O to, czy lepiej jest urodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie trwają od lat spory. W dyskusje włączają się zarówno kobiety, które już rodziły, jak i lekarze, a nawet polityce. O słuszność wykonania tego zabiegu dyskutuje się od lat. Jedni uważają tylko za jedną z metod rozwiązania ciąży, inni za zabieg, który niesie poważne ryzyko dla matki i dziecka. Żadna ze stron nie chce ustąpić. Nie mniej jednak wykonanie cesarskiego cięcia nie raz jest koniecznością. Operacyjne rozwiązanie ciąży ma nie dopuścić do zagrożenia życia i zdrowia matki i dziecka. Zobacz, na czym polega cesarskie cięcie oraz jakie są wskazania do jego wykonania.
Cesarskie cięcie jest operacyjnym rozwiązaniem ciąży. Jako zabieg ingerujący w ludzkie ciało nie powinien być wykonywany ot tak, po prostu. Cesarskie cięcie jest poważną operacją, która powinno się przeprowadzać, jeśli poród siłami natury jest niemożliwy lub zagraża życiu/ zdrowiu dziecka lub kobiety. Niestety u wielu osób nadal pokutuje przekonanie, że cesarskie cięcie to idealne rozwiązanie ciąży, które nie wiąże się z bóle. Tak nie jest i warto o tym wiedzieć, zanim poprosi się lekarza o przecięcie powłok brzusznych i wyjęcie malucha.
Wskazania do cesarskiego cięcia
O tym, czy cesarskie cięcie powinno być przeprowadzone, czy nie zawsze decyduje lekarz. O jego konieczności może on zdecydować już na początku ciąży, tuż przed rozwiązaniem, a nawet w trakcie trwania porodu. Wskazaniem do operacji jest:
- zbyt wolno przebiegający poród;
- wystąpienie krwotoku z powodu przedwczesnego odklejenia się łożyska lub łożyska przodującego;
- nieprawidłowe ułożenie dziecka lub zabrudzenia akcji serca u płodu;
- poważne wady serca u kobiety ciężarnej;
- niewydolność krążenia u kobiety ciężarnej;
- ryzyko odklejenia się siatkówki u kobiety ciężarnej w wyniku zbyt mocnego parcia;
- zbyt wąska miednica lub zmiany chorobowe w obrębie narządu rodnego.
Jak wygląda cesarskie cięcie? Przygotowanie do zabiegu
Jeśli cesarskie cięcie jest zaplanowane i lekarz poinformował o nim pacjentkę wcześniej, przygotowania rozpoczynają się już w kilka godzin przed zabiegiem. Przed wykonaniem cesarskiego cięcia kobieta nie powinna jeść (na 6 godzin przed). Aplikowany jest jej też czopek glicerynowy, który pozwoli na dokładnie się wypróżnić. Przygotowania obejmują ponadto depilację okolic łonowych założenie cewnika do pęcherza oraz opaski uciskowej na nogi zapobiegające zakrzepom (jeśli kobieta ma żylaki). Następnie dożylnie podaje się leki niedopuszczające do powstania wrzodu stresowego żołądka. W przypadku, gdy decyzja o cesarskim cięciu podejmowana jest w trakcie porodu lub bezpośrednio przed nim, pomija się dietę i opaskę uciskową.
Cesarskie cięcie a znieczulenie
Jeszcze do niedawna cesarskie cięcie wiązało się ze znieczuleniem ogólnym. Dziś wiadomo, że jest ono dużym obciążeniem dla matki i dziecka, dlatego rzadko kiedy się je praktykuje. Zazwyczaj zabieg wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Takie aplikuje się nawet w przypadku nagłych cesarskich cięć. Znieczulenie podpajęczynówkowe polega na wprowadzeniu do kanału kręgowego leku, który odizolowuje na rdzeń kręgowy i znieczula ciało od pępka w dół. Znieczulenie zaczyna działać już po kilku sekundach od podania. W wadzenie leku boli tak samo, jak zwykły zastrzyk, a po nim czuje się ciepło i drętwienie nóg. Znieczulenie podpajęczynówkowe oznacza, że kobieta w czasie cesarskiego cięcia jest przytomna, ale nie odczuwa bólu. Może jednak odczuwać dotyk oraz chłód narzędzi chirurgicznych.
Jak wygląda cesarskie cięcie? Zabieg krok po kroku
Po tym, jak znieczulenie zacznie działać, przecina się skórę, powłoki brzuszne i dolny odcinek macicy. Następnie lekarz przebija pęcherz płodowy i wyciąg dziecko. Cały zabieg trwa tylko kilka minut. Nie jest on bolesny czy nieprzyjemny dla dziecka. Zdarza się, że maluch w ogóle nie zauważa, że wydostał się na świat. Po opuszczeniu brzucha następuje przecięcie pępowiny i pierwsze badanie. Kiedy wszystko jest w porządku, maluch może przywitać się z mamą. Kolejny etap cesarskiego cięcia to usunięcie łożyska i zszycie wszystkich rozciętych warstw: macicy, otrzewnej, mięśni powięzi, tkanki podskórnej oraz skóry. Cesarskie cięcie trwa ok. 30-40 minut.
Jak wygląda cesarskie cięcie? Zalecenia pozabiegowe
Po cesarskim cięciu kobieta trafia na salę pooperacyjną. Znieczulenie przestaje działać po kilku godzinach, ale zalecane jest leżenie przez co najmniej 12 godzin. W tym czasie mocz oddaje się do cewnika, a dzieckiem zajmują się położne. Pierwszy posiłek można jeść po 24 godzinach. Po porodzie w szpitalu zostaje się od 4 do 7 dni. Szwy zdejmuje się po mniej więcej po tygodniu. Rana po cesarskim cięciu może jednak być zdrętwiała nawet przez miesiąc. Należy pamiętać, że zabieg ten uszkadza zakończenie nerwów, dlatego powrót do formy po cesarskim cięciu jest trudniejszy, niż po porodzie naturalnym.
Rana po cesarskim cięciu
Rana po cesarskim cięciu budzi obawy wielu kobiet. Dziś nacięcie jest niemal niewidoczne. Wykonuje się je poziomu, tuż nad wzgórkiem łonowym. Skórę rozcina się maksymalnie na 15 centymetrów. Blizna po cesarskim cięciu zazwyczaj jest widoczna nawet przy noszeniu bikini.