Żółtaczka poporodowa – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
1770

Żółtaczka poporodowa to inaczej żółtaczka fizjologiczna. Pojawia się ona ok. 2 doby życia noworodka. Choroba powiązana jest z niedojrzałością, a objawia się zażółceniem skóry i błon śluzowych. Wpływa na to nadmierna obecność bilirubiny, czyli substancji odpowiedzialnej za cytrynową barwę skóry. Dane medyczne podają, że żółtaczka fizjologiczna pojawia się u ok. 70% noworodków z donoszonych ciąż i u 90% wcześniaków. Jest ona jednym z naturalnych procesów zachodzących w organizmie noworodka po przyjściu na świat. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia żółtaczki poporodowej.

Żółtaczka poporodowa nie jest niczym niezwykłym. Pojawia się u wielu noworodków, zazwyczaj po 24-48 godzinach po przyjściu na świat. Lekarze podkreślają, że żółtaczka fizjologiczna nie jest tym samym co ta patologiczna i nie jest powiązana z niewydolnością wątroby.

Przyczyny żółtaczki poporodowej

Bezpośrednią przyczyną żółtaczki poporodowej jest rozpad czerwonych krwinek w organizmie noworodka. Tych tuż po porodzie jest ponad 6 mln. Taka ilość czerwonych krwinek, choć niezbędna w życiu płodowym, nie przydaje się już po porodzie. Kiedy maluch zaczyna samodzielnie oddychać, to zaczynają one się rozpadać i uwalniać duże ilości hemoglobiny. Do rozpadu czerwonych krwinek dochodzi pod wpływem zwiększonego ciśnienia tlenu. Starzejące się i rozpadające czerwone krwinki gromadzą się w wątrobie i z czasem zmieniają w bilirubinę. Z racji niedojrzałości wątroby noworodka, część wytworzonej bilirubiny dostaje się z powrotem do krwiobiegu. W efekcie dochodzi do zabarwienia skóry i błony śluzowej na żółto i pojawia się żółtaczka poporodowa.

Objawy żółtaczki poporodowej

Pierwsze objawy żółtaczki poporodowej pojawiają się najczęściej w 2-3 dobie życia dziecka i ustępuję po ok.1 4 dniach. Dłuższy przebieg może mieć żółtaczka fizjologiczna u wcześniaków. Żółtaczkę poporodową można poznać bardzo łatwo, ponieważ daje ona charakterystyczne objawy. Jako ten podstawowy wskazuje się zażółcenie skóry i stężenie bilirubiny nieprzekraczające 12-15mg%.

Niepokojące może być sytuacja, kiedy zażółceniu skóry towarzyszy gorączka lub spadek temperatury, wzdęcia, białe i gliniaste stolce, apatia, odwodnienie organizmu, żółty kolor skóry powyżej 2 tygodniu, który nie maleje i nasila się. W takich sytuacjach konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

Leczenie żółtaczki poporodowej

W przypadku wystąpienia zażółconego koloru skóry z dzieckiem należy zgłosić się do lekarza. Ten na początek zleci badania stężenia bilirubiny we krwi. Test wykonuje się 2 razy dziennie. O żółtaczce poporodowej świadczy poziom bilirubiny w normie. W takim wypadku lekarz zaleca tylko obserwację malucha i nie wdraża żadnego leczenia. Wynika to z tego, że żółtaczka fizjologiczna nie jest uznawana za chorobę. Dziecko można normalnie karmić czy zabierać na spacery, nie jest konieczna hospitalizacja. Konieczna jest tylko obserwacja czy objawy żółtaczki ustępują oraz podawanie dziecku dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Jeśli badania stężenia bilirubiny we krwi przekraczają normy, czyli są powyżej 12-15mg%, to dziecko pozostaje pod opieką lekarza i jest przyjmowane do szpitala. Leczenia polega na wykonaniu serii naświetlań za pomocą lamp wytwarzających promienie ultrafioletowe. Ten rodzaj terapii nazywany jest fotoleczeniem. Ma ono na celu rozłożenie bilirubiny nagromadzonej w organizmie. Skuteczność fotoleczenia uzależnione jest do długości naświetlań, dlatego dziecko powinno przebywać pod lampami jak najdłużej. Zazwyczaj po 2-3 dniach objawy żółtaczki znikają i poziom bilirubiny we krwi wyrównuje się i dziecko może być wypisane do domu. Fotoleczenie nie odbija się negatywnie na rozwoju malucha i nie niesie skutków ubocznych.

Uwaga na żółtaczkę patologiczną

Niekiedy u nowo narodzonego dziecka pojawia się żółtaczka patologiczna. Jest to groźna choroba, którą często młodzi rodzice myślą z zupełnie naturalną żółtaczką fizjologiczną. Najczęściej dzieci z żółtaczką patologiczną rodzi się mocno żółte. Rodziców należy uspokoić, że wcześnie rozpoznana i prawidłowa leczona żółtaczka patologiczna nie daje żadnych powikłań i nie przeszkadza w późniejszym prawidłowym rozwoju malucha. Jako objawy żółtaczki patologicznej u niemowląt oprócz zażółcenia wymienia się: gorsze łaknienie, nieprawidłowy przyrost masy ciała, złe wyniki badań. Jako przyczyny tego typu żółtaczki podaje się:

  • Konflikt serologiczny;
  • Wrodzona wada czerwonych krwinek;
  • Zakażenie bakteriami, wirusami i pierwotniakami;
  • Poważne stany zapalne organizmu.

Aby zdiagnozować żółtaczkę patologiczną, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Potwierdzenie diagnozy oznacza jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Z racji tego, że krążąca w krwi olbrzymia ilość bilirubiny, może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy żółtaczka patologiczna jest niezwykle groźna dla noworodków. Dziecko leczone jest w szpitalu, a kuracja uzależniona jest od wieku i stopnia nasilenia choroby. W skrajnych przypadkach terapia obejmuje transfuzję, która ma usunąć nadmiar bilirubiny z krwi oraz przeciwciał niszczących czerwone krwinki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here