Jesienna depresja – jak rozpoznać objawy depresji sezonowej?

0
1468

Wraz z nastaniem jesieni dni stają się coraz krótsze, a słońca jest coraz mniej. Pochmurna i deszczowa aura, a także brak naturalnego światła sprawiają, że stajemy się bardziej apatyczni i smutni. Nasze samopoczucie spada i najchętniej chcielibyśmy przespać całe dnie. Takie objawy towarzyszyć mogą jesiennej depresji, która w medycynie nazywa jest tą sezonową. Występuje w okresie jesienno-zimowymi dotknąć może kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Zazwyczaj mija wraz z nadejściem wiosny i wydłużaniem się dnia. Poznaj objawy jesiennej depresji oraz sprawdź jak radzić sobie z sezonowym smutkiem.

Depresja – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Depresja jest ciężką chorobą psychiczną, z którą trudno walczyć. Najprościej mówiąc objawia się ona uczuciem przygnębienia i apatią,  jednak tym symptomom może towarzyszyć wiele dodatkowych objawów. W psychiatrii depresja ma wiele form odmian. Podejrzenie, że dotyka nas właśnie ta choroba można mieć, jeśli specyficzne dla depresji objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie i utrudniają normalne funkcjonowanie. W takich wypadkach należy udać się po pomoc do specjalisty. Nieleczona depresja będzie tylko pogłębiać stan przygnębienie i zmęczenie i sprawia, że codzienne funkcjonowanie w końcu przestanie być możliwe. Leczenie depresji uzależnione jest od jej stadium oraz to jaką formę przybierze. Jedną z nich jest właśnie depresja jesienna, czyli sezonowa.

Czym jest depresja sezonowa?

Depresja sezonowa jak sama  nazwa wskazuje, pojawia się tylko w określonym czasie. Zazwyczaj mamy z nią do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Jest ona odpowiedzią organizmu na brak naturalnego światła, szybsze zapadanie zmroku oraz niesprzyjającą aurę. Na depresję jesienną cierpieć można w każdym wieku, a jej występowanie nie jest uzależnione od płci. Szacuje się, że z depresją sezonową mierzy się jedna na dziesięć osób. Najczęściej depresja jesienna zaczyna ujawniać się pod koniec lata, kiedy to dni stają się coraz krótsze, a pogoda powoli zmienia się na tę pochmurną i przygnębiającą. Jak podają badania, na ten rodzaj depresji zazwyczaj cierpią społeczeństwa rozwijające się.

Jakie są przyczyny jesiennej depresji?

Najczęściej jako przyczynę depresji jesiennej wskazuje się niedobór światła słonecznego, którego w znacznym stopniu brakuje jesienią i zimą. Nie jest to jednak jedyna przyczyna występowania depresji sezonowej. Jako kolejną wskazuje się nadmiar melatoniny w organizmie. Melatonina jest hormonem regulującym sen i uwalniania jest wtedy, gdy jest ciemno.

Jaki są objawy depresji jesiennej?

Objawy depresji jesiennej bardzo wiele osób myli z przygnębienie, osłabieniem, stresem czy chwilowym zdenerwowaniem. Takie pomyłki sprawiają, że depresja sezonowa w wielu przypadkach jest lekceważona i nieleczona. Tymczasem tak samo, jak każde inne zaburzenia na tle depresyjnym wymaga ono podjęcia terapii. Dlatego też, jeśli zaobserwuje się u siebie któryś z poniższych objawów, warto udać się po pomoc i rozpocząć leczenie depresji sezonowej.

Objawy depresji jesiennej to:

  • problemy lub całkowity brak koncentracji;
  • niskie poczucie własnej wartości;
  • zmiany apetytu;
  • nadmierna senność;
  • niepokój i lęk;
  • osłabienie popędu seksualnego;
  • zobojętnienie na istotne do tej pory dla nas wydarzenia;
  • osłabienie;
  • rozdrażnienie;
  • stałe przygnębienie.

Należy jednak zaznaczyć, że objawy depresji jesiennej mogą być u każdej osoby inne i pojawiać się z różnym natężeniem. Indywidualną sprawą jest również to, jak długo będę one trwały. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku depresji sezonowej jej symptomy powinny zniknąć wraz z pojawianiem się wiosny i wydłużeniem dnia, a co za tym idzie szerszym dostępem do światła słonecznego.

Leczenie depresji jesiennej

Sposobów na leczenie jesiennej depresji jest dość sporo. Terapie u psychologa lub psychiatry można wspierać domowymi sposobami. W wielu przypadkach stosowane są tylko one. Do domowych sposobów na depresję jesienną zalicza się:

  • picie dziurawca – badania naukowe potwierdziły, że to zioło doskonale radzi sobie z wieloma objawami lekkiej depresji; zalecane jest spożywanie go w formie naparów lub w postaci tabletek; należy jednak pamiętać, że kuracje dziurawcem nie powinno się łączyć z fototerapią czy przyjmowaniem farmaceutyków antydepresyjnych; jako zioła na jesienne przygnębienie wskazuje się też: chmiel zwyczajny, dziką różę, gorzką pomarańczę, koper włoski, lawendę, lipę, majeranek, owies zwyczajny, rozmaryn, seler, wierzbę białą, wiesiołek dwuletni, żeń-szeń;
  • odpowiednią dietę – w eliminowaniu oznak jesiennego przygnębienia pomoże również odpowiednia dieta; jadłospis powinien być bogaty w produkty bogate w witaminy i mikroelementy, które dodadzą energii i wzmacniają układ nerwowy; zalecane jest również spożywanie posiłków w regularnych odstępach, co pozwoli uchronić się przed uczuciem głodu, wyeliminuje znużenie i rozdrażnienie;
  • fototerapia – jest to terapia światłem; polega na naświetlaniu lampami, których światło zbliżone jest do tego słonecznego; naświetlania należy prowadzić codziennie przez ok, 30 minut rano lub wieczorem, kiedy niedobór słońca jest najbardziej odczuwalny; fototerapia sprawia, że zewnętrzne bodźce słoneczne docierające do organizmu zbliżone są do tych, z których korzystamy w miesiącach letnich; sprawia to, że w organizmie obniża się poziom melatoniny i ustępuje uczucie smutku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here