Cynamon – smaczna przyprawa, ale czy zdrowa?

0
2383

Cynamon to przyprawa kojarząca się nam głównie z deserami. Dzięki niej potrawy nabierają intensywnego i słodkiego aromatu. Trzeba jednak wiedzieć, że cynamon swoje zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni. Od tysięcy lat znany jest również medycynie naturalnej, która wykorzystuje jego lecznicze właściwości. W leczeniu cynamon stosowany był już w starożytnych Chinach, gdzie wspomagał terapie przeciw przeziębieniu oraz zniwelował kłopoty trawienne. Jak się jednak okazuje to nie jedyne właściwości cynamonu. Dziś jest on sprawdzonym środkiem w walce z odchudzaniem, trądzikiem czy cellulitem. Zobacz, jak wykorzystać cynamon oraz olejek cynamonowy dla poprawienia zdrowia i urody.

Czym jest cynamon?

Cynamon jest popularną kuchenną przyprawą, którą stosuje się głównie do deserów. Otrzymywana jest z wysuszonej kory drzewa cynamonowego. Dziś cynamon możemy kupić w dwóch postaciach. Pierwsza to utarty proszek, druga niewielkie ruloniki, które mają rdzawy kolor. Przyprawa to charakteryzuje się słodkawo – korzennym i lekko piekącym smakiem oraz silnym aromatem. W polskich sklepach znajdziemy głównie cynamon importowany z Sri Lanki, Chin i Indonezji – to te kraje mogą pochwalić się największymi uprawami tej przyprawy.

Wartości odżywcze cynamonu

Wydawać by się mogło, że cynamon dodaje się do potraw tylko do smaku. Jak jednak pokazują badania, przyprawa to zawiera w sobie wiele ważnych witamin i makroelementów. W 100 g zmielonego cynamonu znajdziemy witaminę C, B6, A, E, K, kawa foliowy, ryboflawinę i tiaminę, a także minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Co więcej, w cynamonie znajdziemy również aldehyd cynamonowy, który posiada silne właściwości antynowotworowe. Dodatkowo zawarta w przyprawie epikatechina sprawia, że zapobiega on rozwojowy chorób neurodegradacyjnych i wspomaga ich leczenie.

Wszystko to sprawia, że zarówno cynamon, jak i olejek cynamonowy oraz nasiona cynamonowca mają wiele właściwości pielęgnacyjnych i leczonych.

Cynamon w kosmetyce

Cynamon jest znaną substancją wykorzystywaną w kosmetyce. Jego główne zastosowanie to walka z trądzikiem oraz pomarańczową skórką. Jest to możliwe dzięki właściwościom antybakteryjnym, które posiada. Pozwalają one likwidować ropne wypryski i przebarwienia skórne,  także rozjaśniać cerę. Cynamon dodawany jest również do kremów na cellulit, perfum i nasączonych chusteczek.

Cynamon w diecie odchudzaniu

Cynamon jest składnikiem, który warto włączyć do diety odchudzającej. Jego rola wspomagająca w zrzucaniu zbędnych kilogramów jest bardzo duża. Zawarte w przyprawie termogeniki pozwalają na przyspieszenie przemiany materii i lepsze spalanie tłuszczów. Cynamon pomaga również w walce z jedzeniem słodyczy, ponieważ skutecznie hamuje apetyt i daje poczucie sytości, co zapobiega przejadaniu się. Aby wykorzystać odchudzające właściwości cynamonu, nie należy przesadzać z ilości jego spożywania. Rekomendowana dawka to pół łyżeczki na dzień.

Cynamon – właściwości prozdrowotne

W medycynie cynamon stosowany był już w starożytnym Egipcie i Chinach. Przede wszystkim współcześni postrzegali go jako lek na przeziębienie i kłopoty z trawieniem. Dziś o właściwościach leczniczych cynamonu wiemy sporo więcej. Wykazuje się, że cynamon posiada:

  • właściwości antynowotworowe – wszystko dzięki temu, że zawiera aldehyd cynamonowy; jak pokazują badania naukowe, związek ten wykazuje silne właściwości w profilaktyce raka oraz może wspomagać konwencjonalne leczenie; z badań wynika, że szczególnie sprawdza się przy nowotworach jelita grubego; wynika to z tego, że aldehyd cynamonowy pozwala pozbywać się toksyn z komórek, zwiększa ich regenerację oraz chroni przed czynnikami rakotwórczymi;
  • działania profilaktyczne na choroby Alzhaimera i Parkinsona – zawarty w cynamonie epikatechin może opóźnić wystąpienie chorób otępięńczych, a nawet zapobiegać ich wystąpieniu; wynika to z tego, że cynamon może odwrócić biochemiczne, komórkowe i anatomiczne zmiany zachodzące w mózgu;  przyprawa zawdzięcza to benzoesanu sodu; należy pamiętać, że substancji tej najwięcej znajdziemy w cynamonie cejlońskim;
  • łagodzi dolegliwości żołądkowe – wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego, a także olejek cynamonowy jest znanym i skutecznym lekiem, który wspomaga funkcjonowanie przewodu pokarmowego; pomaga on przy zatruciach pokarmowych oraz biegunkach; ponadto pobudza wydzielaniu soku żołądkowego i dysfunkcje jelitowe; wskazuje się również, że wyciąg z kory cynamonowca działa profilaktycznie na wrzody żołądka;
  • obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi – te właściwości posiada zarówno olejek cynamonowy, jak i wyciąg z kory cynamonowca; oznacza to, że te dwie substancje mają działanie przeciwmiażdżycowe; codzienne spożywanie cynamonu pozwala obniżyć poziom glukozy, trójglicerydów oraz LDL we krwi; za takie działanie cynamonu odpowiadają zawarte w nim przeciwutleniacze;
  • wspomaga leczenie grypy i przeziębienia – olejek cynamonowy to naturalny lek na sezonowe infekcje takie jak przeziębienie, grypa czy zakażenie dróg oddechowych; wykazuje od silne działania przeciwustrojowe zarówno wobec baterii, jak i wirusów i grzybów; może on być stosowany w aerozoloterapii u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here