej niszcząc ją. Dodatkowo specjalnie wyprofilowane główki zapobiegają uszkodzeniu szkliwa podczas czyszczenia.
Większość dostępnych modeli posiada dwa lub trzy tryby pracy. Najnowocześniejsze produkty są również wyposażone o różne rodzaje końcówek przeznaczonych do różnych celów, np. wybielania.
Inne sposoby na dbanie o higienę jamy ustnej
Dobra szczoteczka soniczna to jedna kwestia, a co jeszcze można zrobić?
Poza używaniem szczoteczki, warto również regularnie korzystać z nici dentystycznych oraz irygatora, które ułatwią szczenie przestrzeni między zębowych, do których najtrudniej dotrzeć nawet szczoteczką soniczną. Warto również dwa razy dziennie stosować antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej, które dzięki właściwościom antyseptycznym niszczą goszczące na naszych zębach kolonie bakterii. Trzeba również pamiętać o regularnych przeglądach dentystycznych i leczeniu na bieżąco wszelkich, pojawiających się ubytków. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie niepokojące objawy jak krewienia z dziąseł, czy stany zapalne, warto skonsultować się z lekarzem oraz stosować płyny i spreje przeciw zapalne do jamy ustnej.