Jak dokładnie przewidzieć termin owulacji?

0
1767

Owulacja to czas, kiedy uwalniana jest przez organizm komórka jajowa. To właściwe wtedy ma się największą szansę na poczęcie dziecka. Obliczanie daty owulacji to inaczej wyliczanie dni płodnych. Są one nie tylko istotne w okresie starania się o dziecko, ale i dla tych par, które jako metodę antykoncepcji wybierają kalendarzyk małżeński. Wbrew pozorom obliczanie daty owulacji wcale nie jest trudne. Konieczne jest jednak obserwowanie swojego cyklu miesięcznego. Zobacz, jak dokładnie przewidzieć termin owulacji.

Owulacja jest konieczna, aby kobiet mogła zajść w ciążę. Największe szanse na zapłodnienie ma się w czasie dni płodnych, czyli właśnie owulacji. Wtedy to dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia gotowego do zapłodnienia jaja. Termin owulacji uzależniony jest od naszego cyklu miesięcznego. Idealną sytuacją jest, kiedy wypada on w połowie, jednak nie zawsze tak się zdarza. Oznacza to, że aby poznać dokładny termin owulacji, konieczne jest wykonanie kilku matematycznych obliczeń.

Objawy owulacji

W przypadku, gdy owulacja zachodzi w idealnych warunkach, to możemy zaobserwować typowe dla niej objawy. Jako takie uznaje się: podwyższoną temperaturę ciała (mierzoną w pochwie), obrzmiałe i czułe na dotyk piersi, pojawienie się większej ilości rozciągliwego śluzu (śluz owulacyjny to ten wyglądający jak białko kurzego jaja). Jako inne objawy (nietypowe i nie zawsze występujące) wymienia się:

  • Ospałość;
  • Lekkie podenerwowanie;
  • Bóle w dole brzucha i podbrzuszu;
  • Plamienie okołoowulacyjne, które może trwać do 4 dni – jest to skąpe krwawienie, które pojawia się w efekcie nagłego spadku estrogenów w organizmie; nie jest ono groźne i nie wymaga konsultacji ginekologicznej;
  • Zwiększoną ochotę na seks.

Większość objawów owulacji np. plamienie, śluz płodny czy ból łatwo można zaobserwować. Warto jednak pamiętać, że przy krótkich cyklach objawy owulacji mogą łączyć się z symptomami zbliżającej się miesiączki. Wtedy trudniej jest ustalić konkretną i prawidłową datę jajeczkowania. Najprościej to zrobić, kiedy cykl menstruacyjny wynosi 28-dni, ponieważ jajeczkowanie pojawia się ok. 14 dnia.

Jak dokładnie przewidzieć termin owulacji?

Termin owulacji wylicza się na podstawie kalendarzyka miesiączkowego. Należy prowadzić co systematycznie przez dłuższy czas. W kalendarzyku zapisuje się, kiedy dokładnie zaczyna się naturalne krwawienie – to sztuczne wywołane antykoncepcją hormonalna się nie liczy. Przy ustaleniu terminu owulacji bierze się pod uwagę wyniki z ostatnich 3 miesięcy.

Na podstawie kalendarzyka można ustalić, jak długi jest cykl, czyli okres od miesiączki do miesiączki. Przyjmując, że ma on np. 22 dni, teraz trzeba odliczyć od końca 14 dni i w ten sposób otrzyma się datę jajeczkowania.

Obliczanie terminu owulacji z pomocą kalendarzyka jest najprostszą metodą, niestety też najmniej skuteczną. Termin jajeczkowania bardzo łatwo może ulec przesunięciu. Wynikać może to z wielu przyczyn np. kobieta nie jest jeszcze gotowa do zapłodnienia, w organizmie powstaje stan chorobowy, jesteśmy poddane długotrwałemu stresowi, zmęczone itd. W wyniku tych czynników może dojść do opóźnienia lub przyspieszenia owulacji, a objawy jajeczkowania mogą być znikome lub wcale nie wstąpić.

Testy owulacyjne – skuteczna metoda obliczania terminu jajeczkowania

W przypadku, gdy staramy się o potomka i chcemy znać dokładny termin wypadania dni płodnych, warto sięgnąć po testy owulacyjne. Są to nowoczesne testy, które pozwala określić dokładnie moment owulacji. Kupuje się je w aptece za kilka złotych. Test owulacyjny bada, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do wzrostu stężenia hormony luteinizującego. Owulacja następuje najczęściej w ciągu 24-36 godzin po podwyższeniu piku LH. Testy owulacyjne to obecnie najskuteczniejsza metoda pozwalająca określić moment jajeczkowania. Ich wykonanie jest proste, wykonuje się je z próbki moczu.

Jak obliczyć dni płodne?

Do obliczania dni płodnych można również zastosować takie metody ja:

  • Termiczna – polega ona na regularnym mierzeniu temperatury ciała; pomiarów dokonuje się w pochwie; owulacje rozpoznaje się po tym, że ciepłota ciała utrzymuje się na nieco wyższym poziomie przez 3 dni; trzeba jednak pamiętać, że ta metoda jest niezwykle czasochłonna;
  • Objawowo-termiczna – w czasie ustalania terminu owulacji nie tylko mierzy się temperaturę, ale i obserwuje śluz i inne objawy mogące świadczyć o rozpoczęciu jajeczkowania;
  • Billingsów – istotą tej metody jest obliczanie dni płodnych poprzez obserwację śluzu szyjkowego; śluz szklisty, elastyczny, śliski, przejrzysty i ciągnący się świadczy, że występuje okres płodny; śluz mętny, białawy, żółtawy i nieprzezroczysty oznacza czas niepłodny.
  • Alternatywną metodą jest monitorowanie cyklu u ginekologa. Lekarz na podstawie badania USG narządów płodnych obserwuje rozwój pęcherzyka Graafa i jest w stanie podać moment, w którym on pęknie.

Owulacja a ciąża

Lekarze wskazują, że największe szanse na zajście w ciąże ma się w okresie 2 dni przed owulacją i 2 dni po owulacji. Wynika to z tego, że komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki 3 do 5 godzin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here