Od kiedy można poczuć ruchy dziecka?

0
1803

Jednym z najbardziej ekscytujących momentów w ciąży jest odczuwanie pierwszych małych ruchów dziecka. Te drobne ruchy uspokajają mamę, że dziecko rozwija się poprawnie i pomagają poczuć silną więź z maluszkiem. Od kiedy można poczuć ruchy dziecka?

Kiedy zacznę odczuwać ruch mojego dziecka?

Prawdopodobnie nie poczujesz, jak dziecko kopie, aż do czasu pomiędzy 16 a 22 tygodniem ciąży, mimo że maluszek zaczął się poruszać w wieku 7 lub 8 tygodni. Być może byłaś świadkiem jego akrobatyki podczas badań USG.

Bardziej prawdopodobne jest odczuwanie tych wczesnych ruchów, gdy siedzisz lub leżysz spokojnie.

Wczesne ruchy dziecka – jakie to uczucie?

Kobiety opisywały to uczucie jako pływanie rybki w brzuchu lub fruwanie motyli.

Jak często powinnam czuć ruchy swojego dziecka?

Na początku ciąży możesz od czasu do czasu czuć kilka „muśnięć”. Ale gdy twoje dziecko rośnie – zwykle pod koniec drugiego trymestru – kopnięcia powinny rosnąć na sile i przybierać na częstotliwości. Badania wykazują, że do trzeciego trymestru dziecko porusza się około 30 razy na godzinę.

Dzieci mają tendencję do poruszania się bardziej w określonych porach dnia, gdy zmieniają się między czujnością a snem. Zazwyczaj są najbardziej aktywne między godziną 21 a 1 w nocy, czyli wtedy, gdy próbujesz zasnąć. Ten wzrost aktywności spowodowany jest zmianami poziomu cukru we krwi.

Czemu czasem nie czuć malucha?

Każde dziecko ma swój indywidualny harmonogram ćwiczeń. Nie porównuj jego aktywności z innymi. Nie słuchaj opowieści mam, sióstr i koleżanek, albo przynajmniej nie bierz sobie wszystkiego do serca. W miarę jak dziecko rośnie częstotliwość ruchów maleje, ale są one znacznie bardziej odczuwalne. Możesz poczuć dotkliwe kopnięcia w żebra lub pęcherz moczowy. Ograniczenie aktywności jest związane ze zmniejszaniem się przestrzeni dziecka oraz tym, że rozwój powiązań nerwowych systemu nerwowego wymaga bardziej precyzyjnych ruchów.

Czasem nie czujesz żadnych ruchów, gdyż maluch najzwyczajniej w świeci śpi. Jest to naturalne. Gdy chodzisz cały dzień, poruszasz się, to kołyszesz go do snu. Maleństwo nie musi spać w tym samym czasie co ty. Zdarza się, że jego nocne wybryki będę cię budzić w środku nocy.

Pierwsze ruchy dziecka – oddychanie

Oddychanie

Maluszek wciąż ćwiczy oddychanie. W fazie embrionalnego rozwoju dziecko nie jest w stanie oddychać, gdyż znajduję się w płynie owodniowym, a niezbędny do życia tlen jest mu dostarczany bezpośrednio przez łożysko matki.

Od dziewiątego tygodnia maleństwo zaczyna regularne i rytmiczne ruchy przeponą i klatka piersiową. Do trzydziestego tygodnia, aktywność oddechowa pochłania 30% jego czasu. Ruchy te mają istotne znaczeni dla rozwoju płuc oraz inicjują instynktowy odruch, który umożliwi przeżycie noworodka w środowisku powietrznym.

Monitorowanie ruchów dziecka

Lekarze bardzo często zachęcają przyszłe mamy do monitorowania ruchów dziecka. Najłatwiej zapisywać ich częstotliwość w notesie w postaci kresek. Po 28. tygodniu ciąży przyjmuje się, że maluch powinien się poruszać nie mniej niż 10 razy na godzinę, szczególnie po posiłku.

Zaniepokoić powinny zmiany intensywności ruchów dziecka w jedną lub w drugą stronę: gwałtowne zwiększenie częstotliwości i intensywności ruchów oraz brak ruchów (znaczne zmniejszenie intensywności ruchów z dnia na dzień), mimo oczekiwania na nie w pozycji leżącej po zjedzeniu czegoś słodkiego przez około dwie godziny. W takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem, podpatrując maluszka na monitorze USG.

Pamiętaj jednak, że z każdym miesiącem dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuszku i jego ruchy mogą być coraz słabsze. Maluszkowi łatwo udziela się Twój nastrój, kiedy jesteś zdenerwowana często zmienia pozycje, a gdy np. pływasz w basenie towarzyszy mu przyjemne uczucie lekkości.

Kiedy musisz udać się do lekarza

Nie denerwuj się za każdym razem, gdy maluszek „zamilknie” na godzinę lub dwie. Obserwuj jednak swój brzuch i skontaktuj się z lekarzem, gdy:

  • Mija 22. tydzień ciąży, a ty nie czujesz żadnego ruchu. To oczywiście jeszcze nic nie znaczy. Ale lepiej, by lekarz ocenił stan dziecka (podczas badania USG).
  • Jeżeli ruchy dziecka gwałtownie się zmienią, osłabną lub będą nasilone. Taka zmiana może znaczyć, że coś się dzieje z maleństwem. Czeka cię badanie USG i zapis KTG.
  • Jeśli ruchy dziecka ustały. I od tej chwili mija 12 godzin, i nie pomaga budzenie smyka. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub jedź do szpitala.

Nieprawidłowe ruchy dziecka – leczenie

Od 28 tygodnia ciąży, gdy ruchy płodu są już wyraźne warto codziennie je kontrolować by w porę zauważyć jakiekolwiek niepokojące objawy. Najlepiej kontrolować je 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Trudno jest określić prawidłową ilość ruchów.

Przyjmuje się, że powinno ich być około 10 w ciągu 1 godziny. Jeżeli jest ich nieco mniej nie stanowi to jeszcze powodu do niepokoju. Aktywność płodu może pobudzić zjedzenie lekkiego posiłku lub wypicie szklanki mleka. Ruchy płodu najlepiej liczyć w pozycji leżącej, są one wtedy znacznie łatwiej wyczuwalne, szczególnie w mniej zaawansowanej ciąży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here