Biopsja mammotomiczna – diagnostyka raka piersi

0
1904

Biopsja mammotomiczna jest nowoczesną biopsją piersi, która pomaga wykryć zmiany nowotworowe. Dzięki temu badaniu na bardzo wczesnym etapie da się rozpoznać raka piersi. Samo badanie nie jest inwazyjne i trwa zaledwie kilka minut. Polega na wykonaniu jednego nakłucia i pobraniu fragmentów tkanek, które następnie zostaną przekazane do analizy histopatologicznej. Trzeba jednak pamiętać, że biopsja mammotomiczna to także badania pozwalające na wykrywanie łagodnych zmian w piersiach. Zobacz, kiedy warto ją wykonać i na czym polega samo badanie.

Biopsja piersi

Skierowanie na biopsję piersi u wielu pacjentów budzi strach i obawę. Wiele osób udział w tym badaniu traktuje jak diagnozę nowotworu piesi. Jest to jednak mylne przekonanie. Biopsja mammotomiczna, jak i inne badania piersi mają na celu wykluczyć obecność komórek nowotworowych, ale także i innych łagodnych zmian w piersiach.

Czym jest biopsja piersi i jakie są jej rodzaje?

Biopsja piersi jest jednym z badań diagnostycznych. Zalicza się ja do tych małoinwazyjnych i niegroźnych. Bez względu na rodzaj biopsji polega na pobraniu niewielkiego fragmentu wycinka z budzącej niepokój zmiany za pomocą igły. Wycinek ten przesyłany jest do laboratorium, gdzie jest szczegółowo analizowany pod względem nieprawidłowych komórek. Biopsje piersi można wykonać na kilka sposobów. Rodzaje biopsji piersi to:

  • biopsja cienkoigłowa – jest to badanie przeprowadzona za pomocą igły o grubości od 0,6 do 0,8 milimetra; zabieg jest mało inwazyjny, a przez to ryzyko wystąpienia po nim powikłań bardzo nieduże; zaznaczyć należy jednak, że biopsja cienkoigłowa może dawać nierzetelne wyniki, stąd też badanie to jest obecnie rzadko stosowane w praktyce;
  • biopsja gruboigłowa – wykonuje się ją igła o grubości od 1,5 do 3 milimetrów; jest to bardziej inwazyjny zabieg od tego wykonywanego cienką igłą, ale daje rzetelniejsze wyniki;
  • biopsja mammotomiczna – jest to jedna z odmian biopsji gruboigłowej, przy czym  materiał do badania pobierany jest metodą próżniową;
  • biopsja chirurgiczna – to inwazyjna i kosztowna metoda diagnostyki, jednocześnie dająca najlepsze wyniki; polega ona na operacyjnym usunięciu guza.

Należy zaznaczyć, że obecnie w diagnostyce nowotworów piersi najczęściej wykorzystuje się biopsje mammotomiczną. Umożliwia one nieinwazyjne pobranie guzka w całości do badania. Dzięki zastosowaniu metody próżniowej do analizy otrzymuje się wystarczająca ilość komórek, a co ważniejsze zapobiega się ich rozprzestrzenianiu. Do takiego może dojść w przypadku naruszenia w czasie badania guzka.

Kiedy wykonać biopsję mammotomiczną?

Jako wskazanie do wykonania biopsji mammotomicznej podaje się odkrycie niepokojących zmian w piersiach, które ujawniają się w postaci guzków, zgrubień lub powiększonych węzłów chłonnych. Zmiany te mogą być zauważone podczas samodzielnego badania palpacyjnego piersi, podczas badań kontrolnych u lekarza, USG piersi oraz mammografii.

Na czym polega biopsja mammotomiczna?

Biopsja mammotomiczna jest badaniem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym. Dzięki temu pacjentka nie odczuwa bólu, jednak zaznacza się, że drobne dolegliwości bólowe mogą wystąpić do dwóch dób od przeprowadzeniu zabiegu. Biopsja polega na wprowadzeniu igły w miejsce, gdzie znajduje się zmiana i zassaniu fragmentu  lub całości guzka. Pobrany materiał lekarz konserwuje, używając do tego formaliny i wysyłała do laboratorium. Na miejsce skąd został pobrany fragment od badania, nakłada się opatrunek uciskowy lub chłodzący. Biopsja mammotomiczna jest stosunkowo szybkim badaniem, całość trwa ok. 30 minut. Po jej wykonaniu ma wskazań do hospitalizacji pacjentki.

Należy również zaznaczyć, że biopsja mammotomiczna jest bezpieczną procedurą, w większości przypadków nie daje powikłań i nie występują po niej skutki uboczne. Lekarz ma jednak obowiązek poinformować, że może ona prowadzi do krwiaków, siniaków, obrzęku piersi, bólu odczuwalnym do 2 dni po zabiegu, krwawienia z rany. Najczyściej do powikłań po biopsji mammotomicznej dochodzi, gdy pacjent nie przestrzega zaleceń po zabiegowych. W przypadku, gdy powikłania mają ostrzejszy przebieg i utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować je z lekarzem.

Zalecenia po biopsji mammotomicznej

Po wykonaniu biopsji mammotomicznej ważne jest przestrzeganie zaleceń po zabiegowych. Nie stosowanie się do reguł może prowadzić do wystąpienia powikłań. Jako zalecenia po zabiegowe podaje się:

  • naruszenie opatrunku uciskowego, który został założony przez lekarza;
  • obserwowanie, czy nie dochodzi do krwawienia z rany; w przypadku, gdy taka sytuacja ma miejsce, należy natychmiast udać się do szpitala;
  • niezażywanie leków przeciwbólowych zawierających aspirynę ani polopirynę, które zaburzają krzepliwości krwi; wskazane jest stosowanie środków na ból z paracetamolem lub ibuprofenem;
  • unikanie wysiłku fizycznego przez 2 tygodnie po zabiegu;
  • nanoszenie dopasowanych i miękkich staników zarówno w dzień, jak i w nocy przez 14 dni od zabiegu;
  • dezynfekowanie rany i zapewnianie jej suchych warunków, dopóki się nie zagoi.

Biopsja mammotomiczna – wyniki

Wyniki biopsji mammotomicznej dostępne są po kilkunastu dniach. Konsultuje się je z lekarzem, który zlecił badanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here