Jak szybko poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

0
704

Oparzenia to częsty skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Większość z nich goi się w ciągi kilku dni i nie niesie groźnych skutków dla zdrowia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy oparzenie wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.

Każde oparzenie wywołuje dyskomfort, a często ból czy swędzenie skóry. W jaki sposób poradzić sobie z tymi dolegliwościami? W tym artykule podpowiadamy, jak szybko zaradzić w przypadku oparzeń słonecznych.

Żel na oparzenia słoneczne

Z łagodnymi oparzeniami można poradzić sobie samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy lekarza. Na początek oparzone miejsce należy schłodzić, polewając je letnią wodną, a później nakładając na nie chłodny okład. Nie należy stosować bardzo zimnej wody, ponieważ może ona wywołać szok termiczny.

Zaleca się smarowanie oparzonego miejsca specjalnymi preparatami. Dobrej jakości krem na oparzenia słoneczne https://estezee.pl/kategoria/problem/poparzenie-sloneczne/ o nawilżającym, chłodzącym i łagodzącym działaniu pozwoli zregenerować i zabezpieczyć skórę przed utratą wody. Przez oparzoną skórę szybciej tracimy wodę, dlatego jej skuteczne nawilżanie profesjonalnymi kosmetykami jest tak istotne.

Wybieraj specjalistyczne preparaty na poparzenia, takie jak kosmetyki dostępne w sklepie Estezee https://estezee.pl/. Profesjonalne dermokosmetyki Estezee zawierają w składzie różne substancje kojące i łagodzące podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie skóry, a ponadto ułatwiające regenerację i gojenie naskórka. Do szczególnie polecanych substancji należą D-pantenol, kwas hialuronowy oraz alantoina. Co ważne, nie należy smarować skóry tłustymi kremami.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jeśli nie masz pod ręką żadnego profesjonalnego kosmetyku na oparzenia słoneczne, możesz spróbować z naturalnych sposobów domowych. Na oparzoną skórę działa chłodząco okład z maślanki, jogurtu naturalnego albo kefiru. Pozwalają one na przyspieszenie regeneracji, nawilżenie i ukojenie skóry. Po nałożeniu trzymaj je na skórze do momentu zaschnięcia, a następnie zmyj całość letnią wodą.

O czym pamiętać w przypadku poparzenia słonecznego?

Poparzeniu słonecznemu często towarzyszy ból, dlatego możesz stosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Jeżeli na poparzonej skórze pojawią się pęcherze, to nie wolno ich zdrapywać lub przekłuwać, ponieważ może to prowadzić do powstania zakażenia.

Przez kilka dni po wystąpieniu oparzenia, miejsca tego nie należy eksponować na słońce. Nie zaleca się także zakładania obcisłej odzieży, która dodatkowo podrażnia skórę. Ponadto trzeba odpowiednio nawadniać organizm, spożywając duże ilości płynów, dzięki czemu skóra szybciej się zregeneruje.

Właściwie leczone poparzenie słoneczne powinno zniknąć w ciągu kilku dni. Jeśli jednak mimo stosowania środków łagodzących pieczenie, ból i zaczerwienienie skóry nadal się utrzymują, a ponadto występuje podwyższona temperatura ciała, konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarskiej. Należy również wybrać się do specjalisty w sytuacji, gdy oparzeniu towarzyszą dreszcze, nudności, zawroty i bóle głowy, przyspieszone tętno, wysoka temperatura czy utrata świadomości. Objawy te mogą bowiem wskazywać na udar słoneczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here