Stawianie baniek jest jedną z najstarszych metod leczenia. Wykorzystywana on była już w starożytności. Wraz z biegiem czasu jednak stawianie baniek uzyskało złą prasę. Dziś ta metoda leczenia postrzegana jest jako medycyna alternatywna i przez wiele osób niechętnie stosowana. Tymczasem stawianie baniek może pomoc przy wielu schorzeniach i jest polecanym przez lekarzy rozwiązaniem. Aby jednak pomogły, banki trzeba stawiać prawidłowo. Jak to robić i przy jakich chorobach warto sięgnąć po banki? Zobaczcie sami.
Stawianie baniek – co trzeba o tym wiedzieć?
Stawianie baniek jest metodą leczenia, która w Polsce znana jest już od XVI wieku. Przez lata wykorzystywana była do leczenia rozmaitych schorzeń zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Apogeum popularności banki przeżyły w latach 80. XX wieku, kiedy to stosowano je jako remedium na wszystkie schorzenia. Z biegiem czasu ich popularność spada i coraz częściej zaczęto mówić o wadach stawiania baniek. Dziś z powrotem wracają one do łask i chętnie wykorzystywane są przez medycynę alternatywną. Trzeba jednak zaznaczyć, że stawianie baniek w XXI wieku różni się od tego sprzed kilku lat. Wykorzystywane bańki są tymi próżniowymi, przez co do ich stawiania nie potrzeba już otwartego płomienia.
Stawianie baniek – mechanizm działania
Stawianie baniek działa podobnie jest akupresura i akupunktura. Opiera się na pobudzeniu skóry i nerwów czuciowych. Dzięki temu możliwe jest stymulowanie ogólnej odpowiedzi immunologicznej organizmu oraz poprawianie procesów w nim zachodzących np. krążenia krwi czy napięcia mięśniowego. Bańki przysysają się do skóry i powodują, że powstaje w nich podciśnienie. To ono powoduje, że z małych naczyń krwionośnych zostają wyssane niewielkie ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Jak zaznaczają zwolennicy stawiania baniek, ma to zmobilizować organizm do walki z chorobą lub bólem. Warto jednak zaznaczyć, że antagoniści przekonują, iż stawianie baniek daje tylko efekt placebo.
Rodzaje baniek
Popularyzacja stawiania baniek sprawiała, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rodzaje baniek. Obecnie skorzystać można z trzech rodzajów. Pierwszym są klasyczne szklane bańki, które stawia się na gorąco. Przysysają się one do ciała, gdy palący się wewnątrz nich spirytus zużyje tlen. Wskazuje się, że ich działanie jest najsilniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że od stawiania baniek na gorąco się już odchodzi. Metodę tę wypierają bańki gumowe, w których podciśnienie powstaje, gdy rozpręża się ściśniętą guma. Dużą popularnością cieszą się też bańki szklane bez użycia ognia. Posiadają one wentyl, który odsysa powietrze przy użyciu specjalnej pompki. Dzięki temu mechanizmowi działania uważane są za najbezpieczniejsze.
Wskazania do stawiania baniek
Stawianie baniek może pomóc przy wielu chorobach. Aby otrzymać widoczne efekty zabiegu, zaleca się stosowanie tej metody raz na 2 dni. W celu wyeliminowania bólu można bańki stawiać nawet częściej. Wskazaniami do zastosowania tej metody leczenia są: przewlekłe zapalenia układu oddechowego, niewydolność krążenia z obrzękami obwodowymi, nadciśnienie tętnicze, nerwobóle, bóle stawów i mięśni, osłabienie układu odpornościowego, przeziębieniu i grypie, reumatyzmie. Stawianie baniek ma również pomóc w łagodzeniu napięcia i stresu, poprawie krążenia oraz nabraniu energii. Ich zwolennicy podkreślają, że stawianie baniek może pomóc wyeliminować antybiotykoterapię z leczenia.
Stawianie baniek – rozwiązanie dla wszystkich?
Stawianie baniek nie jest metodą leczenia polecaną wszystkim osobom. Przeciwwskazaniami jest podwyższone ciśnienie, duszności, zaburzenia rytmu serca, wysoka gorączka, toczeń układowy rumieniowaty, choroby autoimmunologiczne. W przypadku stawiania baniek u takich osób może dojść do zaostrzenia lub nawrotu choroby.
Jak stawiać bańki bezogniowe?
Banki bezogniowe są obecnie tymi najpopularniejszymi i najbezpieczniejszymi. Aby je postawić, należy ułożyć chorego w pozycji leżącej w ciepłym pomieszczeniu i odpowiednio natłuścić skórę. Osobom dorosłym stawia się od 20 do 30 baniek podczas jednego zabiegu, Układane są one na plecach, bokach oraz w przedniej części klatki piersiowej. Aby mieć pewność, że bańka jest dobrze postawiona, powinno się usłyszeć dźwięk wyraźnego uniesienia skóry i wessania jej do wnętrza bańki. Cały zabieg zajmuje od 5 do 15 minut. W tym czasie należy zabezpieczyć osobę, której stawia się banki przed utratą ciepłoty ciała poprzez jej szczelne okrycie. Bańki zdejmuje się ze skóry, lekko je naciskając opuszkiem palca tuż przy ich brzegu. Powoduje to zassanie powietrza do wnętrz banki. Należy pamiętać, że zupełnie naturalne jest to, że w czasie zabiegu widoczne będą lekkie obrzęki, zaczerwienienie i zasinienia. Stawiania baniek nie powinno się powtarzać do czasu, aż wywołane przez wcześniejszy zabieg zmiany nie wchłoną się.
Stawianie baniek u dzieci
Banki stawiać można również u dzieci. Bezpiecznie wybrać jest te bezogniowe. Dzieciom stawia się mniej więcej 2-3 bańki po każdej stronie pleców, omijając okolice łopatek i kręgosłupa. Po zabiegu małego pacjenta należy przetrzymać w domu minimum przez 2 dni – chyba że sesja miała charakter profilaktycznym. Stawianie baniek u dzieci można praktykować po ukończeniu u nich pierwszego roku życia.