Skuteczne sposoby na popękane i spierzchnięte usta

0
2225

Spierzchnięte usta to często dolegliwość. Najczęściej mamy z nią do czynienia zimą, ale pękające usta mogą być też problem i o innych porach roku. Aby zapobiec spierzchniętym ustom, należy prawidłowo je pielęgnować i dbać o ich właściwe nawilżenie. Niekiedy jednak mimo tych zabiegów może wystąpić przesuszenie. Wynika to zazwyczaj z niedoboru witamin lub nietolerancji alkoholu zawartego w składzie preparatów pielęgnacyjnych.  W takiej sytuacji należy zmienić kosmetyk lub sięgnąć po domowe sposoby na pękające usta. Poznaj je. 

Spierzchnięte usta nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale i pieką oraz krwawią. Mogą też powodować drobne dolegliwości bólowe. Przyczyn pękania ust jest wiele. Bez względu na to, jakie one są, warto zadbać o właściwą pielęgnację ust przez cały rok. Pozwala to zapomnieć o b raz na zawsze.

Spierzchnięte usta – przyczyny

Usta mogą pękać z wielu powodów. Niekorzystne warunki atmosferyczne, przebywanie w suchych pomieszczeniach, niskie temperatury czy brak systematycznej pielęgnacji nie sprzyjają wargą. Te ze względu na brak gruczołów łojowych nie są w stanie same się nawilżać oraz nie posiadają włączającej bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrzny i utratą wody.

Jako przyczyny pękania ust wymienia się:

  • oblizywanie ust na świeżym powietrzu – jest to szczególnie niewskazane przy niskich temperaturach;
  • jedzenie pikantny i słonych potraw, które niekorzystnie wpływają na skórę ust;
  • odwodnienie i niedożywienie;
  • brak witamin – dla ust szczególnie groźny jest niedobór witaminy A, B oraz żelaza;
  • wahania hormonów;
  • reakcja skóry na działanie i skład kosmetyków pielęgnacyjnych – nie zaleca się używania kosmetyków z alkoholem, który podrażnia i dodatkowo wysusza skórę ust.

Należy również pamiętać, że suche usta mogą oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne. Pękająca skóra ust może być oznaka np. zapalenia warg, choroby Leśniowskiego – Crohna czy zapalenia jelita. W przypadku, gdy mimo pielęgnacji pęknięcia nie znikają, przyjmują nienaturalnie czerwoną barwę, pojawia się na nich biały nalot oraz guzki i wrzody należy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Jak przeciwdziałać pękaniu ust?

W przeciwdziałaniu pękaniu ust najważniejsza jest profilaktyka. Przed wyjściem na zewnątrz najlepiej jest stosować balsamy ochronne z filtrami UV. Skórę ust dobrze jest też chronić przed wiatrem, mrozem i ostrym powietrze oraz nie narażać na słone i pikantne smaki. Z kosmetyczki należy też wyrzucić wszystkie preparaty ochronne zawierające alkohol, a zastąpić je tymi na bazie rumianku oraz lanoliny. W czasie, gdy usta są spierzchnięte i popękane, nie należy ich również malować kolorowymi kosmetykami takimi jak błyszczyki czy pomadki. Zawarte w nich substancje chemiczne mogą utrudnić i wydłużyć proces gojenia się, a dodatkowo będą wyglądać nieestetycznie.

Sposoby na spierzchnięte usta

W aptekach oraz drogeriach znajdziemy całą masę kosmetyków do ust, które nie tylko pomogą zapobiegać pękaniu warg, ale i pozwolą skutecznie wyleczyć spierzchnięte usta. Rozmaite balsamy, pomadki, wazeliny i peelingi oraz maski świetnie wywiązują się ze swojej roli. W walce z popękanymi ustami można również sięgnąć po domowe sposoby oraz naturalne kosmetyki, które wykonuje się samodzielnie.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta wymagają częstego nawilżania i natłuszczania. W tym celu, zamiast po drogeryjne kosmetyki można sięgnąć po naturalne i czyste tłuszcze. Na usta nakładać można m.in. oliwę z oliwek oraz olej kokosowy. Na popękane usta nakładać może również niesolone masło. Ukojenie przyniosą także maseczki regenerujące. Tą najprostszą wykonuje się ze śmietany lub twarogu tłustego. Wybrany produkt należy nałożyć na usta i trzymać przez ok. 15 minut.

W przypadku, gdy na spierzchniętych ustach pojawia się suche skórki oraz niewielkie ranki, warto sięgnąć po miód pszczeli. Dzięki zawartym w nim aminokwasy oraz witaminy skóra na wagach będzie nawilżona, jędrna i gładka. Miód pszczeli zmiękcza martwy naskórek i pozwoli na jego łatwe usunięcie. Dodatkowo maseczka z miodu na usta działa bakteriobójczo, odkażająco pęknięcia i zapobiegając infekcjom. Miód na spierzchnięte usta należy nakładać 3 razy dziennie i trzymać ok. 10 minut. Składnik ten można także wykorzystać do zrobienia domowego peelingu. Wykonuje się z pół łyżeczki miodu i łyżeczki cukru. Składniki łączy sute i wmasowuje w usta.

Kolejny produkt pomagający walczyć z pękającymi ustami to ogórek. Zawiera on sporo witaminy C, która pobudza produkcję kolagenu oraz działa nawilżająco. Plasterek świeżego ogórka  najlepiej położyć jest na usta i trzymać go 10-15 minut.

 

Spierzchniętych ust można pozbyć się za pomocą aloesu. Żel z tej rośliny można kupić w aptece. Można nakładać go na usta praktycznie bez ograniczeń i czekać aż się wchłonie Zawarte w aloesie substancje pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz nawilżą skórę warg.

Domowe maseczki na usta

Chcąc skutecznie zapobiegać pękaniu ust, można sięgnąć po domowe maseczki. Wystarczy stosować je raz w tygodniu. Będą one znakomicie nawilżać skórę ust oraz ją regenerować. Domowe maseczki na usta można wykonać z awokado, banana, miodu i twarogu.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here