Kaszel i przeziębienie w ciąży

0
2008

Kiedy zajdziesz w ciążę, układ odpornościowy prawdopodobnie się zmieni. W wyniku tych zmian w pewnym momencie ciąży może wystąpić katar lub kaszel. Co gorsze, choroba może trwać dłużej niż zwykle. Dobrą wiadomością jest to, że nawet jeśli prawdopodobnie odczuwasz zmęczenie, objawy przeziębienia lub grypy nie są zazwyczaj niebezpieczne dla dziecka. Jednak ważne jest, aby podjąć niezbędne środki, aby uniknąć zarażenia się przeziębieniem lub kaszlem w czasie ciąży i leczyć go najszybciej, jak to możliwe. Jak sobie radzić z kaszlem i przeziębieniem w ciąży?

Jak zapobiec kaszlowi lub przeziębieniu w czasie ciąży

Aby uniknąć przeziębienia lub kaszlu w ciąży, najważniejszym krokiem jest utrzymanie zdrowego stylu życia. Upewnij się, że jesz regularnie zdrowe produkty, śpisz odpowiednią ilość godzin w ciągu doby i nie zaniechałaś aktywności fizycznej (jak choćby spacerów). Poza tym ważne jest, aby brać wszystkie zalecane w ciąży przez lekarza witaminy, a także probiotyki.

Regularnie myj ręce. Jeśli wiesz, że jesteś w pobliżu kogoś, kto zmaga się z przeziębieniem, unikaj dotykania jego rąk lub przedmiotów, z którymi miał do czynienia. Staraj się częściej myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, zwłaszcza, gdy jesteś w pobliżu osób, które cierpią na przeziębienie lub kaszel.

Nawet, jeśli złapało Cię przeziębienie, nie panikuj, bo w tym stanie nie jest Ci potrzebny dodatkowy stres. Stosuj tylko bezpieczne sposoby na kaszel i przeziębienie w ciąży oraz zgłoś się po poradę do specjalisty, a dolegliwości miną szybciej, niż się tego spodziewasz.

Radzenie sobie z przeziębieniem podczas ciąży

Przeziębienie jest bardzo powszechną, łagodną infekcją wirusową nosa, gardła, zatok i górnych dróg oddechowych. Może powodować zablokowanie nosa, a następnie katar, kichanie, ból gardła i kaszel. Przeziębienie zwykle trwa około tygodnia, ponieważ organizm zwalcza infekcję.

Nie ma lekarstwa na przeziębienie, chociaż zwykle można złagodzić objawy przeziębienia w domu, przyjmując leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol i pić dużo płynów. Będąc w ciąży należy skonsultować z lekarzem każdy lek, jaki chcemy zażyć.

Radzenie sobie z grypą podczas ciąży

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową przenoszoną przez kaszel i kichanie. To nie to samo, co przeziębienie. Grypę wywołuje inna grupa wirusów. Objawy są bardziej nasilone i trwają dłużej.

Chociaż na grypę można zachorować przez cały rok, występuje ona najczęściej w okresie zimowym.

Jeśli jesteś w ciąży i uważasz, że masz grypę, skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Zaleca się, aby kobiety w ciąży, które mają grypę, były leczone lekami przeciwwirusowymi, ponieważ są one o wiele bardziej narażone na powikłania. Leki przeciwwirusowe działają najlepiej, gdy zaczynają się ich zażywanie w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów.

Leki przeciwwirusowe nie będą leczyć grypy, ale pomogą:

  • zmniejszyć czas trwania choroby o około jeden dzień
  • złagodzić niektóre z objawów
  • zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych powikłań

Jak leczyć przeziębienie lub kaszel w czasie ciąży

Jeśli dopadnie Cię przeziębienie lub kaszel w ciąży, spróbuj go wyleczyć, wykonując następujące czynności:

  • Odpocznij – weź drzemkę, prześpij całą noc i usiądź, aby się zrelaksować. Są to wspaniałe sposoby, aby dać ciału bardzo potrzebny przestój.
  • Pij dużo płynów – pij wodę, sok lub rosół, aby na bieżąco nawadniać organizm.
  • Dobrze się odżywiaj – Nawet jeśli z powodu złego samopoczucia nie masz ochoty na spożywanie większych posiłków, spróbuj jeść chociaż małe porcje.

Leki podczas ciąży – przeziębienie i kaszel

Najlepiej byłoby unikać przyjmowania leków w czasie ciąży, szczególnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Warunki takie jak przeziębienie lub drobne bóle często nie wymagają leczenia lekami. Jednakże, jeśli jesteś w ciąży i uważasz, że musisz zażywać lekarstwa, możesz bezpiecznie zażywać paracetamol.

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży należy uzyskać poradę od położnej lub lekarza.

Paracetamol w czasie ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, preferowanym wyborem jest paracetamol, na:

  • łagodny lub umiarkowany ból
  • wysoka temperatura (gorączka)

Paracetamol jest stosowany rutynowo podczas wszystkich etapów ciąży w celu obniżenia wysokiej temperatury i złagodzenia bólu. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że ma on szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko.

Jednakże, podobnie jak w przypadku każdego leku przyjmowanego podczas ciąży, należy stosować paracetamol w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas. Jeśli zalecana dawka paracetamolu nie wpływa na twoje objawy lub wciąż tak samo cierpisz, zasięgnij porady u położnej lub lekarza.

Ibuprofen w czasie ciąży

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Przed zażyciem ibuprofenu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) należy porozmawiać na ten temat z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę.

Nie wiadomo na pewno, czy przyjmowanie NLPZ, takich jak ibuprofen czy aspiryna we wczesnych stadiach ciąży, zwiększa ryzyko poronienia. Nie należy przyjmować NLPZ w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży, gdy stosowanie może doprowadzić do krwawienia przed porodem i problemów z sercem lub nerkami u nienarodzonego dziecka.

Paracetamol, który nie jest NLPZ, jest preferowanym lekiem łagodzącym ból i regulującym temperaturę podczas ciąży.

Szczepienia przeciw grypie w czasie ciąży

Kobiety w ciąży mają znacznie większą szansę wystąpienia powikłań (w tym powikłań zagrażających życiu), jeśli zachorują na grypę, szczególnie w późniejszym okresie ciąży. Jednym z najczęstszych powikłań grypy jest zapalenie oskrzeli, infekcja klatki piersiowej, która może stać się poważna i przekształcić się w zapalenie płuc. Inne powikłania nie są powszechne, ale obejmują:

  • zakażenie ucha środkowego
  • zakażenie krwi, które powoduje silny spadek ciśnienia krwi ( wstrząs septyczny )
  • infekcja mózgu i rdzenia kręgowego ( zapalenie opon mózgowych )
  • zapalenie mózgu
  • zapalenie mięśnia sercowego (zapalenie wsierdzia)

Jeśli podczas ciąży zachorujesz na grypę, może to oznaczać, że Twoje dziecko urodzi się przedwcześnie lub będzie mieć niską wagę urodzeniową, a nawet może prowadzić do urodzenia martwego dziecka lub śmierci w pierwszym tygodniu życia.

Szczepionka przeciw grypie jest bezpieczna na każdym etapie ciąży, od kilku pierwszych tygodni do oczekiwanej daty porodu. Szczepionka nie wiąże się z ryzykiem dla Ciebie ani Twojego dziecka.

Kobiety, które otrzymały szczepionkę przeciw grypie w czasie ciąży, również przekażą ochronę swoim dzieciom trwającą przez pierwsze 6 miesięcy ich życia.

Szczepionka nie stanowi również zagrożenia dla kobiet karmiących piersią lub ich dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here