Zaparcia u dzieci

0
1477

Zaparcia są bardzo częstym problemem u dzieci. Zazwyczaj nie jest to powodem do niepokoju. Zdrowe nawyki żywieniowe i ćwiczenia mogą zapobiec zaparciom. Jakie są przyczyny występowania zaparć u dzieci? Jak sobie radzić z zaparciami u najmłodszych?

Przyczyny występowania zaparć u dzieci

Zaparcia mogą być spowodowane dietą niezawierającą wystarczającej ilości wody i błonnika, które pomagają jelitom poruszać się tak, jak powinny (ruchy perystaltyczne jelit). Dzieci, które jedzą dużo przetworzonej żywności, serów, białego chleba i bułek oraz mięsa mogą dość często cierpieć na zaparcia.

Zaparcia u dzieci mogą powodować leki takie jak: leki przeciwdepresyjne i leki stosowane w leczeniu niedoboru żelaza.

Zaparcia mogą zdarzyć się u niemowląt, gdy przechodzą z karmienia mlekiem matki do mleka modyfikowanego lub od pokarmu dla niemowląt do pokarmu stałego.

Maluchy, które ćwiczą w toalecie pierwsze samodzielne wypróżnianie się bez pieluszki, czasami mogą cierpieć na zaparcia, zwłaszcza, jeśli nie są gotowe na ten wielki krok.

Niektóre dzieci unikają chodzenia do łazienki, nawet jeśli naprawdę mają potrzebę, aby tam pójść. Mogą ignorować wewnętrzne potrzeby, ponieważ nie chcą korzystać z toalety poza domem, muszą przerwać ulubioną zabawę lub muszą poprosić osobę dorosłą o pozwolenie, aby pójść do łazienki (np. w przedszkolach). Ignorowanie chęci pójścia do toalety sprawia, że ​​trudniej jest wypróżnić się później.

Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za zaparcia u dzieci jest stres. Dzieci mogą cierpieć na zatwardzenie, gdy są czymś zaniepokojone, np. rozpoczęciem nauki w nowej szkole lub problemami w domu. Badania wykazały, że zaburzenia emocjonalne mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie jelit i mogą powodować zaparcia oraz inne stany, takie jak biegunka.

Niektóre dzieci mają zaparcia z powodu zespołu jelita drażliwego (IBS), czego przyczyną może być stres lub spożywanie niektórych pokarmów, na przykład tłustych lub pikantnych.  Dziecko z IBS może cierpieć na zaparcia lub biegunkę, a także ból brzucha i gazy.

Jak zapobiegać zaparciom i leczyć zaparcia u dzieci?

Aby zapobiegać i leczyć zaparcia należy:

  • Podawaj swojemu dziecku więcej płynów. Picie wystarczającej ilości wody i innych płynów pomaga łatwiej przemieszczać się stolcom przez jelita. Ilość płynów potrzebna dziecku zależy od jego wagi i wieku. Większość dzieci w wieku szkolnym potrzebuje co najmniej 3-4 szklanek wody dziennie. Jeśli twoje dziecko ma zaparcia podczas karmienia piersią lub pokarmem stałym, spróbuj podawać maluchowi dodatkowo kilka gram jabłka, gruszki lub soku z suszonych śliwek każdego dnia. Jeśli zaparcia trwają nadal, przyczyną schorzenia może być problem zdrowotny, dlatego koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić prawidłową diagnozę.
  • Włącz do diety dziecka odpowiednią ilość błonnika. Żywność wysokobłonnikowa (np. owoce, warzywa i chleb pełnoziarnisty) może pomóc w zapobieganiu zaparciom. Błonnik nie może być trawiony, więc pomaga oczyścić jelita, przesuwając stolec. Dieta pełna tłustych, słodkich lub skrobiowych pokarmów może spowolnić pracę jelit. Dodając więcej błonnika do diety dziecka, rób to powoli przez kilka tygodni i upewnij się, że dziecko pije więcej płynów. Dodatkowo podawaj swojemu dziecku odpowiednią dawkę: jabłek, gruszek, fasoli, płatków owsianych, pomarańczy, dojrzałych bananów, pełnoziarnistego pieczywa i popcornu. Dodawanie mączki z lnu lub otrębów do domowych koktajli owocowych to kolejny sposób na wdrożenie błonnika w dietę dziecka.
  • Upewnij się, że dziecko ma wystarczającą ilość ćwiczeń. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na pracę jelit, dlatego zachęcaj dziecko, aby ćwiczyło jak najwięcej. W ramach aktywności fizycznej możesz zabrać dziecko na basen, na wycieczkę rowerową, na spacer lub zapisz je na zorganizowane zajęcia sportowe np. działające przy szkole treningi piłkarskie, siatkarskie, karate.
  • Opracuj regularny harmonogram posiłków. Jedzenie jest naturalnym stymulantem dla pracy jelit, więc regularne posiłki mogą pomóc dzieciom w wypracowaniu rutynowych nawyków jelitowych. Jeśli to konieczne, zaplanuj śniadanie nieco wcześniej, aby dać dziecku szansę na zrelaksowaną wizytę w łazience przed szkołą.
  • Pozwól dziecku siedzieć w toalecie tyle czasu, ile na to potrzebuje. Jeśli twoje dziecko walczy z chęcią pójścia do łazienki, pozwól mu siedzieć w toalecie przez co najmniej 10 minut – mniej więcej o tej samej porze każdego dnia (najlepiej po posiłku).

Te niewielkie zmiany pomagają większości dzieci czuć się lepiej podczas prób samodzielnego wypróżniania się i stymulować poprawne ruchy jelit.

Leczenie zaparć u dzieci

Leczenie zaparć jest procesem długotrwałym, wymagającym cierpliwości i systematyczności. Zazwyczaj składa się z dwóch etapów: w pierwszej fazie (trwającej na ogół kilka dni) należy oczyścić jelito grube z zalegających mas kałowych, poprzez stosowanie makrogoli drogą doustną oraz stosowanie wlewek doodbytniczych. W drugiej fazie leczenia (trwającej nawet kilka miesięcy) dąży się do utrzymania należnej częstotliwości oddawania stolca i niedopuszczenia do zalegania mas kałowych w jelicie grubym. Stosuje się najczęściej:

  • leki działające poślizgowo (olej mineralny, płynna parafina),
  • leki osmotycznie czynne (laktuloza oraz polietylenoglikole – PEG),
  • leki stymulujące (senes, bisakodyl, sole magnezu).
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here