Metoda Mckenziego w leczeniu bólu kręgosłupa

0
1552

Bóle kręgosłupa są tymi, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że stale prowadzone są badanie mające pomóc je wyeliminować lub chociażby załagodzić. Jedną z metod leczenia bólów kręgosłupa jest metoda McKenziego. Jej cechą charakterystyczną jest to, że skupia się ona na całkowitym wyeliminowaniu dolegliwości bólowych, a nie tylko na ich złagodzeniu czy czasowym uśpieniu. Metoda McKenziego staje się coraz popularniejsza, a sięgają po nią głównie osoby cierpiące na wypadanie dysku. Jej twórcą jest irlandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie, który opracował specjalny program leczenia bólów kręgosłupa. Zobacz, na czym on polega.

Metoda McKenziego – skąd ją znamy?

Metoda McKenziego w medycynie jest stosunkowo nowym odkryciem. Ta terapia leczenia bólów kręgosłupa została odkryta przez irlandzkiego fizjoterapeutą w latach 60. XX wieku. Przez lata prowadził on eksperymenty mające na celu poznać mechanizmy różnego rodzaju bólów kręgosłupa. W efekcie tych badań doszedł do wniosku, że pacjenci z pewnymi objawami odczuwają natychmiastową ulgę, jeśli wykonują określone ruchy. Odkrycie to pozwoliło ułożyć cały zestaw ćwiczeń wspomagający leczenie bólów kręgosłupa.

Na czym polega metoda McKenziego?

Na wstępie warto dodać, że metoda McKenziego nie jest uważana za tą standardową w leczeniu bólów kręgosłupa. Jej celem jest bowiem ustalenie a następnie usunięcie dolegliwości bólowych, na które cierpi pacjent. Dodatkowo ma ona zapobiegać nawrotom choroby. Metoda McKenziego opiera się na zestawach ćwiczeń, które mają wyeliminować bóle kręgosłupa. Aktualnie jest uznawana za jedną z najpopularniejszych. Składa się z kilku etapów, z czego pierwszym zawsze jest diagnoza.

Metoda McKenziego: diagnoza

Pierwszym etapem metody McKenziego jest zdiagnozowanie problemu. Polega ono na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. Wywiad prowadzony jest w oparciu o specjalny protokół diagnostyczny. Odrębny jest on dla każdego odcinka kręgosłupa oraz kończyn, po zakończeniu wywiadowi u chorego przeprowadza się testy ruchowe. Polegają one na wprowadzenie w ruch każdego odcinka kręgosłupa i określeniu przez pacjenta, kiedy dochodzi do pojawiania się dolegliwości bólowych. Tak szczegółowa diagnostyka sprawia, że chorego można przypisać do jednego z trzech zaburzeń kręgosłupa. Metoda McKenziego dzieli zaburzenia kręgosłupa na:

  • strukturalne, czyli te obejmujące zmiany w obrębie dysku; są to najczęściej występujące zaburzenia, które dotykają niemal 90% pacjentów; polegają na przemieszczeniu się krążka międzykręgowego i uszkodzenia jego struktury; tego typu zaburzenia mogą dawać różne objawy od promieniujących bóli od kręgosłupa do kończyn, po zaburzenia czucia czy drętwienie;
  • dysfunkcyjne, zaburzenia te dotyczą mechanicznych uszkodzeń, do których doszło w obrębie tkanek kręgosłupa; uszkodzenia mogą być spowodowane nagłym zaginięciem tułowia lub dźwignięciem ciężkiego przedmiotu; objawami jest niestały ból miejscowy w obrębie uszkodzonej tkanki;
  • posturalne, dochodzi w nich do utraty elastyczności i prawidłowej ruchomości kręgosłupa; zaburzenia te wynikają z nieprawidłowej pozycji ciała; cierpią na nie zazwyczaj osoby mało aktywne fizycznie, które prowadzą siedzący tryb życia; objawami jest ból pleców zwykle niestały i najczęściej występujący w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Metoda McKenziego: dobór techniki leczenia

Na podstawie szczegółowej diagnostyki jest możliwe dobranie odpowiedniej techniki leczenia i nauczenie jej pacjenta. Potrzebne jest to do tego, aby chory samodzielnie wykonywał ćwiczenia mające pomóc mu wyeliminować bóle kręgosłupa. Przy metodzie McKenziego ważne jest również ustalenie, jakie ruchy zaostrzają ból. Pozwoli to je wyeliminować.

Jak więc widać dobór leczenia jest niezwykle indywidualny i trudno podać jeden uniwersalny zestaw ćwiczeń, który pomoże samodzielnie wdrażać metodę McKenziego. Wskazuje się jedynie, że w przypadku zakwalifikowania do grupy pierwszej ćwiczenia obejmują ruchy pozwalające wprowadzić przemieszczone tkanki krążka na swoje miejsce. W drugiej grupie zaburzeń metoda McKenziego opiera się na wykonywaniu ruchów przeciwnych do tych, które wywołały uszkodzenia, co pozwala na odwrócenie urazu. W przypadku osób z zespołem posturalnym terapia obejmuje ruchy usuwające istniejące ograniczenia ruchomości i ułatwiające kształtowanie się prawidłowej postawy ciała i jej utrzymywania. Ponadto w każdym z tych przypadków pacjent otrzymuje informacje, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności np. zakładać buty, aby nie wywoływać bólu kręgosłupa i nie nasilać objawów schorzenia. Dzięki temu w przyszłości można uniknąć przeciążeń.

Metoda McKenziego – kto może stosować?

Metoda McKenziego uznawana jest za terapię alternatywną. Ma ona jedynie wspomagać leczenie konwencjonalnego. Zawsze przed rozpoczęciem ćwiczeń polecanych przez metodę McKenziego należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Wykonywanie ćwiczeń bez wcześniejszego przygotowania w wielu przypadkach oznacza, że nie są one zgodne z prawidłową techniką. Popełnianie tych błędów może przynieść więcej szkody niż pożytku i negatywnie wpłynąć na zdrowie oraz przyczynić się do nasilenia dolegliwości bólowych od strony kręgosłupa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here