Skurcze łydek – jaka może być przyczyna bólu i częstych skurczów nóg i jak im zapobiegać?

0
1968

Na skurcze łydek skarżą się przede wszystkim kobiety w ciąży oraz sportowcy. Nie oznacza to, że dolegliwość ta nie może wystąpić u innych osób. Zazwyczaj jej przyczyną jest niedobór minerałów w organizmie. Skurcze łydek wywołać może także nadmierne spożywanie kofeiny. Lekarze zaznaczają, że w wielu przypadkach skurcze łydek nie są groźne, a przyczyny ich występowania da się łatwo wyeliminować. Nie zawsze musi tak jednak być. Niekiedy skurcze łydek są objawem poważnych chorób np. cukrzycy czy żylaków. Zobacz, jaka może być przyczyna bólu i częstych skurczów nóg oraz jak niweluje się te dolegliwości.

Czym są skurcze łydek?

Skurcze łydek wynikają ze zmiany długości oraz napięcia włókien mięśniowych, które się w nich znajdują. Z racji zacieśniania się włókien, mięsień strzałkowy lub brzuchaty  twardnieją, co powoduje wytępienie bolesnego skurczu. Najczęściej na skurcze łydek skarżą się kobiety w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze oraz sportowcy. W pierwszym przypadku bóle nóg wynikają z zaburzeń ukrwienia kończyn dobrych, zastoju w nich krwi, a także zwiększonego zapotrzebowania organizmu na elektrolity. U sportowców skurcze łydek występują  ze względu na częste nadwyrężanie mięśni, mikrourazy oraz zmiany hormonalne, które mogą być następstwem terminów.

Najczęstsze przyczyny skurczu łydek

Skurcze łydek o ile nie występują często i nie towarzyszą nam na co dzień, nie są dolegliwością, którą trzeba się nadmiernie martwić. Bardzo często przyczyny bólu nóg da się łatwo wyeliminować. Lekarze wskazują, że do skurczu łydek zazwyczaj dochodzi u osób, u których wykrywa się niedobór pierwiastków mineralnych w organizmie. Dolegliwość ta może być odpowiedzią organizmu na brak jonów sodu, potasu, wapnia i magnezu. Aby uporać się z tym niedoborem, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz ewentualna suplementacja diety.  Pomoże to uzupełnić niedobory i sprawi, że skurcze łydek znikną.

Kolejną częstą przyczyną skurczu łydek jest nadmiar kofeiny w organizmie. Spożywanie dużych ilość kawy czy napojów energetycznych doprowadza to tzw. wypłukania ważnych dla organizmu mikroelementów m.in. magnezu i potasu. Prowadzi to do zaburzenia gospodarki kwasowo- zasadowej organizmu, czego objawem są ból nóg i skurczem łydek. Podobnie na organizm działa nadmierne picie alkoholu.

Nie można również zapominać, że skurcze łydek mogą być efektem zażywania leków. Na pojawianie się tego typu dolegliwości wpływ mają głównie leki moczopędne, przeczyszczające oraz odchudzające. Wynika to z tego, że jednym z ich działań jest utrata elektrolitów. Leki nasilające skurcze łydek to te z wyciągiem z naparstnicy, atropina oraz adrenaliną.

Wśród następnych przyczyn skurczu łydek wymienia się długotrwały stres i nieodpowiedni styl życia, czyli ten siedzący. Stres oznacza, że nadnercza stymulowana się do wytwarzania adrenaliny, pobudzające narządy do pracy oraz podnoszą poziom aktywności organizmu. Duży wyrzut adrenaliny powoduje jednak nadwyrężenie organizmu, co może skutkować nerwobólami również w okolicach łydek oraz ich skurczami. Siedzący styl życia to natomiast ryzyko wystąpienia ucisku, który sprawia, że do mięśni dopływa mniej krwi.

Skurcze łydek mogą wystąpić po przegrzaniu organizmu np. w solarium, na plaży czy gorącej kąpieli. Aby wyeliminować dolegliwość, należy szybko schłodzić organizm. Często przyczyną dolegliwości jest również odwodnienie. Wtedy to dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej i skurczy łydek.

Skurcz łydek a uraz

Skurcze łydek mogą być wynikiem urazu. Uderzenia w mięsień lub jego nadwyrężania mogą prowadzić to tego, że włókna mięśniowe łydek będą się naciągać i wystąpi skurcz. Bardzo często na skurcze łydek cierpią osoby, które dźwigają duże ciężary.

Skurcze łydek u sportowców

Skurcze łydek bardzo często występują u sportowców lub osób prowadzących aktywny tryb życia. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do przetrenowania i przemęczenia organizmu. W efekcie tego nie może o produkować lub nad produkuje ważne hormony. Zwiększa się m.in. wydzielanie adrenaliny, hormony wzrostu, kortyzolu, antydiuretny czy ACTH. Hormony te odpowiadają za regulację wysiłkowej przemiany materii oraz gospodarkę wodną i elektrolitową. Zbyt wysoki poziom prowadzi do zaburzeń i może objawiać się zesztywnieniem mięśni łydek.

Skurcze łydek a choroby

Skurcze łydek często towarzyszą poważnym chorobom. Występują one m.in. przy:

  • cukrzycy – skurcze łydek wynikają z uszkodzenia naczyń tętniczych nóg, co prowadzi do niedostatecznego ukrwienia kończyn dolnych; w praktyce oznacza to, że mogą występować skurcze, drętwienia oraz zaburzenia czucia;
  • nadciśnieniu – przy chorobie tej występują zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych oraz zaburzenia ich unerwienia; w efekcie chory zmaga się z bólem nóg;
  • żylakach – skurcze łydek występują tu raz z uczuciem ciężkości nóg i opuchliznom; dolegliwości te są spowodowane zaburzeniami krążenia;
  • miażdżycy – skurcze łydek są wynikiem niedożywienia i niedotlenienia mięśni;
  • problemach neurologicznych – występują tu mimowolne skurcze mięśni łydek oraz całego ciała, pojawiać mogą się też niekontrolowane ruchy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here