Krwawienie w ciąży – jakie są możliwe przyczyny krwawienia we wczesnej ciąży?

0
2070

Wystąpienie krwawienia w ciąży zawsze budzi niepokój i strach. Nie zawsze jednak musi być ono groźne i zwiastować problemy. Szacuje się, że z krwawieniem z dróg rodnych w ciąży zmaga się ok 30% kobiet. Jego przyczyny mogą być bardzo różne. Bez względu na to, jakie są i czy faktycznie zagrażają matce i dziecku, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążą. Zobacz, jakie mogą być przyczyny krwawienia w ciąży.

Krwawienie w ciąży – co trzeba o nim wiedzieć?

Po zapłodnieniu kobieta przestaje miesiączkować. Oznacza to, że błona śluzowa macicy nie złuszcza się. Nie oznacza to jednak, że krwista lub brunatna wydzielina z pochwy zanika całkowicie. Krwawienie w ciąży może pojawić się na każdym etapie oczekiwania na dziecko. Krwawienie zazwyczaj jest sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z matką oraz nienarodzonym dzieckiem. Nie zawsze jednak problem zagraża zdrowiu i życiu. Bez względu na obfitość czy czas występowania krwawienia w ciąży należy jednak zgłosić się do lekarza. Nawet niewielkie krwawienie może oznaczać poważny problem np. odklejenie się łożyska. Warto również pamiętać, że krwawienie może być niewidoczne. Takie wykryć może tylko lekarz ginekolog. Stąd też ważne są regularne wizyty, a także kontrole w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń np. uczestnictwa w kolizji samochodowej, czy potknięcia się. Krwawieniu w ciąży mogą niekiedy towarzyszyć dolegliwości bólowe.

Miesiączka w ciąży

Do pierwszych niedużych krwawień w ciąży dochodzi u wielu kobiet już na początku stanu błogosławionego. Zazwyczaj nie widzą one jeszcze, że spodziewają się dziecka, stąd też krwawienia te mylą są z miesiączką. Wynika to z tego, że pojawią się one w okresie menstruacji lub kilka dni po tym, jak miała ona wystąpić. Drobne krwawienia w terminach miesiączki mogą wystąpić nawet do 4 miesiąca ciąży. Najczęściej nie są one groźne i nie wymagają leczenia. Lekarze zalecają wtedy odpoczynek oraz relaks. Należy jednak pamiętać, że takich krwawień nie można lekceważyć, jeśli wystąpią, warto odwiedzić lekarza.

Przyczyny krwawienia w ciąży

Przyczyny krwawienia w ciąży mogą być bardzo różne. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się:

  • problemy z szyjką macicy – krwawienie w ciąży może wywołać m.in. nadżerka, polipy czy żylaki pochwy; aby zdiagnozować te schorzenia, konieczne jest badanie przez pochwę, którego czasie lekarz oceni zmiany, miejsce ich występowania oraz zasięg; na tej podstawie określane jest leczenie; w przypadku nadżerki w ciąży zazwyczaj stosuje się globulki dopochwowe; żylaków i polipów zazwyczaj się nie leczy, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem znikną po porodzie;
  • małe stężenie progesteronu – krwawienie we wczesnej ciąży może wynikać ze zbyt małego stężenia hormonu niezbędnego dla prawidłowego przebiegu ciąży, czyli progesteronu; w tym wypadku krwawienie jest sygnałem, że organizm jest przeciążony; przyczynę to eliminuje się poprzez uzupełnienie no doborów hormonalnych tabletkami oraz wyeliminowaniu czynnika przecinającego organizm;
  • zagnieżdżenia się jaja płodowego – jajo płodowe może zagnieździć się w  ściance macicy, co będzie prowadziło do wystąpienia bardzo obfitego krwawienia; wiele kobiet myli je z normalną miesiączką; ta przyczyna krwawienia w ciąży nie jest groźna i nie wpływa na dalszy rozwój płodu;
  • ciąża pozamaciczna – występuje ona, gdy zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy np. w jajowodach; objawem ciąży pozamacicznej jest obfite krwawienia, ostry, kłujący ból w podbrzuszu oraz zasłabnięcia i omdlenia; ciąża pozamaciczna jest dużym zagrożeniem dla życia kobiety, stąd też przy takich objawach należy szybko zgłosić się do lekarza;
  • zaśniad groniasty – jest to przerost tkanek, z których wykształca się łożysko; zaśniad uniemożliwia rozwój zarodka; leczenie polega na wyłyżeczkowaniu jamy macicy.

Krwawienie w ciąży: poronienie

Krwawienie w ciąży, szczególnie tej wczesnej może również oznaczać rozpoczynające się poronienie. Objawia się ono bólem w dolnej części brzucha oraz krwawieniem. W niektórych przypadkach, gdy ciążę da się jeszcze uratować, dolegliwości bólowe są niewielkie, a krwawienie przybiera formę plamienia.

Samoistne poronienie dotyka ok. 15% kobiet i bardzo często występuje jak efekt działania natury, na który nie ma się żadnego wpływu. Do samoistnego poronienia może dojść np. kiedy płód ma poważne wady rozwojowe lub genetyczne. Gdy  poronienie nie jest całkowite, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu oczyszczenia jamy macicy. Zabieg ten polega na usunięciu resztek jaja płodowego. Pozwala to wyeliminować późniejsze krwawienie lub zakażenia.

Krwawienie we wczesnej ciąży

Obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią we wczesnej ciąży zawsze budzi niepokoju u kobiety. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi ono oznaczać poronienie czy poważne problemy z rozwojem dziecka. Współczesna medycyna pozwala na rozważanie wielu problemów oraz skutecznym eliminowaniu krwawień w ciąży. W przypadku ich wystąpienia lekarze bardzo często zalecają wypoczynek, relaks oraz stosują leczenie hormonalne mające podtrzymać ciążę. W przypadku zagrożenia utratą ciąży konieczne są też wzmożone kontrole, a często leżący tryb życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here