Objawy ptasiej grypy – jak rozpoznać infekcję wirusem H5N1?

0
1419

Ptasia grypa jest choroba, która kilka lat temu wzbudziła nie małe zamieszanie. Chociaż na ptasią grypę zapadają przede wszystkim ptaki, to w niektórych przypadkach może dojść do zakażenia także u ludzi. Obawy związane z tą chorobą wynikają głównie z tego, że ptasia grypa wykazuje się dużą śmiertelnością, która sięga nawet 60%. Trzeba jednak zaznaczyć, że tym typem grypy nie da zarazić się od człowieka, stąd też ryzyko zachorowania jest stosunkowo niskie. Aby nadal tak pozostało, zalecane jest przestrzeganie ścisłych zasad, które pozwolą uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. Zobacz, jak rozpoznać infekcje wirusem h5n1.

Czym jest ptasia grypa?

Ptasia grypa jest zakażeniem wirusowym wywoływanym przez wirus grypy typu A. Jego rezerwuarem jest drób oraz dziko żyjące ptaki takie jak kaczki, gęsi czy gołębie. To właśnie to ptactwo atakuje głównie wirus h5n1, trzeba jednak zaznaczyć, że może dojść do zakażania nim również u ludzi. Do niego dochodzi w wyniku styczności człowieka z martwym lub żywym zwierzęciem, a także przedmiotami mającymi bezpośrednią styczność ze źródłem zakażenia. Po raz pierwszy o zakażeniu wirusem ptasiej grypy usłyszeliśmy 1997 rok, kiedy to w Azji na fermach drobiu wykryto ptactwo zarażone wirusem h5n1. W wyniku tego zarażonych zostało 16 osób, z czego połowa zmarła. Wirus ptasiej grypy rozprzestrzeni się dość szybko – w 2003 roku dotarł do Europy, a 3 lata później do Polski. W ostatnich latach wirus h7n9 również wywołujący ptasią grypę ponownie pojawi się w Azji, tym razem wykryto go w Chinach.

Jak można zarazić się wirusem ptasiej grypy?

Jak wynika z badań i obserwacji, wirus ptasiej grypy nie przenosi się z człowieka na człowieka. Do zarażana może więc dojść w wyniku kontaktu człowieka z chorymi ptakami lub ich mięsem, odchodami oraz piórami. Nie zachowując środków ostrożności, wirus można przenieś na odzieży, butach czy rękach.

Jakie są objawy ptasiej grypy?

Ptasią grypę bardzo łatwo pomylić z ta zwykłą. Objawy obydwóch chorób są niezwykle podobne. Jako symptomy ptasiej grypy wyróżnia się: gorączkę, ból gardła, kaszel, zapalenie spojówek oraz bóle mięśni. Warto tutaj jednak zauważyć, że od objawów zwyklej grypy tą ptasią odróżnia to, że o wiele rzadziej dochodzi do symptomów powiązanych z górnymi drogami oddechowymi np. ból gardła. Wirus ptasiej grypy o wiele częściej atakuje dolne drogi oddechowe, a u wielu chorych stwierdzono zainfekowanie płuc. Oprócz tego przy ptasiej grypę zazwyczaj pojawiają się dolegliwości związane z układem pokarmowy takie jak biegunka, bol brzucha, wymioty.

Jak przebiega ptasia grypa?

Ptasia grypa jest dla człowieka niezwykle groźna choroba. Zaraz po tym, jak pojawią się pierwsze objawy, następuje bardzo gwałtowny rozwój choroby. Wirus zaraz na początku atakuje płuca, a przede wszystkim ich miąższ. Powoduje to uszkodzenia narządu oraz uniemożliwienie przeprowadzania prawidłowej wymiany gazowej. W praktyce oznacza to, że dochodzi do zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Ten obserwuje się o ok. 70% pacjentów zarażonych wirusem ptasiej grypy. Tak znaczne pogorszenie stanu zdrowia jest bardzo szybkie, bo następuje do 6 doby od pojawiania się pierwszych objawów ptasiej grypy. Dla pacjenta oznacza to nic innego jak poważne zagrożenie życia. Zespól ostrej niewydolności oddechowej wyróżnia się złą prognozą nawet mimo leczenia, które samo w sobie jest trudne. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i w efekcie do zgonu. Ptasia grypa jest chorobą, która wykazuje dużą śmiertelność, wynosi ona 60%.

Ptasia grypa – powikłania

Ptasia grypa nawet ta, która nie doprowadziła do śmierci, może wywołać liczne powikłania utrudniające i opóźniające powrót do zdrowia. Powikłania po ptasiej grypie dotyczą przede wszystkim dróg oddechowych. Wśród tych najczęściej występujących wymienia się odmę płucną, krwotoki i uszkodzenia plac związane ze konicznością prowadzenia sztucznej wentylacji. Po wyzdrowieniu wielu chorych boryka się tez z tzw. zespołem Reye’a. Jest to choroba obejmująca wiele narządów, która w wielu przypadkach wymaga przeszczepienia wątroby.

Jak rozpoznać ptasią grypę?

Rozpoznanie ptasiej grypy nie jest łatwe. Na postawie samych objawowo ciężko jej nie pomylić z grypą sezonowa lub innymi i infekcjami wirusowymi. Wskazuje się więc, że skuteczna diagnostyka jest możliwa tylko na postawia oznaczenia swoistych przeciwciał lub przez wykrycie patogeny przy użyciu metod biologii molekularnej. To metody diagnostyczne nie są jednak powszechnie i wymagają wysłania próbek do wysoko wyspecjalizowanego laboratorium.

Profilaktyka ptasiej grypy – jak nie zarazić się wirusem h5n1?

Stosowanie się do zasad pozwoli unikana zarażenia groźnym wirusem ptasiej grypy. Profilaktyka tej choroby zaleca, aby unikać kontaktu z ptakami. Należy pamiętać, że do zarażenia może dojść nawet przez dotkniecie pióra zakażonego zwierzęcia. Stąd też szczególną ostrożność należy zachować w czasie spacerów po parku, a w przypadku kontaktu z drobiem hodowlanym zalecane jest używanie jednorazowych rękawiczek. Ponadto po każdym kontakcie z ptactwem należy umyć ręce. Profilaktykę ptasiej grypy warto również wdrożyć przy zwyczajach żywieniowych. Niezalecane jest spożywanie surowych jaj czy mięsa. Wirus h5n1 ginie przy obróbce termicznej w wysokości 70 stopni Celsjusza. Warto również ptasie jaja oraz dorób przechować w szczelnie zamkniętych opakowania, tak aby nie miały styczności z inną żywnością, a przedmioty np. deski do krojenia czy noże myć z użyciem detergentu po kontakcie z mięsem drobiowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here