Przeziębienie może dopaść każdego z nas i to o każdej porze roku. Zazwyczaj, gdy zaczynamy kichać, kasłać, dosięga nas ból gardła i ogólne osłabienie nie wybieramy się do lekarza, tylko leczymy się na własną rękę. Domowe sposoby na przeziębienie się niezwykle popularne i powszechnie znane. W walce z przeziębieniem pomagają również leki, które kupimy w aptece. Są one dostępne bez recepty i pomagają na różne objawy przeziębienia od bólu gardła aż po katar. Ze względu na to, że choroba to dopada nas bardzo często, to leki na przeziębienie zawsze warto mieć w domowej apteczce. Zobacz, w co najlepiej ją wyposażyć, aby skutecznie móc walczyć z przeziębieniem.
Ból gardła, katar, osłabienie, czyli na pewno przeziębienie
Przeziębienie jest pospolitą chorobą wywoływaną przez wirusy. Tych, które mogą się przyczynić do pojawienia się przeziębienia u ludzi, jest ponad 200, przy czym najczęściej odpowiadają za to wirusy rhinovirus, koronawirus, wirus grypy, wirusy paragrypy, wirus RSV adenowirusy, enterowirusy, metapneumowirusy. Najwięcej zachorowań wywoływanych przez te wirusy notuje się w okresie jesienno-zimowym, jednak z przeziębieniem można zmagać się o każdej porze roku. Z racji tego, że przeziębienie wywoływane jest przez dużą liczbę wirusów, nie ma jego skutecznego sposób przeciwdziałania zarażaniu się, nie jest znana również szczepionka na przeziębienie.
Infekcje wirusowe najczęściej dotykają dzieci. Szacuje się, że chorują one 2-3 razy częściej niż dorośli. Średnio na przeziębienie zapadamy 2-4 razy w roku. Zarażamy się nim drogą kropelkową, czyli gdy chorzy kaszle, lub kicha. To wtedy rozpylają drobne kropelki wydzieliny z dróg oddechowych zawierające wirusy. Przeziębieniem można się także zarazić poprzez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami np. klamkami w miejscach publicznych czy uchwytami w autobusach.
Objawy przeziębienia nie występują nagle. Choroba rozwija się przez kilka dni. Początkowymi symptomami jest zmęczenie i apatia, po kilku dniach pojawia się drapanie w gardle oraz kichanie. Typowe objawy przeziębienia to: suchość w nosie i gardle, ból gardła, chrypka, wodnista wydzielina z nosa, która może zmienić się w katar, kaszel suchy, a następnie mokry, stan podgorączkowy lub gorączka.
Jak leczyć przeziębienie?
Leczenie przeziębienia to tak naprawdę łagodzenie jego objawów oraz podejmowanie działań, które nie pozwolą mu się przerodzić w poważniejszą chorobę. Skuteczne leczenie przeziębienia zakłada odpoczynek i nawadnianie organizmu, najlepiej wodą, herbatą i naparami ziołowymi. W kuracji można stosować również różne leki na przeziębienie. Te w dużych ilościach znajdziemy bez recepty w aptekach. Leki na przeziębienie mogą przybierać formę wieloskładnikowych preparatów, które pozwalają od razu rozprawić się ze wszystkimi objawami choroby.
Leki na przeziębienie – jakich preparatów nie może zabraknąć w domowej apteczce?
Jeśli chce się skutecznie leczyć przeziębienie, trzeba wyposażyć się w kilka podstawowych preparatów aptecznych. Pomogą one zwalczyć objawy choroby. Do podstawowych leków na przeziębienie zalicza się:
- leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – w przypadku tych preparatów można wybierać pomiędzy środkami zawierającymi ibuprofen lub paracetamol; ten ostatni polecany jest osobom cierpiącym na choroby wrzodowe lub posiadających wrażliwe żołądki;
- leki złożone przeciwko przeziębieniu – są to wieloskładnikowe preparaty, które zazwyczaj zawierają w sobie paracetamol, kwas acetylosalicylowy, pseudoefedrynę, fenylefrynę, kofeinę, składniki antyhistaminowe i przeciwkaszlowe; należy pamiętać, że zażywając leki złożone, nie można ich ze sobą mieszać, ani przyjmować innych tabletek o podobnym składzie; z leków na przeziębienie zawierających fenylefrynę oraz pseudoefedrynę powinny zrezygnować osoby z chorobami krążenia;
- tabletki do ssania na gardło – tutaj wybór jest bardzo duży i każdy znajdzie tabletki na ból gardła o odpowiadającym mu smaku; najlepiej jest wybierać te niezawierające cukru;
- syropy przeciwkaszlowe – w aptekach dostępne są zarówno syropy na kaszel suchy, jak i mokry; możesz kupić dwa różne syropy lub zdecydować się na jeden uniwersalny, który można stosować przy każdym rodzaju kaszlu; warto również pamiętać, że syropy na przeziębienie można wykonać samodzielnie np. z cebuli lub buraka;
- napary ziołowe na przeziębienie – w leczeniu przeziębienia przydać się mogą również środki medycyny naturalnej; w domowej apteczce warto mieć korę wierzby, owoc dzikiej róży, kwiat lawendy, kwiat lipy, kwiat i owoc czarnego bzu, rumianek, kwiat hibiskusa, szałwię, miętę, tymianek, owoc anyżu, korzeń prawoślazu oraz jeżówkę purpurową; część z tych ziół można wykorzystać jako składnik płukanki na ból gardła, inne świetnie sprawdzą się jako nawadniające napary;
- maści rozgrzewające np. kamforowa, z olejkiem z eukaliptusa,
- krople do nosa,
- olejki do inflacji – przeziębienie można leczyć inhalacjami wykonanymi na bazie eukaliptusa, mięty, jałowca, goździka oraz mentolu.
Zastosowanie leków na przeziębienie zazwyczaj szybko pozwala pozbyć się wirusów i wrócić do dobrej kondycji. Zażywając zakupione leki, warto pamiętać o ich odpowiednim dawkowaniu oraz skutkach ubocznych, które mogą wywołać. O szczegółach jednego i drugiego można przeczytać na ulotce dołączonej do preparatów leczniczych.