Właściwa pielęgnacja skóry wokół oczu

0
1729

Chcąc pięknie i zdrowo wyglądać nie można pominąć rytuału codziennej pielęgnacji twarzy. Wykonywać go należy zarówno rano, jak i wieczorem przed położeniem się spać. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre strefy twarzy wymagają szczególnej dbałości. Tak jest w przypadku skóry wokół oczu. Jest ona niezwykle delikatna, dlatego wymaga, aby pielęgnacja była mniej intensywna. Pozwoli to na zachowanie jej  elastyczności, promienności oraz pomoże zahamować występowanie drobnych zmarszczek i zminimalizować oznaki upływającego czasu oraz zmęczenie. Zobacz jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu.

Skóra wokół oczu – specyfikacja

Skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na to, że różni od pozostałej skóry twarzy. Jest ona niezwykle delikatna i cienka – posiada jedynie 0,5 mm grubości. Dla porównania w innych częściach twarzy np. na policzkach jest ona, aż cztery razy grubsza. Oprócz tego skóra wokół oczu nie posiada tzw. wyściółki tłuszczowej. Oznacza to, że jest bardziej wrażliwa na podrażnienia np. z powodu źle dobranych kosmetyków czy zabiegów kosmetyczno-pielęgnujących. Ze względu na swoje właściwości skóra wokół oczu narażona jest również na o wiele szybsze występowanie na niej zmarszczek i kurzych łapek, a także na szybkie pojawianie się objawów zmęczenia oraz stresu. Wszystko to oznacza, że zabiegi, które stosujemy na całą twarz, a także kosmetyki do tego będą nieprzydatne przy pielęgnacji skóry wokół oczu.

Demakijaż wokół oczu – jak go poprawnie wykonać?

Demakijaż to jedne z najważniejszych zabiegów pielęgnujących skórę wokół oczu. Powinien bezwzględnie być wykonywany codziennie. Pozwala usunąć pozostałości kolorowych kosmetyków, które w czasie nocnego odpoczynku mogą podrażniać spojówki oraz skórę. Należy pamiętać, że demakijaż skóry oczu powinien być delikatny, a jednocześnie bardzo dokładny. Najlepiej i najbezpieczniej jest użyć do tego specjalnych preparatów do demakijażu oczu lub wody micelarnej. Środki te bez problemu można znaleźć w drogeriach lub aptekach. Należy nimi nasączyć płatek kosmetyczny i przyłożyć do powieki, a następnie odczekać kilka sekund aż preparat rozpuści tusz i cienie do powiek. Kiedy to się stanie, przesuwamy płatek od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Czynność należy powtarzać, aż na płatku kosmetycznym nie będzie widać żadnych pozostałości kolorowych kosmetyków. W czasie demakijażu oczu nie wolno pocierać  lub rozciągać skóry. Nie wskazane jest także używanie nieodpowiednich kosmetyków np. tych zawierających mydło.

Krem pod oczy – jaki powinien być?

Kolejny etap pielęgnacji skóry wokół oczu to jej nawilżenie. Służą do tego specjalne kremy pod oczy. Wyróżniają się one lekką konsystencją, co pozwala na ich łatwe rozprowadzanie i wchłanianie. Kremy pod oczy zwykle nie zawierają substancji zapachowych, które mógłby przyczynić się do uczulenia i podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu. Ich skład jest natomiast bogaty  witaminy i ekstrakty roślinne wspomagające nawilżenie skóry oraz stymulujące produkcje kolagenu. Ten ostatni potrzebny jest do wygładzania drobnych zmarszczek.

Dobry krem pod oczy powinien również łagodzić podrażnienia naskórka zredukować obrzęki i rozjaśniać cienie pod oczami. Wybierając go najlepiej kierować się typem oraz potrzebami swoje skóry, a także wiekiem. Krem pod oczy nakłada się na powieki i pod oczy delikatnie go wklepując, pomoże to spłycić zmarszczki. Kierunek nakładania kosmetyku to od kącika zewnętrznego przez powiekę dolną i od kącika wewnętrznego przed powiekę górną. Osoby do 30 roku życia powinny stosować przede wszystkim kremy nawilżające, a te po przekroczeniu tego wieku kremy odżywcze oraz przeciwzmarszczkowe.

Pielęgnacja skóry wokół oczu – domowe sposoby

Aby uzupełnić podstawowe zabiegi pielęgnacyjne skóry wokół oczu, można sięgnąć po domowe sposoby. Do takich należą kompresy ziołowe, masaże oraz stosowanie żelowych okularów. Ziołowe kompresy na skórę wokół oczu wykonuje się ze świetlika lekarskiego, herbaty, bluszczu, skrzypu raz lipy. Nakłada się je zimne na oczy. Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe. Oczy można również przebywać herbatka z kopru włoskiego, pietruszki, chabrów lub arniki. Masaże pomagają natomiast przy obrzękach i opuchnięciach powieki górnej i pod oczami. Delikatne masaże można wykonywać samodzielne przy nakładaniu kremu. Polegają one na głaskaniu skóry wokół oczu od zewnętrznego kącika przez powiekę i od kącika wewnętrznego przez powiekę górną.  W przypadku opuchniętych i podkrążonych oczu warto sięgnąć po żelowe okulary, czyli chłodne kompresy.

Skóra wokół oczu – rzęsy i brwi

Warto pamiętać, że pielęgnacja skóry wokół oczu to także zadbanie o rzęsy i brwi. W domowym zaciszu można przeprowadzać kuracje odżywiające włoski na rzęsach i brwiach. Pozwoli to na ich wzmocnienie i zagęszczenie. Kosmetyki do tego typu zabiegów można znaleźć w sklepach kosmetycznych.

Pielęgnacja skóry wokół oczu – nie tylko zabiegi kosmetyczne

Na to, w jakiej kondycji znajduje się skóra wokół oczu, wpływ mają nie tylko zabiegi kosmetyczne, jakim się ją poddaje, ale i nasz tryb życia. Aby skóra pod oczami wyglądała dobrze, zalecane jest wysypianie się, spacery na świeżym powietrzu, chronienie jej przed promieniowaniem słonecznym, unikanie stresu oraz zbyt długiego czasu przed komputerem i telewizorem. Wskazana jest również dieta bogata w witaminy i minerały.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here