Statystyki podają, że co czwarty Polak cierpi na alergię. Schorzenie to dotyka coraz więcej osób na świecie. Liczba alergików z roku na rok wzrasta, dodatkowo coraz więcej jest substancji uczulających. I chociaż w większości przypadków alergie są niegroźne i nie wpływają na zagrożenie życia czy zdrowia, to potrafią być uciążliwe. Codzienne życie alergika nie jest łatwe, aby zagłodzić objawy schorzenia, konieczne jest więc podjęcie leczenia. Zobacz, jak leczy się alergię oraz z jakiej przyczyny może ona występować.
Czym jest alergia?
Aby wiedzieć, jak można leczyć alergię, dobrze jest najpierw sprawdzić, czym tak naprawdę ona jest. Alergia określana jest jako nadgorliwość układu odpornościowego organizmu. Nadgorliwość ta polega na produkowaniu przeciwciała przez komórki krwi, które mają zniszczyć (w zdrowym organizmie) bakterii i wirusy. U alergika przeciwciała te są nadwrażliwe i ich produkcja występuje również wtedy, gdy organizm styka się z pozornie niegroźnymi substancjami np. pyłkami. Substancje, które wywołują produkcję przeciwciał chorobowych, nazywane są alergenami, czyli materią uczulającą.
Jak rozpoznać alergię?
Wbrew powszechnym opiniom alergia ujawnia się nie tylko w wieku dziecięcym. Jej symptomy po raz pierwszy mogą też wystąpić u osób dorsalnych. Nie mniej jednak zazwyczaj pierwsze objawy alergii możemy zaobserwować u małych dzieci. U niemowlaków najwcześniej można zaobserwować alergie na substancje zawarte w proszkach do prania czy płynach do płukania oraz uczulenie na składniki mleka krowiego. Z wiekiem pojawiają się też pierwsze objawy alergii wziewnych (ok. 2-3 roku życia). Objawy alergii, z którymi spotykamy się najczęściej to:
- wodnisty katar trwający dłużej niż 14 dni,
- zaczerwienianie, podkrążone i łzawiące oczy,
- nadmierne kichanie,
- swędzący nos,
- ciężki oddech,
- wysypki,
- wymioty,
- biegunka.
Trzeba jednak pamiętać, że alergia może mieć różny przebieg. Nie wykazanego pojawia się wszystkie objawy. Dolegliwości mogą także pojawiać się przez pewien czas i zanika np. po kontakcie z alergenem.
Jak zdiagnozować alergię?
Alergia jest chorobą na całe życie. Nawet jeśli w wyniku jej leczenia uda się zlikwidować objawy alergii, to i tak skłonności do niej nadal istnieją w organizmie. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba diagnozować alergii. W przypadku podejrzenia jej występowania warto wykonać testy potwierdzające uczulenia. Ustalenie na, co jest się uczulonym, pozwala poradzić skuteczne leczenie oraz łagodzić objawy alergii. Prawidłowo prowadzone leczenie może doprowadzić do tego, że objawy alergii znika nawet na wiele lat.
Testy diagnozujące alergie
Alergie diagnozuje się na podstawie wykonywanych testów. Najlepiej jest je zrobić wczesną wiosną lub zima, kiedy to nie jesteśmy narażani na kontakt z uczulającymi pyłkami roślin. Do potwierdzenia alergii wykonuje się:
- testy skórne – są one najprostszą metodą diagnozowania alergii i znalezienia jej przyczyn; najczęściej wykrywają one alergie wziewne, natomiast słabiej wykrywają te pokarmowe i kontaktowe; aby wykonać testy skórne na alergię na przedramieniu lub plecach nanosi się zawiesiny zawierające substancje uczulające; jednorazowe badanie obejmuje maksymalnie 20 alergenów; w miejscu naniesienia zawiesiny z substancją uczulającą nakłuwa się naskórek, co pozwala na dostanie się alergenu pod skórę; jeśli pacjent jest uczulony, po 15 minutach wystąpi reakcja alergiczna na dany alergen; reakcja ta jest bąbel, zaczerwienienie i świąd; intensywność tych objawów mówi o stopniu uczulenia; badanie jest bezpieczne i niebolesne; wywołana reakcja alergiczna znika do godziny czasu; należy pamiętać, aby przed testem nie zażywać leków; testy skórne na alergie wykonuje się u dzieci, które skończyły 3 lata i zazwyczaj powtarzać po 4 latach; warto również wiedzieć, że obecnie najczęściej wykonuje się test płatkowy, czyli nasączony alergenem plaster przykleja się do skóry na 48 godzin;
- testy z krwi – wykonywane są u bardzo małych dzieci oraz osób z silną alergią; bardzo dobrze wykrywają alergie pokarmowe i wziewne; aby go wykonać należy pobrać próbkę krwi, w której następnie analizuje się poziom przeciwciał IgE; należy pamiętać, że badanie to nie pokazują na, co jest się uczulonym, a jedynie stwierdza istnienie alergii.
Leczenie alergii
Podstawa w leczeniu alergii jest unikanie kontaktu z alergenem. W przypadku, gdy wyeliminowanie czynnika uczulającego jest niemożliwe np. przy alergii na roztocza, konieczne jest zażywanie leków przeciwhistaminowych i przeciwzapalnych. Ich dawka uzależniona jest od tego, jak silna jest alergia oraz co ją wywołuje. W przypadku silnego uczulania konieczne jest stale zażywanie leków. Jeśli one nie pomagają, zalecana jest kuracja odczulająca. Jest ona rekomendowana osobom uczulonym na roztocza, sierść zwierząt, grzyby, pleśń czy jad owadów. Terapia polega na przyjęciu serii zastrzyków wykonywanych podskórnie. Zawierają one uczulający alergen. Za każdym kolejnym zastrzykiem podaje się go coraz więcej, aby organizm zaczął go tolerować i przestał zwalczać. Po 2-4 miesiącach, gdy alergenu w organizmie jest wystarczająco dużo, przyjmuje się tylko dawki podtrzymujące raz w miesiącu. Kuracja odczulająca może trwać bardzo długo, nawet kilka lat. Po jej zakończeniu konieczne jest też przyjmowanie dawek przypominających. Kuracja odczulająca może być też prowadzona przy pomocy doustnych kropli, które podaje się pod język – dostępne są one na receptę. Terapia przeprowadza się do 5 do 55 roku życia, jednak im młodszy pacjent, tym efekty terapii lepsze.