Czy latanie samolotem w ciąży jest ryzykowne?

0
2001

Przyszłe mamy muszą dbać o bezpieczeństwo i swoje i swojego malucha. W okresie ciąży stajemy się bardziej ostrożne i profilaktyczne rezygnujemy z ekstremalnych zachowań. Czy jednak takim jest latanie samolotem? Tutaj zdania są podzielone. Na temat latania samolotem w ciąży narosło wiele mitów. Na temat tego, czy można i czy powinno się wybrać ten sposób podróżowania, spiera się nie tylko przyszłe i obecne mamy, ale i niektórzy lekarze. Większość ginekologów nie zabrania jednak latania samolotem w ciąży, nawołują jednak do zachowania podstawowych środków bezpieczeństwa.

Samolot to jeden z głównych środków komunikacji. Dzięki niemu możemy szybko i komfortowo przemieszczać się na bardzo dużych odległościach. Samolotem często wybieramy się na wakacje, w odwiedziny do mieszkającej daleko rodziny czy w podróż służbową. Okazuje się, że z tych aktywności wcale nie musi rezygnować przyszła mam. Na pokład samolotu wpuszczą nas nawet z widocznym brzuchem. Jasno należy zaznaczyć, że mitem jest, że z latania samolotem trzeba zrezygnować w ciąży. Zakaz ten obowiązuje tylko w niektórych przypadkach np. przy ciąży zagrożonej. Jednocześnie trzeba pamiętać o kilku zasadach latania samolotem w ciąży.

Czy latanie samolotem w ciąży jest ryzykowne?

Większość specjalistów jest zgodna, że przy prawidłowej i zagrożonej ciąży lot samolotem jest bezpieczny. Nie odbije się on negatywnie i na mamie, i na dziecku. Teoretycznie przeciwwskazań do tego sposobu podróżowania nie ma, jednak są pewne ograniczenia np. regulamin linii lotniczych oraz opinia lekarza prowadzącego ciążę.

Kiedy można latać samolotem w ciąży?

Wskazuje się, że najlepszy czas na lot samolotem w ciąży to drugi trymestr. Wtedy to większość narządów dziecka jest już wykształconych i zmniejsza się ryzyko poronienia. Z racji tego, że brzuch nie jest też bardzo duży, podróż jest bardziej komfortowa. Nie oznacza to jednak, że w podróż nie można wybrać się wcześniej. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, na pokład można wsiąść już w pierwszym trymestrze.

Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że niektórzy lekarze przestrzegają przed podróżą w 3 pierwszych miesiącach ciąży. Przekonują oni, że duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogą negatywnie wpłynąć na kształtujące się organy wewnętrzne, a w skrajnych przypadkach wywołać poronienie.

Rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest ta, że większość linii lotniczych zakazuje lotów kobietom, które są powyżej 36 tygodnia ciąży (czasem regulamin mówi o 32 tygodniu ciąży). Wynika to z tego, że postawa siedząca może powodować zasłabnięcie i kłopoty z krążeniem, a różnicę ciśnień wywołać przedwczesny poród. Należy pamiętać, że po określonym w regulaminie tygodniu ciąży kobieta nie zostanie wpuszczona, nawet jeśli będzie posiadać zaświadczenie od lekarza pozwalającego na lot.

Konsultacja z lekarzem i zaświadczenie to podstawa

Przed podróżą samolotem w ciąży koniecznie trzeba wybrać się do lekarza prowadzącego i ustalić z nim, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do lotu. Na wizytę wybieramy się bez względu na zaawansowanie ciąży i widoczność brzucha. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać środki minimalizujące niedogodności podróży np. leki na chorobę lokomocyjną, rozkurczowe, przeciwzakrzepowe.

Kobiety, które są powyżej 28 tygodnia ciąży, a chcą lecieć samolotem od lekarza, powinny obowiązków otrzymać zaświadczenie. Najlepiej, jeśli lekarz wypełnić formularz MEDIF. Ten będzie trzeba wysłać co najmniej 48 godzin przed odprawą do linii lotniczych i upewnić się, że on dotarł. Brak tego dokumentu może skutkować tym, że nie zostanie się wpuszczonym na pokład. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu kobiety ciężarnej powinno być wydane na kilka dni przed podróżą (najlepiej 72 godziny) i przetłumaczone na język angielski – jeśli korzysta się z zagranicznych przewodników.

Podróż w ciąży samolotem a regulamin linii lotniczych

Wiele linii lotniczych oferuje podróżującym ciężarnym dodatkowe ułatwienia i usprawnienia, ale też nakłada na nie obowiązki. Przed podróżą warto sięgnąć do regulaminu, gdzie zapisane są nasze prawa i obowiązki. W nim znajdziemy m.in. informacje, jakie dokumenty trzeba dostarczyć, aby móc wejść na pokład z brzuszkiem. Ułatwienia proponowane kobietom ciężarnym na pokładzie samolotu i lotnisku to np.:

  • Szybsza odprawa,
  • Specjalne miejsce w samolocie z dużą ilością miejsca na nogi;
  • Dostarczenie bagażu pod wskazany adres;
  • Specjalne menu dla ciężarnych;
  • Zamówienie transportu na i z lotniska.

Uwaga na przepisy wjazdowe

Regulamin linii lotniczych to jedno, a przepisy wjazdowe do danego kraju, to drugie. Wybierają się w zagraniczną podróż, warto je sprawdzić. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, że w niektórych krajach obowiązują ograniczenia w zakresie przyjmowania kobiet ciężarnych, może być nawet stosowany zakaz wjazdu kobiet w ciąży niebędących obywatelami danego kraju.

Zasady podróży samolotem w ciąży

  • Nie decyduj się na lot dłuższy niż 3-4 godziny jednorazowo. Jeśli musisz skorzystać z przesiadki, rozdziel podróż na 2 dni, z noclegiem przed przesiadką,
  • Omijaj egzotyczne kierunki, ze względu na występujące tam choroby,
  • Ubierz się na tyle luźno, na ile to możliwe,
  • Często zmieniaj pozycję – siedzenie kilka godzin w jednej pozycji niemal na pewno odbije się na samopoczuciu. Żeby nie odczuwać dyskomfortu, zmieniaj pozycje, w których siedzisz, poruszaj nogami, stopami
  • W czasie spokojnego lotu, jeśli to możliwe wstań co 30 min i pospaceruj,
  • Zapnij pas bezpieczeństwa brzuchem, tak, by go nie uciskał.
  • Pij dużo płynów – powietrze w samolocie jest bardziej suche niż w normalnych warunkach,
  • Na czas podróży samolotem załóż pończochy uciskowe,
  • Usiądź blisko przejścia – będzie to spore ułatwienie w razie częstych wizyt w toalecie,
  • Siadaj na tak zwanym skrzydle – w tej części samolotu trzęsie najmniej.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here