Kozłek lekarski – zastosowanie i działanie waleriany

0
2276

Kozłek lekarski to powszechnienie znana waleriana. Jej podstawowym działaniem jest uspokojenie skołatanych nerwów oraz pomoc w zasypianiu. Waleriana działa również rozkurczowo i moczopędnie. Zioło to jest niezwykle popularne w medycynie naturalnej i chętnie stosowane na różnego typu dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwe zażywanie kozłka lekarskiego może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Do takich zalicza się m.in. problemy z nerkami oraz konsternacją. Zobacz więc, jakie właściwości ma kozłek lekarski oraz jak i kiedy warto go zażywać.

Czym jest kozłek lekarski??

Kozłek lekarski to znana większości osób waleriana. Jego zioło pozyskuje się z rośliny składającej się z podziemnej łodygi i korzenia. Od czerwca do sierpnia roślina wypuszcza także kwiaty, które mogą być białe, różowe lub lekko fioletowe. Ich zapach jest słodki i stanowi afrodyzjak dla kotów. W medycynie ludowej każdy z elementów kozłka lekarskiego znajduje zastosowanie. Warto również wiedzieć, że korzeń waleriany wykorzystywany jest także w medycynie konwencjonalnej.

Kozłek lekarski jest dość popularną rośliną, która rośnie przy brzegach wód, na niskich torfowiskach, mokrych łąkach i wilgotnych lasach. W miejscach suchych zazwyczaj występuje kozłek karłaciały. Jednak zioła waleriany, które spożywamy, nie pochodzą z dziko rosnącej rośliny, z upraw kontrolowanych. Dzięki temu w walerianie znajduje się więcej substancji aktywnych.

Preparaty lecznicze na bazie kozłka lekarskiego

Preparaty wykonywanie na bazie kozłka lekarskiego ma różną wartość zwrotną. Zależna jest ona od tego na podstawie, jakiego rozpuszczalnika został przyrządzony preparat. Opcje są dwie: woda lub alkohol. Silniejsze działanie mają wyciągi z waleriany na bazie alkoholu. Zawarte w kozłku lekarskim olejki eteryczne o wiele lepiej rozpuszczają się w alkoholu. Należy też pamiętać, że o właściwościach preparatów z waleriany decyduje sposób suszenia. Prawidłowo zarówno korzeń, jak i kłącza powinny być suszone w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza, w innym przypadku zawarte w roślinie substancje aktywne tracą swoje zdrowotne właściwości.

Właściwości zdrowotne kozłka lekarskiego

Właściwości waleriany wykorzystywane są już od dawna. Może ona pomóc przy wielu dolegliwościach i co najważniejsze nie dla tylko na uspokojenia. Właściwości zdrowotne kozłka lekarskiego to:

  • łagodzenie dolegliwości układu pokarmowego – działanie waleriany na układ pokarmowy znane jest medycynie niekonwencjonalnej od dawna; ma ona pomagać trawić pokarm już od momentu wzięcia go do ust; dodatkowo kozłek lekarski wspomaga wydzielanie śliny, działa wiatropędnie i rozkurczowo, dzięki czemu pomaga przy skurczach i bólach żołądka, a także wspomaga wydzielanie soków żółciowych;
  • pomaga w leczeniu schorzeń układy moczowego – regularnie pite napary z waleriany pomagają wypłukiwać piasek z nerek, a także działa leczniczo przy zakażeniach dróg moczowych i pęcherza; kozłek lekarski polecany jest również osobom cierpiącym na kamicę nerkową;
  • łagodzą bóle menstruacyjne i PMS – dzięki rozkurczającym działaniu kozłek lekarski jest naturalnym sposobem na złagodzenie comiesięcznych bóli menstruacyjnych; ponadto jego uspokajające działanie sprawia, że świetnie sprawdza się przy zespole napięcia przedmiesiączkowego;
  • likwiduje łupież – kozłek lekarski stosowany może być nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie; odwary z niego pomagają w walce z łupieżem; stosuje się je również przy łojotoku oraz niektórych z chorób skóry;
  • pomaga się uspokoić i pokonać bezsenność – to działanie jest tym najbardziej znanym; waleriana na uspokojenie stosowana jest od dawien dawna; ta właściwości lecznicza kozłka lekarskiego wynika z tego, że zarówno w korzeniu, jak i kłączu znajdują się substancje obniżające aktywność odśrodkowego układu nerwowego; pozwala to zminimalizować niepokój, stany napięcia, pobudzenia i zdenerwowania, a jednocześnie odprężyć psychicznie; to działanie sprawia również, że walerianę można stosować przy niedużych problemach z bezsennością; napar ziołowy pomoże zimniejszych czas potrzebny na zaśnięcie oraz wyeliminuje nocne przebudzenia.

Waleriana – kiedy i jak ją stosować?

Kozłek lekarski uważa się za w miarę bezpieczne zioło. Specjaliści ostrzegają jednak, że w jego przypadku stosunkowo łatwo można przedawkować. Jest to możliwe, jeśli po walerianę sięga się często i zażywa ją w dużych dawkach. Zalecane jest stosowanie kozłka lekarskiego nie dłużej niż 30 dni. Po tej kuracji należy rozbić co najmniej 14 – dniową przerwę. Po niej można na nowo powrócić do terapii ziołowej. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby waleriany nie zażywać razem z lekami zwiotczenie mięśni, uspokajającymi i na depresje. Nie wskazane jest również picie alkoholu.

Z terapii kozłkiem lekarskim powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, zawodowi kierowcy, osoby zajmujące się na co dzień obsługą urządzeń mechanicznych oraz przed operacjami w znieczuleniu ogólnym. Kozłek lekarski niezalecany jest też chorym na  choroby nerek i raka wątroby oraz dzieciom poniżej 12 roku życia.

Jako skutki uboczne zażywania przez długi czas waleriany podaje się bóle głowy, zaburzenia widzenia, palpitacje serca, pogorszenie trawienia, mdłości, nadpobudliwość, bezsenność, uszkodzenia wątroby lub reakcje alergiczne.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here