Kobiecy strój na siłownię – jakie materiały wybrać?

0
836

Udział w zajęciach sportowych to dla wielu z nas niezrealizowane postanowienie noworoczne, powracające każdego kolejnego roku. Gdy jednak w końcu zdecydujemy się je zrealizować – i zapisać do siłowni lub na zajęcia fitness – pojawia się problem. W jaki sposób przygotować się do treningu siłowego? Oczywiście, do najważniejszych zadań należy skompletowanie odpowiedniego stroju, w którym wykonywanie ćwiczeń fizycznych będzie wygodne i komfortowe. Sytuacja ta jest problematyczna szczególnie w przypadku kobiet, które stają przed podstawowym dylematem – czy w stroju do treningu należy wyglądać atrakcyjnie i modnie, czy wystarczy, że będzie on pomagał w wykonywaniu ćwiczeń?

Materiał wykonania odzieży sportowej

Odzież sportowa dla kobiet produkowana jest ze specjalnych odmian materiałów. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się: coolmax, lycra mieszanki bawełny z innymi tkaninami.

Coolmax – materiał z najwyższej półki

Coolmax to materiał wyjątkowy, o wysokim poziomie przepuszczalności powietrza. Dzięki temu – idealnie nadaje się do odprowadzania wilgoci z powierzchni ciała na zewnątrz. Coolmax znajdziemy w składzie wybranych legginsów oraz bielizny – szczególnie tej dedykowanej dla biegaczy i rowerzystów.

Materiał coolmax występuje w kilku podstawowych odmianach, różniących się rodzajem splotu włókien. Przede wszystkim – znajdziemy coolmax w odmianie jersey, wyróżniający się wyjątkowo gęstym splotem. Wykorzystuje się go do tworzenia ubrań grubych, w których odprowadzanie wilgoci jest równie istotne co izolacja termiczna. Rzadszy splot przedstawia coolmax typu mesh, wykorzystywany do tworzenia strojów przeznaczonych na ciepłe temperatury.

Warto podkreślić, że materiał coolmax wykazuje wysoki poziom odporności na rozciąganie, gniecenie, a także wielokrotne pranie, co gwarantuje długoterminową przydatność tego typu ubrań. Ponadto, coolmax wykazuje działanie antybakteryjne, uniemożliwiając ich rozwój na powierzchni skóry. Tym samym – przyczynia się do obniżenia nieprzyjemnego zapachu produkowanego przez rozkładające się w pocie bakterie.

Lycra – elastyczna i dopasowana

Lycra to materiał często wykorzystywany w produkcji odzieży sportowej. Jej podstawową i najważniejszą cechą jest duży poziom elastyczności, dzięki czemu lycra może z łatwością zmieniać swój kształt, rozciągać się, gnieść i wyginać. Żadne z tych działań nie zmienia jednak budowy i struktury materiału, niezależnie od poziomu jej grubości.

Dzięki elastyczności odzież z lycry niemal idealnie wpasowuje się w kształt organizmu noszącej je osoby. W rezultacie – spodnie lub legginsy sportowe wykonane z lycry – w żaden sposób nie ograniczają możliwości ruchu, nie wywołują dyskomfortu ani nie wpływają na pracę mięśni.

Lycra nie jest jednak materiałem stosowanym samodzielnie. Najczęściej, występuje w formie „mieszanki” – na przykład poprzez jej połączenie z bawełną lub poliestrem.

Bawełno-lycra i bawełna z poliestrem

Do kolejnej grupy materiałów wykorzystywanych w produkcji odzieży sportowej zaliczają się mieszanki bawełny z innymi tkaninami.

Bawełno-lycra to odmiana dzianiny stosowana przede wszystkim w produkcji bielizny sportowej. Zazwyczaj, lycra zajmuje w niej od 5 do 10 procent objętości. Dzięki temu materiał jest odporny na różne oddziaływania mechaniczne oraz dopasowuje się do sylwetki noszącej go osoby.

Bawełna zmieszana z poliestrem występuje w odmiennych proporcjach. Około 1/3 całej objętości materiału zajmuje tworzywo sztuczne. Dzięki temu – odzież charakteryzuje się wysokim poziomem wytrzymałości, a zarazem – jest mniej obcisła. Z mieszanki takiej wykonuje się niektóre shorty i spodnie do biegania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here