Ciąża mnoga – bliźniaki i wieloraczki

0
2936

Ciąża mnoga nie jest niczym szczególnym. Bliźniaki rodzą się niezwykle często. Przyszli rodzice mimo początkowego szoku także szybko odnajdują się w nowej sytuacji. Mimo że bliźniaki nikogo nie dziwią, to jednak do takiej ciąży lekarze zalecają ostrożne podejście i szczególną dbałość. Ta potrzebna jest zarówno ze strony przyszłej mamy, jak i lekarza prowadzącego ciąże. Nie ma jednak obaw, prawidłowo prowadzona ciąża mnoga powinna zakończyć się urodzeniem zdrowych maluchów. Zobacz, jakie są ryzyka ciąży bliźniaczej i na co uważać będąc w niej.

Ciąża wysokiego ryzyka, nie tylko ta z bliźniakami

Każda ciąża mnoga, czyli ta, z której urodzi się więcej niż jedno dziecko, traktowana jest przez lekarzy za tą wysokiego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że od razu trzeba się niepokoić i panikować. Jej odpowiednie prowadzenie i przestrzeganie przez przyszłą mamę zaleceń lekarza sprawia, że może ona przebiegać tak samo bezproblemowo, jak ciąża pojedyncza.

Trudność ciąży mnogiej polega przede wszystkim na tym, że jest ona o wiele większym wysiłkiem dla organizmu kobiety. Wynika to z  tego musi on zadbać nie o dwie, ale o co najmniej trzy osoby. Oznacza to, że przez 9 miesięcy musi dostarczać energii, witamin, składników mineralnych i odżywczych w potrójnych ilościach. Uzupełnienie zapotrzebowania na wszystkie ważne składniki odżywcze nie jest proste i wymaga dobrze przygotowane i zbilansowanej diety. A to nie wszystko ciąża bliźniacza to również konieczność większej ilości badań oraz wizyt. Wizyty lekarskie powinny odbywać się raz na 3 tygodnie, a w III trymestrze nawet raz na tydzień.

Ciąża bliźniacza: badania

Częste wizyty lekarskie przy ciąży mnogiej pozwalają zachować lekarzowi pełną kontrolę nad mamą i nienarodzonymi dzieciom. Aby wszystko przebiegało prawidłowo, konieczne jest stale przeprowadzanie badań kontrolnych. Podstawą jest regularne USG. Badanie to wykonuje się o wiele częściej niż w przypadku ciąży pojedynczej. Wskazane jest monitorowanie dzieci co 2-3 tygodnie. Dzięki temu lekarz będzie znał podstawowe parametry maluchów i będzie mógł określić, czy rozwijają się w tym samym tempie, a ich organy wnętrze rosną prawidłowo. Przy ciąży bliźniaczej wykonuje się również prenatalne badania USG, które pozwalają wykluczyć wady genetyczne płodów.

Ciążą bliźniacza: dieta

U kobiet noszących pod sercem więcej niż jedno dziecko przyrost wagi jest znacznie większy. Ciąża bliźniacza wyważę się z przybieraniem na wadze średnio 20 kilogramów. Wynika to z tego, że do organizmu należy dostarczać o wiele więcej składników odżywczych, tak aby starczyło dla 2 dzieci i mamy. Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży bliźniaczej bardzo często cierpią na anemię, która wynika z niedoborów żelaza. Może się okazać, że w organizmie będzie też brakować innych witamin i pierwiastków. W takim wypadku po uzgodnieniu z lekarzem będzie trzeba rozpocząć suplementację diety, polegająca na zażywaniu preparatów farmakologicznych. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża bliźniacza nie jest powodem do nadmiernego przejadania się. Przyszłe mamy powinny więc kontrolować wagę i nie gromadzić niepotrzebnych kilogramów.

Ciąża mnoga: wypoczynek

Przyrost wagi, przy jednoczesnym znacznym osłabieniu organizmu sprawia, że kobiety w ciąży mnogiej powinny dużo czasu poświęcić na odpoczynek i relaks. Ich organizm męczy się znacznie szybciej niż przy ciąży pojedynczej, potrzebuje też zwiększonej liczby snu. Zalecane jest, aby przy ciąży bliźniaczej spać ok. 10 godzin na dobę, a także odpoczywać w dzień najlepiej z nogami uniesionymi w górze. Ten zabieg pozwoli odpocząć opuchniętym łydkom i kostka.

Ciążą bliźniacza: zagrożenia

Ciąża mnoga traktowana jest jako ta wysokiego ryzyka ze względu na zagrożenia, jakie stwarza. Są one niebezpieczne zarówno dla matki, jak i nienarodzonych dzieci. Podstawowe zagrożenia ciąży mnogiej dla kobiety to:

  • znaczny przyrost masy ciała,
  • silne obciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie, możliwość wystąpienia dotkliwych bólów;
  • możliwość wystąpienie nadciśnienia tętniczego;
  • możliwość wystąpienie anemii spowodowanej brakiem podstawowych minerałów i witamin w organizmie;
  • nasilone wymioty i nudności.

Ciąża mnoga stwarza również niebezpieczeństwo do nienarodzonych dzieci. Podaje się, że płody zagrożone się większym ryzykiem powikłań, a ponadto mają większe szanse na urodzenie się przedwcześnie. Bliźniaki zazwyczaj mają też niższą masę urodzeniową niż noworodki z ciąż pojedynczych. Istnieje także ryzyko obumarcia jednego płodu (największe ryzyko jest przez 10 tygodniem ciąży), nierównomiernego rozwój się dzieci, co stwarza zagrożenie dla życia tego mniejszego, dzielenia łożyska.

Ciąża bliźniacza ,chociaż jest powodem do podwójnej radości, niesie za sobą też konieczność zdwojonych wysiłków w jej utrzymaniu i doprowadzeniu do szczęśliwego końca. W przypadku ciąży mnogiej częste kontrole lekarskie oraz skrupulatne stosowanie się do zaleceń ginekologa jest konieczne. Mamy bliźniaków muszą liczyć się z tym, że ich ciąża nie będzie łatwa, a wywołane przez nią dolegliwości bardziej odczuwanej i dotkliwe. Ze względu na oszczędzanie sił może się zdarzyć, że lekarz przy ciąży mnogiej zarekomenduje całkowity reżim łóżkowy.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here