Luteina – ważny hormon w czasie ciąży

0
1957

Luteina to inaczej progesteron. Jest to hormon, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Jest on szczególnie ważny dla kobiet w ciąży. Umożliwia nie tylko zapłodnienie, ale i odpowiada za utrzymanie ciąży. W jej czasie luteina pełni bardzo ważne role w organizmie. Dlatego też nie można dopuścić do jej niedoborów. Zobacz, dlaczego luteina jest tak ważna w ciąży.

Luteina jest jednym z hormonów płciowych. Produkowana jest w ciałku żółtym, które znajduje się w jajniku i łożysku w trakcie ciąży, a także w korze nadnerczy i układzie nerwowym. Stężenie luteiny w organizmie jest uzależnione od fazy cyklu. W pierwszej jest niewielkie, a wzrastać zaczyna dopiero przed owulacją. Do największego wzrostu stężenia luteiny dochodzi między 20 a 22 dniem cyklu. W przypadku, kiedy do zapłodnienia dojdzie, to produkcja hormonu nie jest przerywana. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, to ok. 27 dnia jego stężenie spada i pojawia się comiesięczne krwawienie.

Jaką rolę pełni luteina w ciąży?

Luteina to jeden z ważniejszych hormonów dla kobiet ciężarnych. Ma ona szerokie i bardzo ważne zadania. W czasie ciąży progesteron:

  • przygotowuje błonę śluzowej macicy do implantacji, czyli zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej (dzięki niemu błona jest bardziej ukrwiona i grubsza niż zwykle)
  • odpowiada za utrzymanie ciąży do czasu wytworzenia się łożyska (przez około 3 miesiące)
  • hamuje skurcze macicy, a tym samym zapobiega poronieniu lub przedwczesnemu porodowi.
  • Oprócz tego hormon ten uczestniczy w produkcji hormonów metabolicznych płodu, odpowiada za zmiany w gruczołach mlecznych i przygotowuje je do produkcji mleka podczas laktacji; hamuje rozwój kolejnych pęcherzyków Graffa, reguluje temperaturę ciała.

Poziom luteiny w ciąży

Poziom luteiny można sprawdzić, wykonując badanie progesteronu. Test najlepiej zrobić w 7 lub 8 dniu po owulacji – można go poznać po tym, że temperatura ciała jest nieco wyższa. Należy pamiętać, że poziom luteiny jest uzależniony od poszczególnych części dni. Hormon wydzielany jest w sposób pulsacyjny, dlatego niektóre badanie krwi, mogą dać fałszywy wynik. W przypadku kobiet ciężarnych do znacznego wzrostu poziomu luteiny dochodzi podczas 9 miesiąca. Stężenie spada tuż przed porodem, co jest znakiem dla macicy do rozpoczęcia silniejszych skurczów i startu akcji porodowej.

Objawy niedoboru luteiny w ciąży

Niedobory luteiny objawiają się:

  • nieregularne miesiączki (czasem mogą pojawiać się bardzo obfite krwawienia)
  • plamienie międzymiesiączkowe
  • problemy z zajściem w ciążę
  • niewłaściwy wzrost temperatury ciała.

Lekarze uczulają również, że groźne są nadwyżki luteiny w organizmie. Mogą one prowadzić do występowania obrzęków, zatrzymywania wody w organizmie, powstawania żylaków, spowolnienia przepływu krwi.

Kiedy i jak przyjmować progesteron w ciąży?

Z racji tego, że luteina jest niezbędna do utrzymania ciąży, to jej niedobory trzeba natychmiast uzupełnić. W innym przypadku ciąża może przebiegać nieprawidłowo i dojść może nawet do poronienia. Jeśli na wczesnym etapie ciąży (12-13 tygodnia) pojawiają się objawy niedoboru luteiny, to lekarz zaleca przyjmowanie specjalnej postaci progesteronu. Preparaty podaje się w postaci doustnych tabletek lub kapsułek podjęzykowych. Suplementacja diety luteiną może być też stosowana przy zaawansowanej ciąży, wtedy to ma uchronić przed przedwczesnym porodem. W takim wypadku progesteron podaje się w zastrzykach lub tabletkach dopochwowych.

Dawkę i formę zażywania luteiny w ciąży ustala lekarz. Suplementacja diety powinna być ostrożna u kobiet z problemami z nerkami i wątrobą. Należy również nie przesadzać z ilością luteiny we wczesnej ciąży, bowiem może ona prowadzić do niewielkich wad układu moczowego u płodu.

Luteina w produktach spożywczych

Luteinę do organizmu można dostarczać nie tylko za pomocą tabletek, kapsułek i zastrzyków. Hormon ten naturalnie występuje w żywności. Jego duże stężenie znajduje się w produktach roślinnych, czyli owocach i warzywach. Obowiązuje tu zasada, że im ciemniejszy kolor rośliny, tym wyższe stężenie luteiny. Progesteron znajdziemy także w żółtkach jaj ugotowanych na twardo, liściastych warzywach np. szpinaku, groszku, dyni, brukselce, brokułach i słodkiej kukurydzy.

Wskazania do suplementowania diety luteiną

Po suplementy dla ciężarnych z luteiną trzeba sięgnąć, gdy:

  • We wczesnej ciąży dokuczają bóle brzucha lub/i skurcze macicy, a ponadto występowało krwawienie lub plamienia;
  • poprzednie ciąże/ciąża zakończyły się przedwcześnie lub doszło do poronienia; w tym wypadku progesteron podaje się profilaktycznie od 16 tygodnia ciąży;
  • zdiagnozowano u kobiety ciężarnej niewydolności szyjki macicy; schorzenie to może doprowadzić do przedwczesnego porodu; w takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie luteiny od 23 tygodnia ciąży;
  • Istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.

Luteina – ważna nie tylko w ciąży

Luteina to hormon ważny nie tylko w ciąży. Jego niedobory zaburzają funkcjonowanie żeńskich narządów płciowych. Wskazuje się, że niedobory luteiny poza ciążą prowadzą do zaburzeń w cyklu miesiączkowego, a więc i do problemów z poczęciem dziecka. W takich sytuacjach lekarz zazwyczaj przepisuje suplementacje diety luteiną, co ma wywołać okres i jajeczkowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here