Co to jest futsal i czy warto go trenować?

0
836

Piłka nożna, w którą gramy zwykle na boisku trawiastym, ma dość proste zasady. Piłka halowa ma jednak inne reguły. Zanim wybierzesz się na mecz, poznaj podstawowe zasady dyscypliny sportowej, jaką jest futsal

Co to jest futsal? 

Futsal to, najprościej ujmując, halowa odmiana piłki nożnej. Nazwa tej dyscypliny sportowej pochodzi od portugalskiego futebol de salao i hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón, co tłumaczymy jako halowa piłka nożna. Do gry w futsal potrzeba dwóch drużyn, każda mam mieć pięciu zawodników (bramkarza i czterech zawodników z pola). Oprócz tego drużyna może mieć także na ławce rezerwowych kilku graczy.

Miejsce do gry i czas na grę

Miejsce do gry odróżnia futsal od zwykłej piłki nożnej. Jak sama nazwa wskazuje w piłkę halową gra się na hali. Boisko do futsalu ma inne wymiary od standardowego, dlatego obiekt sportowy musi być specjalnie przystosowany do gry w piłkę halową. Gracze muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie, zanim zaczną grać w piłkę halową. Aby zapobiec kontuzjom i urazom, należy wyposażyć się w odpowiednie obuwie sportowe. W tym wypadku podeszwa buta powinna być miękka. Pamiętajmy, że przyczepność na hali sportowej jest inna niż na boisku, dlatego nie dziwmy się, że i wobec butów stawia się inne wymagania. Zawodnicy grają zazwyczaj w krótkich spodenkach i wygodnych koszulkach. Nie można wówczas mieć na sobie wszelkiego rodzaju biżuterii. 

Faule, wślizgi i inne…

Futsal może być bardzo kontuzyjnym sportem. Zasady gry w futsal nawet są w kilku kwestiach podobne do innych dyscyplin. Wciąż dąży się w nim jednak do wyeliminowania brutalności podczas gry. Największą różnicą między futsalem a nożną jest sprawa, która dotyczy fauli i rozdawnictwa kartek. Gracze futsalu nie mogą na przykład wykonać wślizgu, muszą za to trzymać piłkę przez mniej, jak 4 sekundy na obrębie pola karnego. Wprowadzenie fauli kumulowanych oraz rzutów karnych przedłużonych obarczyło graczy wielką odpowiedzialnością za rezultat meczu. W futsalu zawodnik, który źle postąpi, czyli złamie zasady gry, odezwie się obraźliwie do przeciwnika drużyny, to oczywiście powinien spodziewać się kary, ale nie tak surowej jak w przypadku piłki nożnej. Na zawodnika nakłada się karę, która wyklucza gracza na 120 sekund. Zawodnicy, którzy notorycznie łamią zasady futsalu, mogą otrzymać czerwoną kartkę.  

Czy warto trenować futsal? 

Futsal zdecydowanie jest ciekawą dyscypliną sportową. Mniejsze wymiary boiska i mała liczba zawodników powoduje, że jest to sport dość dynamiczny, ponieważ wszyscy zawodnicy są częściej przy piłce, czyli w centrum wydarzeń. Wszyscy zawodnicy pozostają w ciągłym ruchu i muszą wykazać się niebywałą kondycją. Futsal to także świetna alternatywa do piłki nożnej, kiedy na zewnątrz są niskie temperatury. 

Gra w futsal – podsumowanie

Gra w futsal ma miejsce na hali sportowej, nie na boisku z murawą, jak piłka nożna. Futsal ma wielu entuzjastów, którym nie przeszkadza, że jest to sport dynamiczny i dużo wymaga od kondycji swoich zawodników.  

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here